Mezbaha No:5

Mezbaha 5
Kurt Vonnegut

Bugün sizlere yeni bitirdiğim bir kitaptan bahsedeceğim : Mezbaha 5
Bu kitap ‘Okunması Gereken 1001 Kitap’ listesinde yer alan, absürt tarzda yazılan ve bilim kurgu dalında değerlendirebileceğimiz bir roman .
Hiç çok satanlar listesine girdi mi bilmiyorum ama çok aranan kitaplar listesinde yer aldığını biliyorum. Öyle ki April Yayıncılık tekrar basmadan önce karaborsaya düşen 150 TL’den satılan bir kitaptı .

“Hepsi yaşandı bunların. Aşağı yukarı. En azından savaş kısımları gerçek.” Cümlesiyle başlayan kitapta, kahramanımız katıldığı II. Dünya Savaşı ile ilgili bir kitap yazmayı düşünmektedir. Ama savaşın üzerinden yıllar geçmiştir ve kitap yazacak kadar bir şey hatırlayamamaktadır. Böylece başka bir kitap yazmaya karar verir.
Yazmaya yeni başladığı kitabının kahramanı Billy Pilgrim’dir. Pilgrim cılız, çelimsiz ve sümsük bir adamdır. Tralfamadorian denen uzaylılar tarafından kaçırılmıştır. (Tralfamadorianlılara göre zaman hem ileriye hem geriye doğru hareket edebilecek bir yoldur.)  Bu olaydan sonra Pilgrim anda kalamayıp zamanda yolculuk yapmaya başlar.  Savaşa katıldığı günlerden çocukluğuna, evlendiği günden uzaya kaçırıldığı günlere daima geçmişe ve geleceğe yolculuk yapar. Vonnegut bu geçişleri öyle güzel yapmış ki hiç fark etmiyorsunuz bile, bir bakmışsınız andasınız.

Vonnegut’un ,kitabın ilk cümlesinde de bahsettiği gibi II.Dünya Savaşı ile ilgili kısımlar yaşanmışlıklardan alınma. Böylece savaşın tüm çirkinliğini ve saçmalığını bize göstermiş. Öte yandan Amerikalıları lafını esirgemeden tiye almış. Kitap çok gerçek,çok ilginç ve çok özel. Gerçek edebiyatseverlerin kaçırmaması gereken türden. Fakat şunu da söylemeden geçemeyeceğim ki benim de gönlümden geçen buydu. Dil biliyorsanız kitabı orijinal dilinde okuyun. Çünkü sanki çevirisinde bir şeyler eksik üstelik bolca anlatım bozukluğu yapılmış. Benim gibi bu konularda takıntılıysanız rahatsız olabilirsiniz. Bu kült olmuş romanı okumanızı tavsiye eder,
Keyifli günler dilerim. 🙂

Kitaptan ufak bir alıntı, bir dua:
Tanrım,
Bana değiştiremeyeceklerimi kabullenme sukuneti,
Değiştirebileceklerimi değiştirme cesareti,
Ve
Aralarındaki farkı daima görebilme bilgeliği bağışla.

April Yayıncılık
184 sayfa

Yazar Hakkında:
Kurt Vonnegut Jr. (11 Kasım 1922 – 11 Nisan 2007), ABD’li hümanist yazardır.
Kurt Vonnegut, 1922 yılında ABD’nin Indianapolis şehrinde dünyaya geldi. Cornell Üniversitesi’nde biyokimya okuduktan sonra II. Dünya Savaşı’nda Avrupa’da asker olarak hizmet verdi. Almanya’da savaş esiri olarak ele geçirildi ve Dresden şehrinin (Almanya) müttefik kuvvetler tarafından bombalanmasına şahit oldu. Bu olay Vonnegut’u derinden etkiledi ve sonucunda en başarılı romanı, Slaughterhouse-Five’ı (Mezbaha No 5), yazdı. Bu kitap sayesinde çağdaş Amerikan yazarlarının başta gelenlerinden biri oldu.
Savaş sonrası, yazarlığa zamanının çoğunu ayırmadan önce, Şikago Üniversitesi’nde antropoloji dalında uzmanlaştı. Başlangıçta bilim-kurgu üzerinde yoğunlaştı ve ilk yayınlanan romanı, Player Piano (Otomatik Piyano), bu dalda Vonnegut’a büyük övgü kazandırdı. Sonraki zamanlarda her ne kadar bilim-kurgu dalından uzaklaştığını belirtse de, yazdığı kitaplarda etkileri halen görülebilir.

Gamze Taşın
Kitap Cafe

https://instagram.com/aylak_kiz/

2 thoughts on “Mezbaha No:5

  • 12 Kasım 2015 tarihinde, saat 23:45
    Permalink

    nihayet yeni baskısı çıkmış teşekkürler

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir