Mine Soysal’la Yeni Kitabı “Daralan” Üzerine Keyifli Bir Sohbet

Daralan, gençlik romanları arasından bir Türk gencini en iyi anlatan kitap olabilir. Toplumumuzun en büyük hatalarından biri belki de 13-17 yaş arası gençlere hayatta hiç fırsat tanımamamız, onlar sanki yokmuş gibi, ergenlik yılları acilen iyileşmesi gereken bir illetmiş gibi davranmamız. Mine Soysal kitaplarıyla bu duruma karşı çıkıyor.

Daralan’ın kapağından da görebileceğiniz gibi eğilip bükülmüş bir karakter var karşımızda. Mete liseye başlamadan önceki yaz tatilini evde geçirmek zorunda kalır. Ablasının engeli yüzünden onu evde taşıyacak birine ihtiyaç vardır. O da Mete’dir. Karşı evlerine taşınan komşuların ailevi meseleleri mahallenin sokaklarına taşınca kıyısından köşesinden de olsa Metelere de bulaşır. Zaten içinde kendiyle hesaplaşması bitmeyen Mete bu durumla daha da bunalır. Tezi için bir süreliğine onlara gelen üniversiteli teyzesi Feride olaylara müdahale biçimiyle evde adeta başka bir pencere açar. Bu durum Mete’nin etrafındaki her olaya, hoşuna gitmeyen durumlara ve kişilere olan bakış açısının da yavaş yavaş değişmesini sağlayacaktır.

Mine Soysal’la olan sohbetimizi keşke tek tek yazıya dökebilsem ve benim şarj olduğum gibi onun sözleriyle siz de enerji dolabilseniz. Fakat bu mümkün olmadığından elimden geldiğince sohbeti size aktarmaya çalışacağım.

Mete 14-15 yaşlarında olmasına rağmen onu en çok kendime benzettiğimi söyleyebilirim. Çünkü yetişkin olarak kategorize edilmiş olsak da ben şahsen bu ülkede fena halde daralıyorum. Dayatılan ve yaşatılan birçok akıl almaz şey, bazen rutin görünen ama zaman kaybı olan günlük işler bile daralmama yol açıyor. Mine soysal da bu durumun maalesef bizim ülkemizden kaynaklandığını söylüyor. Ergenlik çağlarında bir çocuk ne hissedeceğini, ne yapacağını bilemezken, mutsuzken hatta mutluyken bile daralırken biz bunları aştığımızı, kendimizi bulmaya yaklaştığımızı düşünürken bile sık sık bunalıyorsak bu tamamen bizim suçumuz değildir. Ülkemiz, toplum bizi ömür boyu ergenliğe hapsetmiş olabilir.

DaralanKitapta Mete’nin iç sesiyle hesaplaşması dışında çok önemli olaylar ve bu olaylara bağlı karakterler de mevcut. Bunlardan biri Feride Teyze. Feride, feminist ve güçlü bir karakter. Ve Mete’nin de kadın haklarıyla ilgili olan görüşlerini geliştiriyor. Değiştiriyor diyemem çünkü zaten Mete kendi içinde aslında birtakım doğruları bulmuş, var olan eksiklerini de tamamlamak için uğraşan bilinçli bir genç. Mine Soysal’a göre Mete’yi büyüdüğünde akıllı, iyi bir insan olarak hayal etmek kolay. Karakteri gelecekte daha da bilinçli, yoğun bir insan olarak düşünüyor. Kitabın en sevdiğim kısımlarından biri Mete’nin bu kadar yapılacak iş varken kadınların neden sadece evde kalıp ev işleri yapması gerektiğini anlayamadığını açıkladığı kısımdı.

Mine Soysal’ın içinde taşıdığı çok eski karakterlerinden biri de Yalaka Ömer. Kitapta Mete gibi bir şeyleri doğru yapmak için uğraşan genç bir karakterin yanı sıra yetiştiği ailede gördüğü sorunlar nedeniyle Mete’den biraz farklı, bazı şeyleri düşünmeye vakit bulamadan sadece sorunlu yaşamına ayak uydurmaya çalışan bir Ömer var karşımızda. Ömer problemlerden sıyrılmak için yalan söylemekten, iftira atmaktan çekinmeyen bir karakter. Yazar iki zıt karakteri bir araya getirerek hayatta istemediğimiz belki de gördüğümüzde yüzümüzü ekşittiğimiz insanlarla her zaman karşılaşabileceğimizi, arkadaşlık etmek zorunda kalacağımızı vurguluyor. Mine Soysal farklılıkların iyi olduğunu, bazen, hatta çoğu zaman bu kişilerle olan arkadaşlıklarımızdan çok şey öğrenebileceğimizi söylüyor. Zira Mete’ye de olan bu oluyor.

Gençleri anlayan, anlatan ve onlara fırsat tanıyan kitapların ve yazarların çoğalması dileğiyle.
Bu güzel söyleşi için tekrar Mine Soysal’a ve Günışığı Kitaplığı’na teşekkür ederim.

Daralan
Mine Soysal
Günışığı Kitaplığı
216 sayfa, 2017

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.