Merhamet

İnsan yaratılırken her duygudan bir tutam katılıyor ruhuna. Sonra insan, tıpkı bir çocuk ya da bitki büyütür gibi büyütüyor bu duyguları. Neyle ya da ne kadar özenle beslersek ona oranla büyüyüp içimizin yansımasını oluşturuyor bu tohumlar. İyilikle beslenirsek iyilik tohumları, kötülükle beslenirsek kötülük tohumları ön plana çıkıyor adeta.

Merhamet duygusu da bu tohumlardan birisi işte. Günümüzde unutulan, üstü örtülen, yosunlanmaya yüz tutmuş insanın benliğini oluşturan ana duygulardan birisi merhamet. Sahi neydi merhamet? İçinizde herkes hatırlıyor mu bu duyguyu. Öylesine unutulup gitmiş, öylesine üzeri kapatılmış ki bu duygumuzun neredeyse varlığını unutur hale gelmişiz.

Merhamet, öyle sanıldığı gibi her insanın içinde kendiliğinden oluşuveren bir duygu değildir. Bunu iddia edenlere şiddetle karşı çıkıyor, kesinlikle katılmıyorum. Aileden de öğrenilmez merhamet. Buna birçoğunuz karşı çıkacaktır eminim. Olur, mu öyle şey? Anne, baba öğretir merhameti diyeceksiniz. Evet. Öyle. Aile öğretir merhameti, ama yetmez. Aile çocuğa doğruyu yanlışı, iyiyi kötüyü anlatır ve gösterir. Ama daha fazlasını yapamaz. Çocuğa bilgileri verirsin; çocuk bu bilgilerden almak istediğini alır, görmek istediğini görür ve kendi iç dünyasında harmanlar, sonrasında ise karakter dediğimiz olgu oluşur. Demem o ki önce insanın içinde olacak. Aynı ailenin yetiştirdiği iki farklı çocuk düşünün. Birisi yapılan en kötü şeylere bile merhamet göstererek affedebilirken, diğeri olmayacak şeylere bile merhametsizlik edip katı davranışlarda bulunabiliyor. Ee, hani anne, baba öğretirdi çocuğa merhameti. Ne oldu? Bu iki çocuğu da aynı anne baba yetiştirmedi mi?

Durumu daha geniş bir örnekle anlatmaya çalışacağım. Bir baba düşünün. Hayatı boyunca ailesine kötülük etmiş. Öyle kötülükler etmiş ki insanların ettiği kötülükleri duymaya, dinlemeye bile tahammülü yok. Başkaları dinlemeye katlanamazken ailesi, minicik çocukları yıllarca bunları yaşamış. Sonunda bir gün bir şey olmuş ve bu kötü babadan kurtulmuşlar. Allah bir şekilde onları korumuş kollamış ve nefesini enselerinde hissettikleri, sokağa adım bile atamadıkları bu zalim babaları olmadık bir şey yüzünden hapse girmiş. İçindeki kötülük o kadar büyük olunca orada da rahat durmamış. Tabii karşısındaki masum birkaç çocuk olmadığından cezası katlanarak büyümüş ve çok uzun yıllar içeriden çıkamamış. Yıllar geçmiş zalim baba hapisten çıkmış. Çocuklar artık eskisi gibi olmadıklarından o kadar korkmamışlar. Çünkü artık güçlenmişler tabii baba da eski gücünü kaybetmiş ama yine de içten içe korkuyor eski yılların verdiği alışkanlıkla sokakta yürüyemez, her köşede babalarının hayalini görür olmuşlar. Böylece aylar geçmiş, ne zaman karşımıza çıkacak diye korkuyla beklerlerken birden bir haber gelmiş ve kâbus sone ermiş. O yeri göğü titreten babaları ölmüş. Çocuklar hep bir gün bu haberi alıp mutlu olacaklarını sanmışlar ama hiç de öyle olmamış. Bu üç çocuktan ikisi perişan olmuş. Yaşadıkları tüm acıları, onlara yapılan tüm kötülükleri unutup babalarının cenazesini kaldırmışlar. Mezarı başında saatlerce ağlayıp Allah’a yalvarmışlar. ‘’Biz affettik sen de affet. Ne olur acı çektirme’’ diye gözyaşı dökmüşler. Ama içlerinde en küçük olanı bir damla yaş akıtmamış. Ablaları babaları için yalvardıkça o hayal meyal hatırladığı acı günleri hep gözünde canlandırmış. Onlar affettik dedikçe o affetmedim diye haykırmış.

Örnekte de göreceğiniz gibi bazılarımızın merhamet duygusu ön plana çıkarken bazılarımızın daha arka planda kalabiliyor. Yaşadığımız zamanın şartlarını göz önünde bulundurursak bu iki ablaya uzaylı muamelesi yapıldığı aşikâr.

Kezban Mert

1988 Konya doğumluyum, İstanbul'da yaşamımı sürdürmekte ve özel bir şirkette muhasebe sorumlusu olarak çalışmaktayım. Öykü ve roman yazarıyım. Bazı online yayın sitelerinin düzenlemiş olduğu yarışmalarda çeşitli öykülerim ve romanım finalist olarak seçilmiştir. Çeşitli dergilerde zaman zaman öykülerim yayınlanmaktadır. 1881 Kitap'ın yapmış olduğu iki adet kollektif kitapta üç öyküm, Ayzıt Yayınları'nın yapmış olduğu kollektif kitapta ise bir adet öyküm yayınlanmıştır. Okuduğum kitapların yorumlarını instagram hesabım olan @eniyidostum_kitap 'tan takip edebilirsiniz. Hakkımda daha detaylı bilgi isterseniz siteme göz atabilirsiniz. https://www.kezbanmert.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir