En çok taklit romanı yapılan polisiye karakter: Mike Hammer

Asıl adı Frank Morrison Spillane’dir. 1918 Brooklyn doğumlu yazarın hızlı bir hayatı vardı, II. Dünya Savaşı’nda pilottu. Savaş sonrası New York polis örgütü hesabına çalıştı ve 1947’den 1995’e kadar 13’ü Mike Hammer macerası olmak üzere çok sayıda “sert” macera romanı yazdı. Yazı hayatına, 1930’lu yılların sonunda bazı polisiye dergilere hikayeler ve çizgi romanlar için senaryolar yazarak başladı. Savaş sonrası 1946’da New York’a ve yazın kariyerine geri dönmesinin ardından, 1947 yılında Kanun Benim adlı ilk Mike Hammer macerasını dokuz gün gibi bir sürede yazıp tamamladı.

Mike Hammer

Kitabın büyük ilgi görerek 60 milyondan fazla satması üzerine Spillane, 1950-52 yılları arasında beş yeni Mike Hammer macerası daha kaleme aldı. Yazarın bütün dünyada çok sevilen Mike Hammer maceralarından her birini yaklaşık iki haftada tamamladığı ve bitirdikten sonra metinler üzerinde düzelti yapmayı reddettiği söylenir.

Mike Hammer

Mike Hammer’in yanı sıra Tiger Mann ve Morgan gibi karakterler de yarattı. 1989’da yayınlanan Ölüm Taciri, 130 milyondan fazla sattı. Son kitabı Karanlık Yol, Mike Hammer maceralarına yedi yıllık bir ara vermesinden sonra 1996’da yayınlandı. İki de çocuk kitabı bulunan yazarın hayatı Güney Carolina’da patlayan Hugo kasırgasıyla değişti. Saray yavrusu evini ve servetinin büyük bölümünü bu kasırgayla kaybetti. Hatta yeni başladığı romanı da kasırgayla birlikte kayboldu. Zor durumda kalan Spillane, eski dostu Mike Hammer’ı geri çağırdı. Son Mike Hammer romanı Karanlık Yol’u 1996’da yayımladı.

Mike Hammer

1995’te Edgar Allen Poe Ödülleri’nde Büyük Usta Onur Ödülü’nü alan Spillane, Mike Hammer ve Komiser Colombo dizilerinin de senaryo yazarı. 1962’de çevrilen Kız Avcıları adlı filmde de Hammer rolünü kendisi canlandırdı. Ülkemizde birçok ünlü yazar, maddi kaygılarla Türkçe okunuşuyla taklit ‘Mayk Hammer’ romanları yazdı. Sayılarının 250’yi bulduğu söylenmektedir. Kemal Tahir, Afif Yesari bu yazarların başında gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir