Okul Öncesi Dönemde İngilizce Eğitimi

İngilizce… Birçoğumuzun korkulu rüyası. Konuşmaya, okumaya çekindiğimiz, derslerine biraz korkuyla girdiğimiz bir dil.

Çekinmemizin ve korkmamızın sebepleri az çok belli aslında. Günümüzde artık 1. sınıf  itibariyle İngilizce derslerine başlansa da bazı okullarda hala 5. sınıfta çocuklar İngilizce ile tanışmaktadır. Birden bire gelen dil bilgisi kuralları, dilin yapısı çocuğa karmaşık  gelmekte, öğrenmeyi zorlaştırmakta ve bazen başarısız olmasına neden olarak dil öğreniminden soğumasına neden olmaktadır. Aileler bu durumda çaresiz kalmakta, dili nasıl sevdirebiliriz arayışı içerisine girmektedirler.

Peki neden okul öncesi dönemde dil öğretimine başlanmalıdır?

0-6 yaş arası dönem bilişsel gelişimin en hızlı olduğu dönemdir. Beyindeki algılama mekanizması oldukça aktiftir ve çocuk duyduklarını, öğrendiklerini oyunlarla, yaparak-yaşayarak en kısa yoldan belleğine aktarmaktadır. Yeni bir dili, bir bilgiyi yetişkinlere göre çok daha hızlı öğrenirler.

Yapılan araştırmalar bu dönemde öğrenilen yabancı dilin anadil kadar iyi öğrenildiğini ve erken yaşta yabancı dil öğrenenlerin psikolojik yönden daha olgun, iletişim becerilerinde daha iyi olduklarını göstermiştir.

Okul Öncesi Dönemde İngilizce Eğitimi

Peki okul öncesi dönemde neler yapabiliriz, öğretime nasıl başlamalıyız?

Öncelikle unutulmamalıdır ki dili öğrenmenin ilk şartı ona yoğun bir şekilde maruz kalmaktır. Anlaşılmasa bile dinlemek, anlamaya çalışmak, kelimeleri, cümle yapısını zihne yerleştirmek kulak dolgunluğunun oluşması için temelin atılmasını sağlar.

Oyun merkezli hazırlanmış, günlük hayatla ilişkilendirilmiş, çocuğun kelimeleri ve dili kolayca öğrenmesini sağlayacak birçok yöntem bulunmaktadır.

İngilizce çocuk şarkıları  bu etkili yöntemlerden ilki. Oyun oynarken, resim yaparken, çocuğunuz odasını toplarken, sınıf içerisinde etkinlik yaparken, mutfakta sizinle zaman geçirirken çocuk şarkılarını açıp dinleyebilirsiniz. Şarkıları tekrar tekrar dinledikçe kelimeleri öğrendiğini görebilirsiniz.

Kullanılabilecek bir diğer yöntem ise kelime kartları. Duygular, meyveler, hayvanlarla ilgili kartlarda bulunan resmi işaret ederek İngilizcesini söyleyebilir, sık sık tekrarlayabilirsiniz. Sizden sonra söylemesi için teşvik edebilirsiniz.

Kitapçılarda rahatlıkla bulabileceğiniz etkinlik kitapları ve kısa hikayeler ile hem kulak dolgunluğu sağlayabilir, kelime öğretebilir hem de motor ve bilişsel gelişimini olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

One thought on “Okul Öncesi Dönemde İngilizce Eğitimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir