Okumayı Seviyorum Dizisi: Okuma Kulübü

İçinde kitap okumayı birbirlerine tavsiye eden ve bu alışkanlığı da farkında olmadan çocuklara da kazandırmayı amaç edinen kitapları seviyorum. Çocukların kitaplarla tanışması ne kadar erken dönemde olursa ilerki yaşlarında o kadar olumlu geri dönüşleri oluyor. Zekâ seviyeleri; hiç okumayan ve evinde hiç kitap bulundurmayana göre çok fark ediyor, çocuklarımızın okumasına yatırım yapalım diyorum bu yüzden… “okumak hayattır.”,”oku ki hayat bulasın!” benim felsefem bu.

Elimdeki kitap bir seriden hem de çok güzel ismi de olan bir seri ”Okumayı Seviyorum Serisi” kitabı ilkokul döneminde yeni okumayı öğrenen çocukların seveceğinden eminim. Kitapta kısa cümleler var anlaşılması kolay. Kitabı önce siz ebeveynler okuyun, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Beyaz Balina Yayınları ekibine teşekkürlerimi sunarım keyifli bir iş çıkarmışlar ortaya.
Franklin ve arkadaşlarının okumayı çok sevdiği bir Maskeli Kanguru serisi var ve serinin yeni bir kitabı daha çıkar. Hepsi heyecanla yeni kitabın kitapçıya gelmesini bekler. Sabahın ilk ışıklarıyla kitapçıya gitmelerine rağmen kitabı bulamazlar çünkü gelir gelmez tükenmiştir. Birçok yerde ararlar; kütüphaneye giderler, oyuncakçıya sorarlar ama hiçbir yerde bulamazlar hepsi tükenmiştir ne yazık ki… Hepsinin keyfi kaçar evlerine dönerler. Evinde Franklin’i bir sürpriz bekler: büyükannesi Maskeli Kanguru kitabını hediye almıştır. Franklin sevinçten havalara uçar.

Okuma KulübüTam kitabı okumaya başlayacakken arkadaşları arar oyuna çağırır, Franklin gelemeyeceğini kitabını okuyacağını söyler. Arkadaşlarının da aklındaki kitap olunca hiçbiri oyuna odaklanamaz. Franklin de arkadaşlarının dışarıdan gelen seslerinden kendini okumaya veremez ve aklına güzel bir fikir gelir. Arkadaşlarını evine davet eder. “okuma kulübüme hoş geldiniz” diyerek karşılar onları. Hepsi şaşırır, Franklin kitabını yüksek sesle okumaya başlar ve arkadaşları da keyifle dinler. Hepsinin bu fikir hoşuna gider. Franklin “son” diyene kadar hiçbirinden ses çıkmaz.
Kitap 8 yaş ve üzeri çocuklara hitap ediyor. Çok keyifli bir kitap ben incelerken büyük keyif aldım. Okul öncesi dönemlerinde siz okuyun minikler dinlesin. Resim kalitesini de çok beğendim. Okumayı yeni öğrenen minikler sıkılmadan hem resimlere bakacak hem de okuyacak.

Sevgi, dostluk ve güzel alışkanlıklar öğütleyen kitaplar evimizin her yerinde olsun dilerim. Okuyun ve okutun.

Okumayı Seviyorum Serisi: Okuma Kulübü

Sharon Jennings
Beyaz Balina Yayınları
Türkçesi: Aslı Onat
2018, 32 sayfa

One thought on “Okumayı Seviyorum Dizisi: Okuma Kulübü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir