Mucize Sensin – Gülay Şahin

Kitapcafe’nin değerli yazarı olan Sevgili Gülay Şahin, ilk kitabıyla okuyucularının nefesini açmaya geldi. Edebiyat yaptığımı düşünmeyin, gerçekten de nefes açan bir kitap “Mucize Sensin.”

“Rahatla, Hisset, Yaşa” bu üç sözcükle size kocaman bir kitabı özetleyebilirim.

Rahatla!
Gülay Şahin, kendi yaşadıklarından yola çıkarak bedeni ve zihni rahatlamanın önemine değinmektedir. Rahatlamayı sağlamak içinse nefes tekniklerini, meditasyon ve birçok yol önermektedir. Özellikle üzerinde durduğu konu ise Nefes almak.
“Nefes Nedir?
Ne değildir ki o, her şeye muktedir olmamıza can katan, en büyük mucizemiz, en büyük hazinemizdir. En büyük sırrımızdır.”

Yaşantımızda bedenimizde ve zihnimizde gerçekleşen hastalıkların, olumsuz düşünce ve davranışların sebebinin oksijensizlikten yani nefessizlikten kaynaklandığını dile getirir.
Bunlar üstesinden gelmek içinse Doğru Nefes almanın gerekliliğini belirtmektedir. Doğru nefes almada “Burun nefesi” ni gösterir.

Hisset!
Hayatın değil “ kendi hayatının” kıymetini bilmeyi öğütleyen Şahin; yaşamanın her zerresini hissederek yaşamanın, şükretmenin gerekliliğine değinmektedir. Güneşin doğumundan, ayın döngüsüne, çevredeki olumlu enerjiden, içindeki güce varana dek her şeyi, kısaca Allah’ın sana sunduğu nimetleri hissetmek.
Hissetmenin en önemli noktası “Farkındalık” olarak belirtilmektedir.
“Kendi değerimizi, gerçekliğini kavramak hem basit, hem de bu zamana kadar geldiğimiz için, geri dönüşte içsel bir yolculuğun başlangıcı olmakla, biraz da meşakkatli bir yolculuktur…
Farkındalık “şimdi”de olma tutumudur.”

Farkında olmak, şimdide yani bu anda var olduğunu hissedebilmek ve düşünmektir.
Farkındalık, varlığını onaylamaktır bir nevi. Kitapta “farkındalığın” önemi anlatılmakta, nasıl gerçekleştireceğiniz ve alışkanlık haline getireceğinize ilişkin birçok öneri sunulmaktadır.

Yaşa!
Kişinin düşünce yapısını değiştirmesi, hem hayatını düzenlemesi hem de sahip olduğu veya olabileceği hastalıklardan kurtulması için önemlidir. Kitabın üzerinde sıklıkla durduğu düşünce yapısı da “olmak istediğin gibi yaşamak”.

İnsan sahip olduğu düşünce kalıplarıyla hareket eder.
Size olumsuzluk yaşatan kişileri affetmek; kendini sevmek ve olduğu gibi kabul etmek; meditasyon, nefes teknikleri gibi uygulamaları alışkanlık haline getirmekle değişimi sağlayarak yaşamak. Özetle “Mucize Sensin” diyen kitabın aslında onca sayfasında anlatıların hepsinin tek vardığı noktanın “ben” yani “öz” olduğunu bilmek.

“NEFES almak dünyaya gelirken yaptığımız ilk eylemdir NEFES vermek dünya deneyimimizi terk ederken yerine getirdiğimiz son eylemdir. Bu ikisi arasındaki sürede ise YAŞAM bize ait ve bizim içimizdedir, bizi yaşatıp var etmektedir. Ve YAŞAM ömrümüzce süren büyük bir SOLUKTUR.”

Benim nefes teknikleriyle tanışmam yirmi yıldan fazla bir süre önce oldu. Kendine inanmanın ve düşünce yapısını değiştirmenin, hayatı şekillendirmede en önemli adım olduğunun farkındayım. Buna rağmen kişisel gelişim adı altında yaygınca olan birçok kitabın içeriğine inanmamak bir yana güven duymuyorum. En büyük etken de inanç noktasında kaydıklarını düşünerek benim düşünce yapıma aykırı bulmamdır. Gülay Şahin’in kitabını diğerlerinden ayrı yere koyma sebebim ise diğerleri gibi hayatın, tüm sistemlerin yöneticisi olarak melekleri veya farklı spritüel varlıkları göstermeyip meleklerin, bizlerin, tüm varlıkların sahibinin Allah olduğunun bilincinde olup bunu vurgulamasıdır. Nefesine, meditasyonuna, değişimine duayı eklemesidir.

Akıcı bir anlatımla, kaynak göstererek ve yazarın yaşantısından anlatımlarla gerçekçi bir içerik sunumu sağlanan bir yazıma sahiptir.

Sevgili okuyucu, kendi özünü görmeyi, yeni sayfa açarken kendini de yenilemeyi istiyor ancak nereden başlayacağını bilmiyorsan, ”Mucize Sensin” kitabı senin için başlangıç olabilir.

Mucize Sensin
Gülay Şahin
Ray Yayıncılık
160 Sayfa, 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir