Minik Fare Kükredi

Hint Masallarını sevenlerdenseniz sizi bu tarafa yorumu okumaya alalım lütfen. Ben masalın her türlüsünü çok severim ama Hint Masallarının keyfi de başka oluyor doğrusu. Bu kitaptan kendime çok ders çıkardım. Üzerine de epey düşündüm. Tavsiye edeceklerimin ilklerinden oldu.

Minik Fare Kükredi, Antik Hindistan’da ahşap üzerine oyulmuş bir fabl örneği. (Fabl: Bir tür küçük öyküdür. Olaya dayalı bir anlatımı vardır. Hayattan alınan küçücük kesitler, hayvanlar ya da bitkiler arasında geçmiş gibi anlatılır.)

Büyü yapmayı bilen bir keşiş günün birinde ormanda otururken bir fare görür.Fare kargadan kaçar, karga fareyi yemesin, diye fareyi kediye çevirir; daha sonra fareyi dönüştüğü şekillerde başı derde girdikçe şekilden şekle çevirmeye devam eder, keşiş. Kediye, köpeğe ve büyük bir kaplana dönüşür minik fare. Serüven böylece başlar. Kaplan çok güçlüdür ve artık kendini beğenmeye, nerden geldiğini unutmaya başlar. Hiç kimseyi gözü görmez kaplanın, benlik duygusu gözünü kör etmeye başlar. Kendini beğenmişliği ve kibri kaplanın başına ne işler açar okuyun ve bu kısacık öyküden büyük dersler alın. Hepimiz için öğüt niteliğinde.

Minik Fare KükrediHayatta kazandığımız mertebelerin kıymetini bilerek yaşamalıyız. Her sunulan bir lütuftur. Kendimizi beğenmekten, kibirli olmaktan, gösteriş yapmaktan; çocuklarımızı da bu gibi kötü huylardan uzakta tutmalıyız. Hayatta her şeyden ders almayı bilmeliyiz.
Farklı konular ele alan kitapları gerçekten çok seviyorum. Çocuklarımızı yetiştirirken bizlere yol gösterici bir ışık niteliğinde oluyorlar. Maya Yayınları da ziyadesiyle ince bir konuda basılmış olan bu güzide eseri Türkçemize çevirmişler, ne de güzel yapmışlar, buradan teşekkür ediyorum.

Kitabın görsellerini çok etkileyici bulduğumu dile getirmek isterim. Kaldı ki Minik Fare Kükredi kitabı: Caldecott Madalyası’nı almaya hak kazanmış kıymetli eserdir.(Caldecott Madalyası; Amerikan Kütüphaneler Derneği’nin 1938’den beri her yıl, İngiliz çizer RandolphCaldecott onuruna, en dikkate değer bulduğu çocuk kitabının çizerine verdiği ödüldür.)

Kitap 4 yaş ve üzeri çocuklar için bence uygundur. Bu keyifli kitabı çocuklarınıza verin ve gerisini onlara bırakın, siz uzaktan izleyin. Hayal âleminde nerede bulursunuz kim bilir minik okurları. Okuyun, okutun.

Minik Fare Kükredi

Marcia Brown
Maya Kitap
Türkçesi: Şeyda Uysal
40 Sayfa, 2018
Yaş:4+

4 thoughts on “Minik Fare Kükredi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir