Mavi Ev

Kahraman Tazeoğlu, duygusal kitaplarıyla biliniyor okurlarınca. Kitaplarını sevenleri kadar sevmeyenleri, bir bu kadar da okumak istemeyenleri vardır. Bana soracak olursanız: ben severek okuyan taraftanım. Bir erkeğin bu denli duygu yüklü kalemine kapılarak, hayranlıkla hikâyelerinde savruluyorum. Okurken içinden not aldığım birkaç söz hayatımda ciddi yer edinmiştir. Belki de en çok hayata dokunan sözlerini seviyorum.

Tazeoğlu’nun son okuduğum kitabı, (buraya şaşırabilirsiniz) ilkokul yıllarında yazmış olduğu Mavi Ev oldu. Hikâyeyi sevmemde belki de asıl sebep, çoğumuzun kalem tutmakta zorlandığı bir zamanda, yazarın yaşına başına bakmadan kitap yazmış olmasıydı, bilemiyorum. Konu olarak yine duygusal bildik o Kahraman Tazeoğlu kalemi, fakat o yaş için böyle bir kurgu ve beklenmedik son oldukça takdire şayan. Yazara burada kocaman alkışlar gönderiyorum.

“Kapılar vardır kapanan… İçten dışa, dıştan içe… İçimizden dışımızdakilere kapattıklarımız ve dışımızdakilerin içe doğru yani bize kapattıkları. Ve bazen bir kapı aralığında unutuluyor adıma aşk denebilecek bütün bakışmalar…”

Mavi EvŞu cümleyi kuran küçücük bir çocuğun, içindeki duygusal yoğunluğu ve kaleminin gücünü düşünsenize. Üstelik arkadaşları tarafından alayla karşılanmış yazdıkları, içinde de hayli derin yaralar açmış olacak ki bu durum, Mavi Ev eserini onlara ithaf etmiş.

Konusu; Amerika’da yaşamakta olan bir Türk kızı, üniversite okumak için Türkiye’ye heves ve istekle geliyor. Geldiği gibi hayatının her anında onun yanında olacak bir dost ediniyor. Hayatı hep şahane geçecek sandığı halde, o yıllarda bir aşka kapılıyor ve olay tam da orada kopuyor!

Yıllar var, yollarda geçen, hasret var ki hiç tükenmeyen; ama hepsi kocaman bir bilmecenin içine hapsolmuş insanı kemirdikçe kemiren…

Aşkının umudu ve hayallerinin peşinden düşünmeden koşan Sahra, biricik dostu Yaman ile beraber büyük aşkı Serkan için nelerden vazgeçecek, nelere göğüs gerecek, okuyup görünüz. Klasik bir bitiş beklentisiyle fikir yürütmeyin okurken; çünkü sevgili yazarımız yazdığı sonla sizi oldukça şaşırtabilir, benden söylemesi.

“Bir kapının açılması için ne gerekir?
O kapının kapalı olması.”

Mavi Ev
Kahraman Tazeoğlu
Destek Yayınları
72 Sayfa, 2011

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.