Murakami’nin Kedisi

Murakami’ye ne kadar hayran olduğumu tekrar tekrar anlatıp dururken isminde Murakami geçen bir kitabı okumamam söz konusu olamazdı ve iyi ki de almış okumuşum ‘Murakami’nin Kedisi’ni. Yepyeni bir yazar ile tanışmış olmam işin sadece bir boyutu. Aynı zamanda çok eğlenceli ve hızla okunan bir kitaptı. Aylin Oflaz, gözümde bambaşka bir Murakami canlandırdı ve ben bunu çok sevdim.

Senaryo yazarı Lal’in eşi Umut’a sinirlenip evi terketmesi ve yurtdışında olan bir arkadaşının evine gitmesi ile başlıyor macera. St. Antoine Kilisesi apartmanlarına tam yerleşmişken kapı çalınıp Murakami’nin Pera Palas’ta bir panel gerçekleştireceğinin broşürü ile dünyanın en mutlu insanlarından biri olur Murakami hayranı Lal. Ancak panel günü geldiğinde karşında aksi mi aksi bir Murakami bulur. Zira yazarın kedisi kaybolmuştur. Kedi öğesi Murakami kitapların çoğunda karışımıza çıkarken neredeyse yazarın imzalarından biri sayılabilir. Ancak kaybolan kedisi Tsunami çok çok değerli bir kedidir. Sadece Murakami’nin dostu olduğu için değil aynı zamanda yazarın ilham kaynağıdır Tsunami. Lal ise bir sinir ile otelden çıkarken Tsunami ile karşılaşır. Yazara olan öfkesinden ve kedinin özellikle ona gelmiş olmasından kediyi alır ve St. Antoine Kilisesi apartmanlarına döner.

Beyoğlu’nda başlayıp Prag’a, pagan büyülerinden psikanalize bir çok farklı noktaya ulaşan kurgu oldukça başarılı. Aylin Oflaz bu ilk eserinde neredeyse hiç boş, eksik nokta bırakmayarak ustalığını göstermiş. Kelimeleri ile okuyucuyu kitabın içine çekmiş ve elimden bırakmak istemediğim bir eser ortaya çıkarmış. Kitap ince olmasına rağmen rengarenk kişilikler ve bol olay ile dolu.

Kitap ile yapabileceğim tek eleştiri daha uzun olabileceği. Bazı noktalar kısa kesilmiş hissi yarattı bende. Gerçi bu durum kitabı sevdiğim ve bitsin istemediğimden de kaynaklanmış olabilir. Hızlı okunacak eğlenceli bir kitap arıyorsanız ‘Murakami’nin Kedisi’ni mutlaka denemelisiniz. Bende bu arada yazarın söz verdiği üzere ‘Bram Stoker’ın Masası’nı beklemeye koyuluyorum.

Sevgili Aylin Oflaz ile ilgili de bilgi verdikten sonra bir alıntı ile yazıma son vereceğim.
İlk romanını Doğan Kitap etiketi ile raflara kavuşturan Aylin Oflaz dizi senaryoları yazmış, üniversitelerde ders vermiş, Lotus Film İstanbul’un kurucuları arasında olan ve doktorasına Bahçeşehir Üniversitesinde devam eden bir yazar.

Hayat su gibi akışkandır, en ufak bir esinti, tüm akışın yönünü kaydırabilir.

Tanıtım Bülteninden
Murakami’nin Kedisi, Beyoğlu’ndan Prag’a, pagan büyülerinden psikanalize uzanan geniş bir yelpazede, sayfalardan adeta fırlayan renkli karakterleri ve soluksuz okunan akıcılığıyla büyülü bir roman.

O an kendime geldim, resmen ve fiilen Murakami’nin pek mühim kedisini çalmış bulunuyordum. Oh olsun! İçimi bir huşu kapladı, bir kedi çaldığım için kendimi böylesine iyi hissedeceğim hayatta aklıma gelmezdi.

Senaryo yazarı Lal, eşi Umut’a öfkelenip ardına bakmadan evi terk etti. Kendini
Beyoğlu’nda, St. Antoine Kilisesi apartmanlarında buldu. Çok sevdiği yazar Haruki Murakami’nin Pera Palas’ta yapılacak bir panel için İstanbul’da olduğunu öğrenince kulaklarına inanamadı. Otele geldiğinde kapıda bir kargaşa vardı, biricik Murakami ise suratını asmış, lobide öylece oturuyordu. Edebiyat devinin kedisi yer yarılmış, içine girmişti!
Murakami’nin Kedisi, Beyoğlu’ndan Prag’a, pagan büyülerinden psikanalize uzanan geniş bir yelpazede, sayfalardan adeta fırlayan renkli karakterleri ve soluksuz okunan akıcılığıyla büyülü bir roman.

Murakami’nin Kedisi
Aylin Oflaz
Doğan Kitap
144 sayfa, 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir