Motivasyon Nedir ve Neden İhtiyacımız Var?

Kaç kez coşkuyla bir diyet programı başlattınız, bir vücut geliştirme veya aerobik eğitimi programına başladınız veya sadece kısa bir süre sonra sona erdirmek için yabancı bir dil öğrenmeye başladınız?
Hayatınızda değişiklik yapmayı, belirli bir konuyu araştırmayı veya belirli bir projeyi başlatmayı denediniz ancak motivasyon eksikliğinden dolayı kaç kez bırakmak zorunda kaldınız?
Bazen motivasyon ve coşku ile yeni bir projeye başlıyoruz, ancak bir süre sonra motivasyonu kaybediyoruz ve yapmaya başladığımız şeyi yapmayı bırakıyoruz. Bu çoğu insan için oldukça sık olur ve motive olmak, coşkuyu kaybetmemek ve bitiş çizgisine devam etmek için ne yapabiliriz diye merak ediyoruz.

Motivasyon Nedir ve Neden İhtiyacımız Var?
Motivasyon sizi bir şeyleri yapmaya ve yapmaya iten içsel bir itici güçtür. Güçlü bir arzu, hırs ve ne yapmak istediğinin öneminin anlaşılmasından ibarettir.
Bir şeyi başarmak için itici bir güce ihtiyacın var, yoksa hiçbir şey olmayacak gibi hissediyorsun. Basit bir dilek, harekete geçmenizi sağlayacak kadar güçlü değildir. Bir dilek zayıf bir arzudur, ancak güçlü bir arzu, sizi amaçlara ve hedeflere ulaştırmak için harekete geçirebilir.
Motivasyon, bir iş, eylem veya hedefe ilgi duymaya ve bağlı kalmaya devam etme arzusunu ve enerjisini teşvik eden hem iç hem de dış faktörler tarafından uyandırılır. İnsanları hareket etmeye, bir şeyler yapmaya ve hedeflere ulaşmaya teşvik eden süreçtir.

Motive olmanıza ne yardımcı olabilir?
1. Ne istediğini tam olarak bilmen gerekiyor.
2. Hedefiniz açık olmalıdır.
3. Başarmak istediğin şeyin faydalarından haberdar olmalısın.
4. Arzu, coşku ve lezzet tutkunu sürekli canlı tutmalısın.

Amacınızı sık sık düşünmek ve gerçekleşebileceği fikrini kabul etmek, motivasyonunuzu arttırır ve bunu başarma arzunuzu güçlendirir.
Kendinizi yapmak veya başarmak istediğiniz şeyin önemini düşünmek ve ikna etmek, motivasyonunuzu arttırır, arzunuzu güçlendirir ve hedefinize ulaşmak için ne gerekiyorsa yapmaya istekli olmanızı sağlar.
Göründüğü kadar garip olsa da motivasyon, vücudunuzu düzenli olarak çalıştırmak adına size yardımcı olabilir.

Motive Olma
Motivasyon günümüzde popüler bir terim haline geldi. Motive edici koçlar ve konuşmacılar ve motivasyon kitapları ve makaleler var. Bununla ilgili İnternet üzerinde ve burada pek çok bilgiyi bulabilirsiniz.
Motivasyonun duygularla ve hayal gücüyle çok ilgisi vardır, Motive olmak istiyorsanız, duygularınız ve hayal gücünüz üzerinde çalışmanız gerektiği anlamına gelir. Bunu, hedefinizi mümkün olduğu kadar net bir şekilde görselleştirerek ve aslında zevk aldığınızı hissederek yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir