Nedir Yani?

Nedir Yani?

Daha önceleri farklı gazete ve dergilerde, araştırma ve inceleme makaleleri yazan Nesrin Durgut’un kitabı, bildiğiniz soru-cevap, kişisel gelişim veya araştırma kitaplarından değildir. Bu kitap ‘Bireysel Gelişim Kitabı’dır.

İlk sayfalarını okuduğumda ‘bileklerimi keseceğim’ dedirtecek kadar bana karamsar bir tablo sundu hayata dair. Bir an devam edip etmemekte tereddüt ettim ama emektir, deyip okumaya devam ettikçe beni içine alan bir kitap oldu.

Hayata dair bazılarımızın soruları ve sorgulayan düşünceleri vardır. Kimisi de sunulanı olduğu gibi kabul etmektedir. Kitap, her iki kesimin de okuyup düşünmesine neden olacak türden.

Nedir Yani?Nesrin Durgut, kitabında çocuk gelişimini hem eğitim sistemi hem de zeka üzerinden değerlendiren, bilimsel verilerle doğru bilinen yanlışları göstermeye çalışmış aynı zamanda da şaşırtan vurgulamalarda bulunmuştur. Gelenekçi ‘terlikli’ annelerin, modern ve serbestçi annelere göre çocuk üzerinde daha etkili gelişim sağladığı yönünde ifade ve açıklamaları bulunmaktadır. Geçenlerde eğitimci bir arkadaşımın gönderdiği bir makalede Fransa’da dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun Amerika ve diğer ülkelere göre daha az olduğu, bunun sebebi de Fransız ailelerin kuralcı bir yapı sergiledikleri olarak gösterilen bilimsel bir yazı okumuştum.
Yazarın açıklamalarını ilk okuduğumda doğruluğunu sorgularken, makaleden sonra ‘terlikli’ olmasa bile kuralcı bir yapının daha doğru olduğunu düşünür oldum. Çünkü eğitimci olarak öğrencilerimde uygulamaya çalıştığım ve ailelerine de günün planlı olduğu, hayatın kolaylaştığı ve düzenli hale geldiği kurallar oluşturmalarını ve uygularken tutarlı olmalarını zaten sıklıkla söylüyordum.

Doğru bildiğimiz diğer yanlışlar olarak da Din ve Tasavvufla ilgili uygulama ve inanışlara yer verilen kitapta, çoğu insanın üzerine düşünüp konuşmaya cesaret edemeyeceği, farklı ortamlarda tartışılması gereken konulara değinmiştir. Din bilginleri tarafından verilen fetvalardaki tutarsızlık ve Kur’an’la ilgili olmayan açıklamaları sorgulayarak ve de Kur’an-ı Kerim’den ayetlerle karşılaştırma yaparak okuyucunun düşünmesini, anlamasını hatta sorgulamasını sağlamaktadır.

İnsan sağlığının neredeyse pazara dönüştüğü bir dünyada Tıpla ve gıda sektörü ilgili çarpıcı gözlem, iddialara ve bilimsel açıklamalara yer vermektedir.

İnsana uygulanan fiziksel ve psikolojik şiddet, bilim dünyasındaki yanlışlar, kişisel gelişim altında yapılan uygulamalar gibi farklı konularda da açıklamaları bulunmaktadır.

Nesrin Durgut kitabında hayata dair çok farklı başlıklarda üç boyutta açıklamaları bulunmaktadır. İlki konunun kendisi, ikincisi kendi düşüncesi, üçüncüsü ise bilimsel temeli. Açıklamalarında yapılan araştırmalar, Kur’an’dan ayetler ve kaynak gösterdiği kitaplara yer vermektedir. Aynı zamanda da konularla ilgili olarak önerilerde bulunmaktadır.

Sıklıkla karşınıza gelen konu ve kişi ise Einstein ve Kuantum fiziğidir. Hemen hemen her konuda bu iki öğe kendine yer bulmuştur.

Oldukça yavaş okumak zorunda kaldığım ve üzerinde notlar alarak okuduğum bir kitap oldu. Okuduğum bir bölümden sonra birkaç saat hatta birkaç gün üzerinde düşünme ihtiyacı hissettiğim de oldu.

‘Bana bilmediklerimi anlatan, beni düşündüren bir kitap arıyorum’ diyenlere öneririm. ‘Ben halimden memnunum diyenlere de rahatınız bozulmasın istiyorsanız okumayın’ derim, çünkü okudukça zihninizi kemirgen düşünceler sarabilir.

İşte size kitaptan birkaç alıntı…

Bir ileri-iki geri: “Çocuk resimlerinde mantık aranmaz, mantık yoktur.”

Psiko Check-up: “ Her sene vücudumuzun ne durumda olduğuyla ilgili çekaplar, altı ayda bir dişlerimizin kontrollerini yaptırıyoruz da acaba psikolojik olarak ne durumda olduğumuzun kontrolünü neden ara ara yaptırmıyoruz?”

Ortak Akıl : “ Şimdi ise kitap üstüne kitap okuyor, TV ekranlarından eğitim yöntemlerini havada kapıyor, ortak beyin ne derse onları özenle uygulamaya çalışıyoruz. Ortak beynin, tarih boyunca kime ne faydası olmuş? En büyük başarılar hep sadece bireysel değil mi? İcatlar, keşifler, sanatsal yapılar, insanların faydasına olan her şey bireyselken; kanlı savaşlar, katliamlar, işkenceler tek akıldan beslenen yığınların işi.”

İlle de Bonus: “Küçük kız ve erkek çocukların başına gelen taciz, istismar, tecavüz vs. olayını kimse duymasın, aman rezil olmayalım veya başımıza bela almayalım örtbas eden , faili ufaktan bir uyarıyla ya da korkakça ‘tık’ demeden kafadan affeden anne ve babalar var mesela. … Zanlının başka çocuklara da benzer işler yapmasına gayet gevrek müsaade eden bu ebeveynlerin de, bilip de zamanında uyarmayan dilsiz şeytanların da tutuklanıp sorgulanması gerekmez mi? Yardım ve yataklıktan yani.”

1-2-3 Tıp Yemini : “Tıbbın simgesi niçin yılan?”

İslamofobi: “Yeryüzünde pek çok din olduğunu zannediyorlar. Oysaki sadece bir tek din var. İnsan fırtatını korumaya yönelik olan ‘İslam Dini”

Din Bükücüler: “Kitabına uymak vardır ya da kitabına uydurmak.”

Nedir Yani?
Nesrin Durgut
Tefrika Yayınları
190 sayfa, 2016

» Dilek Özcan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hür - Ezgi Durmuş

Hür – Ezgi Durmuş

 Ezgi Durmuş’a dair yazacaklarım bir hayli var, amma velakin konu o değil konu Hür. Şu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir