Neden Çocuklar İçin Yoga?

“Neden çocuklar için yoga?” sorusunun cevabını yoga ile tanıştığınızda anlıyorsunuz. Bu yüzden en önemli etken yoga ile tanışma fırsatı bulabilmek. Çocuklarını spora, çeşitli aktivitelere yönlendirme bilinci taşıyan ailelerinbile günümüze kadar seçenekleri arasında yoga pek yer almıyordu. Eğitmenlerin sayısındaki artış, özel kurumların verdiği önem ve ebeveynlerin/çocukların ilgisi sayesinde yoga da bu alan arasında yerini almaya başladı.

Yoga

Çocuk Yogasının Olumlu Etkileri
Çocuklar için yogada, yetişkin yogasından farklı olarak hareketlerin süreleri çocukların yaş grubuna göre daha kısa tutuluyor. Aynı zamanda hareketlerin bir hikâye içinde aktarılması, canlandırma gibi çocukların hayal gücünü destekleyecek farklı teknikler kullanılıyor.

Yoga ile çocuklar, birden fazla aktivitede elde edebilecekleri pek çok kazanıma sahip oluyorlar. Yoganın temel hareketleri sayesinde öncelikle fiziksel gelişimleri destekleniyor. Daha güçlü ve sağlıklı bir bedene sahip oluyorlar. Aynı zamanda yoga onlara bir rahatlama, zihinlerini ve bedenlerini dinlendirmeimkânı sunuyor. Nefes teknikleri ve meditasyon sayesinde stresten uzaklaşıyorlar. Yoganın ilkelerini benimseyen çocuklar çevresine ve doğaya daha duyarlı bireyler haline geliyor. Temel duruşlar sayesinde motivasyon, odaklanma becerileri destekleniyor. Tüm bunlar, yoganın çocuklara kazandırdıklarının sadece bir kısmı.

Yoga

Çocuk Yogasına Ne Zaman Başlanmalı?
Ebeveynler 3 yaşından itibaren çocuklarını rahatlıkla yogaya yönlendirebilirler. Burada önemli olan bir etken çocuğun yoga ile tanıştıktan sonraki istekliliği. Programlar bu dönemden itibaren çocukların yaş gruplarına göre düzenleniyorve hareket süreleri değişiyor. Çocuğunuzun erken dönemde yoga ile tanışması, gelecek yaşantısında sporla olan ilişkisini de etkiliyor. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken diğer bir nokta ise başvurdukları kişinin çocuk yogası üzerine eğitim almış olması. Böylelikle çocuklar için hazırlanana yoga programının etkiliği artıyor.

Çocuklar için yoga, kullanılan tekniklerle yetişkin yogasından farklı olarak eğlenceyi de içine alıyor. Yoga ile tanışan çocuklar kısa sürede hareketlere uyum sağlıyor, keyif alıyor ve aynı zamanda da eğleniyorlar. Kısa bir süre sonra ise hem çocuklardan hem de ebeveynlerden olumlu dönüşler geliyor.
Eğer fırsatınız varsa mutlaka çocuğunuza yoga ile tanışma fırsatı verin, hatta ebeveyni olarak siz de onunla bu keyfe ortak olun.

2 thoughts on “Neden Çocuklar İçin Yoga?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.