Metinlerarasılık ve Kurmacada Gerçeklik Üzerine

Dr. Şerefnur Atik, 2011 yılında Gazi Üniversitesi’nde doktora eğitimini tamamlayarak doktor unvanını almaya hak kazanmış, edebiyat alanında değerli çalışmalar yapmış, araştırmacı ve akademisyendir. Tarık Buğra ve Latife Tekin ile ilgili hazırlanan yüksek lisans ve doktora tezleri kitap olarak yayınlanmıştır.

Atik’in kitabında çeşitli dergilerde yayınladığı yazılar ve edebiyat alanında kaleme aldığı inceleme makaleleri yer almıştır. Postmodern eserleri anlamada büyük zorluk yaşayan benim gibi okuyucular için bu kitap çok fazla yardımcı olacaktır. Postmodern bir eserin yazımında yazarların kullandığı tekniklerin çözümünde aklımıza takılan birçok soruya cevap verecektir.

Postmodern metinlerde en çok kullanılan metinlerarasılık tekniği yazarın kştabında birden fazla eseri iliştirmesiyle anlatılmaktadır. Bu iliştirmeyi çözümlemek içinde zengin bir edebi bilgiye sahip olmamız gerekli. Eğer buna sahip olmak zorsa ki elde edilmesi zor bir hazinedir, o zaman yazarın otobiyografik yansımaları ile kurgudaki gizli ve örtük kalan noktaları aydınlatabiliriz. Atik’in verdiği bilgiye göre Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna’sındaki Raif Bey karakterinin Gogol’un Palto adlı eserindeki Akakiy Akakiyeviç’e benzerliğine verdiği örnek metinlerarasılık tekniğine uygundur.

Metinlerarasılık ve Kurmacada Gerçeklik ÜzerinePostmodern metinlerde kullanılan diğer bir teknik de polifonik tekniğidir. Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar kitabını okurken birçok sesin bir araya girmesi ile anlam ve zaman kaybı yaşayan, kitabı yarıda bırakan okuyuculara şunu söyleyebilirim ki Atik’in de belirttiği gibi eserde yazarın kahramanlarının hepsinin sesini duyuran “bir ses” vardır. Bunun yanında üstkurmaca, grotesk, hipermetinsel tasarım, çoğul anlatıcı, silik izleksel yapı, bilinçakışı, parçalılık-süreksizlik-kopukluk gibi modern/postmodern metinlerde kullanılan teknikleri birebir edebi metinlerde ki örnekleri ile karşılaştırarak vermesi konunun anlaşılmasına katkı sağlamıştır.

Zaman postmodern metinlerde neden çok yavaş işleniyor? Atik, bunun cevabını , “At başı zamanla koşturan klasik roman anlayışına karşı duruş olarak, insanların yaşadıkları anı yakalayıp okuyuculara o anın duygularını gösterebilmek içindir.” şeklinde ifade eder. James Joyce’un Ulysess ve Wirgiana Woolf’un Mrs. Dalloway ilk örnek gösterilebilecek eserlerdir.

Yazar çok akıcı ve duru bir kalemle hem bilimsel bir gözlemci konumuyla hem de edebî bir kalem tadında yazarak küçük ama hacimli bir kitap ortaya çıkarmıştır.

Şerefnur Atik kitabını eşinin fotoğraf çalışmaları ile süslemesinin esere estetize bir duruş kattığını; İzlenimci ve yansımacı bir gözle sağlam bir kadrajla çektiği resimlerin hoşuma gittiğini söyleyebilirim.

Metinlerarasılık ve Kurmacada Gerçeklik Üzerine
Şerefnur Atik
Bilge Kültür Sanat
115 sayfa, 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.