Momo

Hem çocukluğunuza dönmek, hem de yetişkin halinizle size bazı şeylerin öneminin hatırlatılmasını isterseniz Momo tam size göre bir kitap. 300 sayfalık akıp giden bir günümüz masalı. Zaman başrolde ve günümüzde insanları nasıl esir ettiğini anlatıyor.

Bir kasabada ortaya çıkan ve kendi kendine yaşamak isteyen Momo adlı küçük bir kız çocuğu var. Orada yaşayanlar Momo’yu çok seviyor ve onu sık sık ziyaret ediyor, yiyecek veriyorlar. Artık Momo orada öyle bir simge haline geliyor ki ne derdi olan varsa ona gidiyor. Çünkü Momo onları dinliyor, onlara zaman ayırıyor, kavga edenleri barıştırıyor ve çocukların hayal güçlerini özgürce serbest bırakarak oyunlar oynamasını sağlıyor. Fakat bir zaman sonra işler tersine dönmeye başlıyor. Kötücül varlıklar oraya uğruyor ve herkesi daha çok çalışmaları, daha çok paraya ihtiyaçları olduğu konusunda sıkıştırıyorlar. Artık kimsenin Momo’ya ayıracak zamanı kalmıyor, çocuklar aileleri onlara bakamadığı için oyuncaklarla dolu depolara kapatılıyor ve Momo yalnız kalıyor. Momo herkesi etkileyen duman adamlardan etkilenmiyor ve bu işi çözmeye karar veriyor.

Az önce okuduklarınız size hiç yabancı gelmedi eminim ki. Hepimizin hala yaşıyor olduğu durum bu. Para kazanmak uğruna yaratılan gereksiz şeylere bile deli gibi ihtiyacımız varmış gibi gösteriliyor ve istemsiz onlara para harcamaya başlıyoruz. Haliyle onlara para yetiştirmeyi geçinmek sanıyor ve daha fazla para kazanmak için hiçbir şeye hiç kimseye zaman ayırmamaya başlıyoruz. Herkes için durum böyle olmasa da çoğumuz için böyle ve bu girdaptan bizi kurtaracak bir Momo olduğu konusunda da şüpheliyim.

Herkesin tek kurtuluşu yine kendisi. Etrafta yaratılan tüketici algısını aşabilmek çok güç ama bunu azar azar da olsa başarabilir, yıllar sonra hastalıkta ya da ölümde neyin önemli olduğunu hatırlayacaksanız o şeylere, ailenize, sağlığınıza, kendi mutluluğunuz için kendinize zaman ayırmaya başlayabilirseniz bir şeyleri değiştirebiliriz sanırım. Bir kişi, bir kişi başlayan bu durumla belki de toplum bu tüketmeye yönelik sahte mutluluktan kurtulabilir.

Momo
Michael Ende
Kabalcı Yayınevi
Türkçesi: Leman Çalışkan
305 sayfa, 2014

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir