National Geographic DEHA’nın ikinci sezonda: Pablo Picasso

National Geographic’in geçtiğimiz yıla damga vuran ilk senaryolu yapımı DEHA’nın ikinci sezonu dünyaca ünlü ressam Pablo Picasso’nun hikayesini konu alıyor. Emmy Ödülleri’nde de aday olarak gösterilen yapımda ünlü ressam Pablo Picasso’ya hayat verecek olan Antonio Banderas’a genç Picasso olarak Alex Rich eşlik edecek. National Geographic’te yayınlanacak Deha’nın çekimleri Avrupa’nın dört bir yanında farklı şehirlerde gerçekleştiriliyor.

Sınırları zorlayan isim: Pablo Picasso

Dünyaca ünlü ressam Pablo Diego Jose Francisco de Paula Juan Nepomuceno Crispin Crispiniano Maria Remedios de la Santisima Trinidad Ruiz Picasso, 91 yıllık hayatının 80 yılını sanatsal kariyerine adamış ve hayatının büyük bir kısmını ikinci evi saydığı Fransa’da geçirmişti. DEHA’nın ilk sezonuna konu olan Albert Einstein gibi, Picasso da dünyayı yepyeni ve sıradışı şekillerde hayal etmiş ve yorumlamış; sanat ve yaratıcılığa bakış açımızı sürekli olarak yeniden yaratmıştı

50.000’den fazla çalışması bulunduğu tahmin edilen Picasso’nun en ünlü eserleri arasında Art Institute of Chicago’da sergilenen “The Old Guitarist”, Madrid’deki Museo Reina Sofia’da sergilenen ve Naziler tarafından bombalanan küçük bir kasabadan esinlediği “Guernica” ve New York’taki Museum of Modern Art’ta yer alan “Les Demoiselles d’Avignon” bulunmaktadır.

Picasso’nun tutkulu doğası ve sonu gelmeyen yaratıcılığı çalkantılı evlilikler, sayısız ilişki ve sürekli değişen politik ve kişisel işbirliklerinin bir sonucu olarak görülür. Ünlü ressam hayatının önemli bir kısmını 20’inci yüzyılın renkli Paris’inde yaşamış ve Coco Chanel, Henri Matisse, Marc Chagall, Gertrude Stein, Georges Braque ve Jean Cocteau gibi yazar ve ressamlarla geçirmiştir. Ünlü kendisini sürekli yenilemesi ve sanatsal dışavurumun sınırlarını zorlaması ile adını dünya tarihine yazdırmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir