Ne Yapsam Ne Yapsam Bu Tatilde Ne Yapsam?

Açılın, tatil geldi. Ne yapmalı ne yapmalı bu tatilde ne yapmalı? Müze gezmek, sinemaya gitmek, tiyatro izlemek, doğada yürüyüş, akraba ve arkadaş ziyareti… Aklıma ilk gelenler. Ne yaparsak yapalım dönüp dolaşıp geleceğimiz yer kürkçü dükkânı; evimiz. Zamanımızın çoğu yine kürkçü dükkânında geçecek.

Bildiğiniz üzere gümümüzde evde yapılan en büyük etkinlik tabletle akıllı telefon üzerine yoğunlaşıyor. “Yeter, süren doldu, artık bırak onları “ gibi çocukların artık alışık olduğun cümleleri kurmak, ne kadar işe yarar? Onlara “tablet de oyna ama sonrasında …………………..yapalım” demek daha ilgi çekici değil mi? Ne güzel şu an “nur topu gibi bir boşluğumuz” var.

Cümlede boş bırakılan yeri kendi seçeneklerinizle doldurunuz. Kek çırpalım, kurabiye yapalım, kutu oyunu oynayalım, etkinlik kitabı yapalım… Alternatifler çoğaltılabilir. Seçeneklerden seçenek beğen! Eğer “etkinlik kitabı” arayışına düşersen de sana tavsiyelerim var. Bol okumalı ve keyifli tatiller…

Okul Öncesi için etkinlik kitabı önerileri

İp Oyunu

1. İp Oyunu(Ayatori)

Küçük motor becerilerini geliştirici, parmakların ustalaşmasını sağlayan; beynin düşünme ve ezber noktasını çalıştıran Ayatori, WadaKotomi tarafından yazılmış.” Bir iple neler yapılabilir?” sorusundan hareketle, ipler şekilden şekle giriyor. Bazen sayıya bazen rakama dönüşüyor. İki el parmaklarına geçirilip çeşitli oyunlar oluşturuluyor. Kitabın yanında verilen delikli aparatla neler yapılabilir kitabın içinde anlatılmış. İsterseniz kendiniz de pek çok şekil oluşturabilirsiniz. Renkli ip de hediyesi.

Sayfa Sayısı: 72
Dili: Türkçe
Yayınevi: Çamlıca Çocuk Yayınları


Kağıt Kesme Oyunu

2. Kâğıt Kesme Oyunu

Çamlıca Çocuktan yine WadaKatomi tarafından hazırlanmış harika bir kitap önerisi daha. Çocuklar ve büyükler kendi yaşlarına göre makasları alsınlar ellerine, geçsinler kitabın başına. Etkinlikler kolaydan zora doğru, renkli ve aşamalı ilerliyor. Her sayfada bir kesme etkinliği var. Kesmeye kimi zaman katlama da katılıyor. Bu kitap da küçük motor gelişimi için birebir.Sonrasında bir hikâye ile kesilen parçalar oynanabilir.

Sayfa Sayısı: 92
Dili: Türkçe
Yayınevi: Çamlıca Çocuk Yayınları


Nokta Nokta

3. Nokta Nokta Boyama Kitabı Taşıtlar

Çıkartmalı kitaplar, çocukların vazgeçilmezi. Doğan Egmont’tançıkan bu kitapta 450’den fazla çıkartmalı etkinlik var. Bunun yanında nokta birleştirme etkinlikleri de ilgi çekici. Bu kitapta faaliyetler taşıtlar üzerine yapılıyor. Bitti mi? Hayır. Boyama olmadan olmaz demişler. Hadi o vakit rengârenk kalemler pamuk ellere.

Sayfa Sayısı: 18
Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğan Egmond Yayınları


Duygularım

4. Duygularım (Oynuyorum ve Kendimi Tanıyorum)

Ebeveyn olarak en çok istediğimiz çocuğumuzun neler hissettiğini anlayabilmek. Kitap, tam da bu noktada yüzden fazla etkinlikle yardımcı oluyor. Küçüklükten itibaren duygularını doğru yöneten ve ifade eden bir çocuk, büyüdüğünde hataya daha kolay adapte olur. İlk kez “duygu” kavramıyla ve bu kavramın kendi içlerindeki anlamlarıyla karşılaşan çocukların, etkinlikler esnasındaki ifadelerine çok şaşıracaksınız.

Sayfa Sayısı: 112
Dili: Türkçe
Yayınevi: Domingo Yayınları


Maceralar Ülkesi

5. Maceralar Ülkesi – Çiz, yapıştır, boya

Kitabın arkasında, “Korsanlarla define avına çık, helikopterle şehrin üzerinde gez, uzay roketiyle Ay’a yolculuk yap! Çıkartmaları yapıştır, boya kalemlerinle resimler çizip boyayarak sayfaları doldur!” diyor. Ne dersiniz? Çocuğunuz ve siz tatilde böyle bir maceraya hazır mısınız? Bizden tavsiyesi, sizden eğlenmesi. Kahkahalar havalara…Kitap, MandyArcher tarafından yazılmış. Çizimler Jane Porter; çeviri, Melike Hendek kaleminden. Bu arada serinin “Prenses Masalları” ve “ Harikalar Ülkesi” isimli iki kitabı daha var.

Sayfa Sayısı: 40
Dili: Türkçe
Yayınevi: Pearson Çocuk Yayınları


Kolay Matematik

6. Kolay Matematik

Matematik artık çok eğlenceli. Rahatça izlenebilen yönergelerle matematik etkinlikleri yapmak, hem öğretici hem de geliştirici. Kitabın çıkartmalı olması da ayrıca keyifli. Bireysel farklardan dolayı bazı bölümler bazı çocuklar için zor olabilir. Aklınızda bulunsun. Kitap aslında aynı isimde farklı yaş gruplarına yönelik seri halinde yazılmış.(3-4, 4-5, 5-6) Yazar, Jo Chambers; çevirmen, Sevgi Atlıhan

Sayfa Sayısı: 32
Dili: Türkçe
Yayınevi: İş Bankası Kültür yayınları


Dinazor Familyası

7. Dinazor Familyası

Özellikle beş yaş grubu çocuklar için dinozorlar çok ilgi çekiyor. Ben bir büyük olarak dinozor bilgimi 5 yaşındaki yeğnim vesilesiyle arttırdım. İtiraf ediyorum hâlâ bazılarının ismini telaffuz edemiyorum. İlgi böyle olunca, adında dinozor olan kitapların hemen hemen hepsini aldık. Bu da onlardan biri. Hem fiyatı diğerlerine göre uygun hem çıkartmalı. Eğlencesi de garanti.

Sayfa Sayısı: 24
Dili: Türkçe
Yayınevi: Çocuk Gezegeni Yayınları


Taş Masalları

8. Taş Masalları

Bu kitap aslında bir etkinlik kitabı değil. Kahramanları taşlardan altı kitaplık masal serisi. Yazarları Elif Konar Özkan ve Ümit Yaşar Özkan. Çocukla toplanan taşlar, farklı şekillere dönüşüyor. Bir yerde “taş oyunları” diyebiliriz. İsterseniz kitaptaki şekilleri yapar, masalları oyunlaştırırsınız. İsterseniz kedi oluşturduğunuz şekillerle yeni masallar anlatabilirsiniz. Setin Kitapları; 1-Yalnız Taşın Masalı/ 2-Taşlangozun Masalı/ 3-Taş Oyunları/ 4-Afacan Taşların Masalı/ 5- İsimsiz Taşın Masalı/ 6-Taşların Şarkısı
Sayfa Sayısı: 144
Dili: Türkçe
Yayınevi: Erdem Çocuk


Origamili Masallar

9. Origamili Masallar (Küçük Prens İle Origamiyi Keşfet)

Küçük Prens deyince akan sular duruyor. Her ne kadar çocuk kitapları içinde yer alsa da aslında içindeki yoğun felsefeyle bir yetişkin kitabı. Peki bu sevimli ve sözleri dillere pelesenk olmuş kahramanı, okul öncesi çocuklara nasıl anlatırız? Yazar Sema Yaylı, kitabın başında “Küçük Prens” masalını çocuklar için uyarlayarak yazmış. Özet gibi değil de sanki “mini Küçük Prens masalı” gibi. Okuma bilmeyen miniklere büyüler rahatça anlatabilir. Masal sonrası, “soru-cevap” etkinlikleri yer alıyor. Bitti mi? Tabii ki hayır. Sırada origami var. Ailecek, “Küçük Prens ve tilki ” yapmak çok eğlenceli. Yazan ve resimleyen Sema Yaylı. Fotoğraflayan, Aykan Dede.

Sayfa Sayısı: 24
Dili: Türkçe
Yayınevi: (MSE) Masal Seramik Evi yayınları


Benim İstanbul'um

10. Benim İstanbul’um

Yazarları Yurdanur Ay Paşa ve Yasemin Gülcü. İkisi de öğretmen. Bu iki öğretmen, İstanbul’u çocuklarımıza anlatmak üzere “Benim İstanbul’um” kitabını hazırlamışlar. Çizer, Betül Ünlü. Aslında bir projenin kitaplaşmış hali. Ara tatil çocuklarla İstanbul gezisi yapmak için bir fırsat. Bu eşsiz şehri çocuklara nasıl anlatalım, nerelere götürelim diyenler, kitabı okumadan yola çıkmayın. Kitapcafe çocuk bölümünde bu kitapla ilgili ayrıntılı bir yazı kaleme almıştım. Okumanızı tavsiye ederim. Bu arada Yurdanur Ay Paşa’nın “Limon Kız” isimli yeni masal kitabı da tazecik çıktı. Onu da muhakkak okuyun derim.

Sayfa Sayısı: 88
Dili: Türkçe
Yayınevi: Hayykitap

Bol gezmeli ve dinlenmeli aynı zamanda eğlenceli ve aktiviteli bir tatil diliyorum. Tavsiye kitaplar da size bu noktada yardımcı olacak. Huzurlu tatiller…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir