Mülksüzler

Tarih:

Yazar:

Kategori:

Sosyal medyada kitapseverlerin oluşturduğu grupları takip ediyorum. Bunlardan bir tanesi de bilimkurgu grubu. Bu grupla bir bilimkurgu kitabı okumaya karar verdik: Mülksüzler.
Kitabı bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine daha önceden almıştım fakat ne yalan söyleyeyim bilimkurgu kitaplarıyla yıldızım çok barışmadığı için kitaplığımda durup duruyordu. Fırsat bu fırsat diyip grupla okumanın motivasyonuyla başladım Mülksüzler’e.
Mülksüzler, bir bilimkurgu kitabı olmakla birlikte anarşizm ve kapitalizm ideolojilerinin ne oldukları, amaçları ve günlük hayata uygulanışları üzerine de bilgi edinebileceğiniz bir distopya.

Kitapta iki dünya var: Anarres ve Urras.

Anarres’te anarşizm hakim. Doğuyorsunuz. İsminiz bir sistem tarafından veriliyor, seçme hakkınız yok. Ailenizden alınıyorsunuz, devletin kucağında büyüyorsunuz. Anneyi babayı sahiplenmek yok. Yetişkin oluyorsunuz. Bağlılık kurmak isteyeceğiniz biri olursa bağlılık yemini edip evleniyorsunuz. Bekaret yemini ettiyseniz kimseyle ilişkiye giremiyorsunuz. Bunlar dışında istediğiniz kişiyle ilişkiye girebiliyorsunuz. Burada da sahiplenmek yok. Yaptığınız eylemin adı ‘çiftleşmek’. Çünkü bu dünyada hiçbir eylem bencilce isteklerle yapılmıyor,her şey karşılıklı. Çocuğunuz oluyor, çocuğunuzu devletin yatakhaneli okuluna bırakıp, kendi hayatınıza devam ediyorsunuz. Siz seçtiğiniz herhangi bir işte devlet için çalışıyorken devlette sizin beslenme, barınma ihtiyaçlarınızı karşılıyor.Herkes eşit. Ast-üst yok.Bu özel dünyanın dili de kendisi gibi özel. Kendilerine sahiplenme eklerinin ve kelimelerinin olmadığı özel bir dil oluşturmuşlar.

Urras’ta ise kapitalizm hakim. Günümüz dünyası yani. Çarklar dönsün de nasıl dönüyorsa dönsün denildiği; kıyafetlerin,evlerin,mevkinin sizi statü sahibi yaptığı; kelimelerin bile sahiplenildiği olabildiğince bencil bir dünya.
Okurken Urras’ı sevmedim. Çünkü dayatılan, yapılan onca şeye rağmen doymayan, hırslı bir kan emicidir Urras, yani yaşadığımız gezegen. Sonuçta yaşadığım dünyada yorulup, sıkılıp kitaplara sığınanlardanım. ☺

Anarres’te ilk etapta hoşuma gitti. Eşitlik, mülksüzlük vs. Ama burada da bir şeyler eksik kaldı. O kadar çabaya rağmen aynı yerde sayılıyor. Sistem bir yerde tıkanıyor ve kendisiyle çelişmeye başlıyor. Ayrıca özel yaşantıya kadar her şeyi devletin kontrolüne bırakıyor olmak yani özel hayat sürdürememek bir süre sonra bunaltıcı oluyor.
Bakalım siz bu iki dünya için neler hissedeceksiniz?

İşte kitap Anarres’te büyüyen Fizikçi Shevek’in, bir teoriyi tamamlamak için Urras’a gidişini ve oradaki yeni yaşantısını anlatırken, Anarres’teki geçmişinden de söz ederek her iki dünya arasındaki farkı gözler önüne seriyor.

Ursula K. Le Guin’in ustaca kurguladığı bu romanı ; bize yormayan, akıcı ve anlaşılır bir dille aktaran çevirmen Levent Mollamustafaoğlu’na koskoca bir teşekkür ediyorum ☺ Böyle güzel bir eseri bizlere sunan Metis Yayıncılık’a da sevgilerimi gönderiyorum ☺

Tekrar söylüyorum arkadaşlarım. Bu kitap bilimkurgu zemini üzerine oturtulmuş bir ideoloji romanı. Her iki rejim üzerine de düşünülecek ve öğretecek çok şey sunuyor. Size kitaptan oldukça yüzeysel bahsettim. Eminim ki sizde bu deryanın her dalgasında birçok çıkarımda bulunacaksınızdır. Bu yüzden alacağınız tadı bozmak istemedim.. Okuyuuun, okuyuun, okuyun ve okutun. Bu kült romanın sizin de başucu kitabınız olacağını temin ederim. Şimdiden keyifli okumalar.
Güzel günler ☺

Mülksüzler
Ursula K. Le Guin
Metis Yayıncılık
336 sayfa

Gamze Taşın
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/aylak_kiz/

TAKİPTE KALIN

43,160BeğenenlerBeğen
548TakipçilerTakip Et
102TakipçilerTakip Et
586TakipçilerTakip Et

Son Ada; ‘Her hikaye kendi biçimini bulur’

"Her hikaye kendi biçimini bulur." Son ada, son liman, el değmemiş bir sığınak kibirle karşılaşırsa ne olur? Kargaşa mı...

Evde kaldığımız bu dönemde insanı mutlu edecek filmler

Günlerimizin neredeyse tamamını evde geçirdiğimiz bu dönemde, evdeki zamanı keyifli hale getirmenin değeri giderek artıyor. İlk akla gelen elbette televizyon. Birbirinden güzel...

Akilah Azra Kohen- Gör Beni -İki Devrin Hikayesi-

Azra Kohen kalemini daha öncesinde okuyanlar bilir. Eserlerinde tek bir ana tema tek bir yön ve tek bir konu bulmak zordur. Karakterler farklı yollardan...