Nefaset Lokantası

Bazı kalemler bazı yazarlardan harmanlanmış hoş bir tat bırakır hayatımızda. Bunu yaparken de kendi kalemini oluşturur elbette. Nefaset Lokantası ile Tuğba Doğan’da böyle bir harmanlama yapmış. Yazarımızın ikinci kitabı Nefaset Lokantası(2019). Okurken ben bu tadı daha önce aldım, ben bu kalemi daha önce okudum diyorsunuz kendi kendinize. Hele bir de söyleyeceklerine ihtiyacınız varsa kitap sizi oldukça etkileyecektir. Altını çizeceğiniz size dair o kadar yer bırakıyor ki… Gerek toplumsal dertlerimiz gerek bireysel ilişkilerimiz gerek sevgilerimiz, ölüm, yaşam… Her şeye değinilmiş o kısacık kitapta ama dopdolu ama düşünülesi.

Ayrıca bazı kitaplardan bahis etmek oldukça zor ve yine Nefaset Lokantası da bu kitaplar içerisine giriyor. Bunu kitabın olay mı yoksa durum kitabı mı olduğuna bağlıyorum. Olay kitaplardan bahsetmek kolaydır peki ya durum kitapları? İşte onlar oldukça zorlayıcı çünkü derdimiz nerede kime ne olduğu değil niye olduğu nasıl olduğudur.

“ Bir ay önce, on altı yıldır çalıştığı gazeteden kovulmasının ardından Türkiye’yi terk edip Rio de Janeiro’ya yerleşme kararı alan gazeteci Salih’i yıllardır müdavimi olduğu Nefaset Lokantası’nda, neredeyse ailesi haline gelen lokanta sahiplerinin düzenlediği veda yemeğinde başka bir “sonun başlangıcı” beklemektedir.” Kitabımızın olay kısmı sadece bu şekilde. Ancak durum kısmının bahsedildiği yerlerde kitap birçok açmazlara değiniyor. Yarım kalmışlıklara, sadece kitap okuyanların çektiği sıkıntılara, yokluğa, gidişlere, gidemeyişlere, söylenmemiş/söylenememiş sözlere, sevilmelere, mektuplara, nerdeyse(lere), içimizdeki şeytanlara, herkesin biricikliğine, varoluşa, kalabalıklara, insanlarından toz zerresi gibi geçmek istediğimizde söylediğimiz ‘haklısın’lara, affedişlere, tutunmalara…

Nefaset LokantasıMaruz kaldığımız aşk anlayışının dışında farklı bir yol çiziyoruz misal. Kimine tanıdık gelen kiminin ise ilk kez göreceği yol gibi. Salih, Nihan’ı şu sebepten sevebilirdi pekâlâ:
“… Bu aslında herkes için böyledir. Herkes başkalarının hayallerinden yapılır ama aynı anda çok azı bunun farkındadır. Sen farkındaydın. Bunu anladığımda sana olan hayranlığım arttı. Hepimiz gibi sen de kendin olmaktan o kadar sıkılıyordun ki hep başkaları olmak, kendini onlara ait parçalardan kurmak istedin. İşte ben de sende başkalarını, dünyayı, senin o dünyayı alıp kendinin yapmanı, kendini başkalarından yaratmanı sevdim.”

Bir de Metin var kitabımızın içerisinde biraz takık çokça düşündürücü. Kitabın son kısımlarında daha çok gün yüzüne çıkan ve çıkarılması gereken… Ben Metin’i de kendi sözleriyle tanıtayım sizlere
…hayatında bir ay bile kendi kazandığı parayla kira ödememiş bir insanı ciddiye alamam. Dünya kiralık bir yerdir. Herkes ödeyecek.”
Kitabımız bu şekilde. Kesin bir son beklenmeden okunacak sona odaklanılmayacak bir kitap. Belki de her şey sürekli oluyorken sonu zaten önemsemeyecek okurların okumayı seveceği, kitaplığında yer edineceği bir kitap. Açıkçası kendisiyle derdi olanların anlayabileceği bir kitap.

“Birazdan pılımı pırtımı toplayıp bir yere gidecekmişim de her şeyi orada halledecekmişim, yaşamaya orada başlayacakmışım gibi şimdi ve burada sadece bekledim. Sanki bir istasyonda bir durakta hep bekledim, bekliyorum. Otobüs gelecek, bineceğim, bir yere gideceğim, her şey orada başlayacak. Beni gerçek hayatımın başlayacağı yere götürecek bir araç, -tren, gemi, uçak ne olursa- mutlaka gelip beni alacak. Benim hayatım bu değil, olamaz. Bir gün bir şey olacak, bir şey kökten değişecek ve gerçek hayatım başlayacak, ben de onu yaşayacağım, yaşarken de diyeceğim ki hah işte buydu. O zaman bütün eylemsizliklerimin, tereddütlerimin, kelimelere dökülmemiş muhteşem görüşlerimin, içimde sır gibi tuttuğum heveslerimin, vermediğim müjdelerimin, dilemediğim özürlerimin, inmediğim yokuşların, edip de dönmediği vaatlerin bir açıklaması olacak. İcabet edeceğim, tadına bile bakmam zannettiğim bütün yöresel yemekleri yiyeceğim, bu yeni hayatta ben daha az düşünen, daha çok yapan bir ben olacağım.”

Derdinize yoldaş olması dileğiyle.

Nefaset Lokantası
Tuğba Doğan
Yapı Kredi Yayınları
128 sayfa, 2019

Tuğba Ayar

"Okumak iptiladır, müptelalara selam olsun."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir