Meslek Seçiminde Anne Babanın Etkisi

Önceki yazımızda lisede alan seçiminden söz etmiştik. Yeni konumuz onun devamı olarak meslek seçimi olsun.

Mesleğinizi seçerken nelere önem veriyorsunuz? İlgileriniz, yetenekleriniz, mesleğin yaygınlığı, kazanç durumu, popülerliği vb birçok unsur sizi etkiliyor olabilir. Peki, meslek seçiminden bahsedilir de anne-babanızın buradaki konumundan bahsedilmez mi?

Anne- babalar bu konuda gençlerin hayatının diğer alanlarında olmadığı kadar baskıcı ve yönlendirici olabiliyorlar maalesef. Eğer anne babanız sizi bir mesleğe yönlendiriyorsa yaklaşımınız nasıl olmalı?

Bu noktada siz gençlere düşen ne tamamen reddedici ve isyankâr tavırlarla durumu bir krize çevirmek ne de onlar ne derse sorgulamadan kabul etmek olmalı.
Öncelikle anne babanıza sorular sorarak onların sizi bu mesleğe yönlendirme nedenini öğrenebilir daha sonra kendi süzgecinizden geçirerek kararınızı verebilirsiniz;

  • Anne babanız sizi yapı, mizaç ve karakter olarak mesleğe uygun görüyorsa, mesleğin avantajlarını anlatıyorlarsa onları mutlaka dinleyin; gerçekten yardımcı olacak fikirler sunuyor olabilirler.
  • Bazen de sadece saygın veya çok para kazanılan bir iş olduğu için ya da kendi mesleğini devam ettirmenizi istediği için yapmanızı istiyor olabilirler. Her hâlükârda onlara karşı saygılı davrandığınızı hissettirerek, bahsi geçen mesleği araştırdığınızı göstererek, mantıklı bir karar verdiğinizi hissettirmek onları rahatlatacaktır. Araştırdığınız mesleklerin artı ve eksilerini, size uygunluk derecelerini onlarla paylaşmanız, anne babanızı zamanla yumuşatıp verdiğiniz karara saygı duyar kıvama getirebilir.
  • Bazen genetik yapı itibariyle anne-babanızın mesleği gerçekten size uygun olabilir. Bazen de tam tersi onların asla istemeyeceği bir mesleği seçmiş olabilirsiniz. Unutmayın ki her iki durumda da kontrol edebileceğiniz kısım yalnızca kendi davranış ve tepkilerinizdir. Onlar çoğu zaman sizin istediğiniz yönde konuşmayabilir ve beklediğiniz tepkiyi göremeyebilirsiniz. Böyle durumlarda iş, sizin iletişim ve ikna yeteneğinize düşüyor. Siz onların sert ve kesin konuştuğuna bakmayın. Hayatı kendinize zindan etmeyin, sakin ve kararlı davranmanız sizi çözüme götürecektir.

Emin olun ki çok yüksek ihtimalle sizin kararlılığınızı ve gerçekten o mesleği benimsediğinizi anlarlarsa kararınıza saygı duyacaklardır. Aceleci davranmaktansa ince ince işlenmesi gereken bir süreç bu; yapabileceğinizi bilin istedim.

2 thoughts on “Meslek Seçiminde Anne Babanın Etkisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir