Nobel Edebiyat Ödüllü Yazardan Tadı Damağınızda Kalacak Öyküler

Çoğumuz ‘Beni Asla Bırakma’ sayesinde tanımışızdır Kazuo Ishiguro’yu. Henüz okumadığım, ancak doğru zamanında okuduğumda çok seveceğimden emin olduğum bir eser. Bugün ise farklı bir Ishiguro eserinden bahsedeceğim; ‘Noktürnler: Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler’.

Müzik ve günbatımı birbirine ne kadar yakışıyor aslında. Bu kısacık öykü kitabında müzik her sayfada karşımıza çıkıyor. Bazen caz bazen blues oluyor; ama hep orada. Birbirinden bağımsız 5 öyküden oluşuyor kitap; Aşk Şarkıcısı, Come Rain or Come Shine, Malvern Hills, Noktürn ve Çellistler. Her birini çok severek okudum; ancak öyküler tadımlık gibi en güzel yerlerinde sona erdi.

Bütün öykülerde ana karakter koltuğunda müzisyenleri görüyoruz. İlk öyküde eskimeyen müzisyenlerden Tony Gardner’ın Venedik’te eşi Lindy Gardner’a serenat yapmak adına tuttuğu bir gitaristi ve aralarında geçen hüzünlü sohbeti okuyoruz ki beni en çok etkileyen öykü oldu.

İlerleyen öykülerde fiziksel özellikleri yüzünden kendisinden daha kötü bir müzisyenin ödül almasına içerleyen bir müzisyeni; her gün belli bir saatte gitar alıştırması yapan genç müzisyeni dinlemeye gelen yaşlı çift ile hayatının önemli bir noktasına müziği koyan nice insanın öyküsünü okuyoruz.

Noktürnler: Müziğe ve Günbatımına Dair ÖykülerTüm öykülerin bir ortak noktaları daha var ki bu da zamana yenik düşen duygular. Yaklaşık yüz elli sayfalık kitap okuyucuya çok yoğun duygular yaşatıyor.
‘Gömülü Dev’ isimli son kitabı ile 2017 Nobel Edebiyat Ödülüne layık görülen Ishiguro için törenin ardından yapılan bir açıklamada yazar için “Jane Austen ile Franz Kafka’yı karıştırırsanız, o zaman Kazuo Ishiguro’yu elde ederseniz. Bu karışıma biraz Marcel Proust ekleyin, sonra da karıştırın, ama çok fazla değil. O zaman Ishiguro’nun edebiyatını elde edersiniz.” denmişti ki ‘Noktürnler’i okuduktan sonra bu yorumun ne kadar doğru olduğunu gördüm. Tadı damağınızda kalacak öyküler okumak isterseniz adreslerinizden biri ‘Noktürnler: Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler’ olabilir.

Tanıtım Bülteninden:
“Noktürnler”de bir araya gelen beş öykünün hepsi müzisyenleri ya da müziği yaşamının merkezine koymuş kişileri konu alıyor. Akşam saatlerinin alacalı ışığında kaygılar ile umutlar, düş kırıklıkları ile baştan başlama dürtüsü, pişmanlık ile inanç arasında döne döne ilerliyoruz.

Sona ermiş bir ilişkinin ilham veren finalini, unutulmuş bir yakınlığı dirilten geçmişten bir ezgiyi, kendi sesini bulmak için insanlardan kaçan genç bestecinin belki de gelecekteki haliyle yüzleşmesini, müziğini kitlelere ulaştırmak için akla gelmedik sıkıntıları göze alan saksofoncuyu ve ömrü boyunca müziğini içinde saklı tuttuğuna inanan gizemli kadını anlatan öyküler, Ishiguro’nun imzasını taşıyan bütün eserler gibi insanı sonsuz karmaşası içinde resmediyor.

Çağımızın en önemli romancılarından Kazuo Ishiguro’nun ilk öykü derlemesi olan “Noktürnler”, müziğe, müzisyenlere ve günbatımına dair incelikli bir beste.”

Noktürnler: Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler
Kazuo Ishiguro
Yapı Kredi Yayınları
Türkçesi: Zeynep Erkut
152 Sayfa, 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir