Öğretici Öyküler – Sihirli Sözcükler

8-10 yaş grubuna yönelik olan serinin Sihirli Sözcükler kitabında iki farklı öykü bulunmaktadır.

İlk öykü ”Sihirli Sözcükler” , çillerinden dolayı mutsuz olan ve arkadaşlarının onunla oynamadığını düşünen küçük bir kız çocuğunun büyükannesinin ona öğrettiği “Teşekkür ederim, özür dilerim, İyi geceler, günaydın, nasılsın” gibi sihirli sözcüklerle çilleriyle mutlu olmayı ve arkadaşlarıyla oyun oynamayı başarması anlatılmaktadır.

Hem çocuk dünyasını anlaması hem de büyüklerin kişisel takıntıları yüzünden mutsuz olan çocuklara nasıl yaklaşılacağı konusunda ipucu vermesi açısından yararlı bir öykü olduğunu düşünüyorum. Ayrıca günlük yaşamda sıklıkla kullanılması gereken nezaket ifadelerini öğretme açısından da etkili bir öykü.

İkinci öykü “Tonton Ayıcık” hayvan sevgisini aşılayan bir içeriğe sahiptir. Bir ormancı, ormanda bulduğu ayı yavrusunu eve getirir. Ailesi ile birlikte onu severler ve büyütürler. Tonton, bir gün yaramazlık yaptığı için ormancının eşi tarafından azarlanınca ormana kaçar. Orada Yumoş ile tanışıp arkadaş olur. Ormancı ve ailesi Tonton’u çok ararlar ve o geri gelince mutlu olurlar. Ancak Tonton artık Yumoş ile birlikte ormanda yaşamaya karar vermiştir. Zaman zaman aileyi ziyarete gelmeye devam eder.

Sihirli SözcüklerHikayede hayvanların da duyguları olabildiği ve insanlarla aralarında sevgi bağı kurulabildiği anlatılmaktadır.

Bulunduğu yaş grubuna göre hem anlatım hem de çizimleriyle hitap etmekte. Çizimler istenirse çocuk tarafından boyanabilir.

Kitap daha küçük yaştaki çocuklara da okutulabilir veya okunabilir.

Ailece keyifli okumalar olsun.

Öğretici Öyküler – Sihirli Sözcükler
Oya Uslu
Morışık Yayınları
48 Sayfa, 2011

One thought on “Öğretici Öyküler – Sihirli Sözcükler

  • 29 Mayıs 2022 tarihinde, saat 08:43
    Permalink

    Dilek Özcan hanım sihirli sözcükler adlı kitabımi değerlendirdiğimiz için çok teşekkür ederim. Esen kalın.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir