Mavi Bisiklet

Yeni yılın ilk haftasını çoktan bitirdik. 2016 yılına damgasını vuran Uluslararası Altın Portakal ödüllerinde en iyi yönetmen, en iyi film ve en iyi senaryo ile cinekidden ödülle dönen bir filmden bahsetmek istedim.

Küçük bir Anadolu kasabasında yönetmenin doğduğu büyüdüğü şehir olan Konya/Akşehir’de geçmekte. Çocukluktan beri tanıdığım için midir? aynı şehirde büyüdüğüm için midir bilinmez ama bende etkisi fazlaca. İçime o kadar dokunan bir film yapmış. İlk uzun metrajlı filmi olması, eşiyle birlikte senaristliğini yapmış olması da dipnot.

Pek çok gerçek hikayelerin birleşiminden ortaya çıkarmış yönetmen filmini. Hemen her çocuk gibi bir bisiklet hayaliyle başlayıp, 13 yaşının verdiği masum, temiz platonik aşkı için haksızlığa başkaldıran bir Ali var başrolde. Elif’i seven,mavi bisiklet için para biriktiren, çalışıp annesine yardım eden.

Köy yerinde çalıştığı çiftlikte yaşamını yitirmiş ve halen devam eden davası var babasının. Köy yerinde bir gözlü odada triko kazak örüp pazarda satarak geçimini sağlayan bir anne ve küçük bir kız kardeş ile yaşamakta Ali. Kendisi de okuldan kalan zamanda lastikçi de çalışıp harçlık alarak yardımcı oluyor evine, azını da kenara bırakıyor hayali var ya en mavisinden.

Filmde pek çok gerçek var. Mesela okul gerçek, okul müdürü gerçek, okulun öğrencileri gerçek.

Boğaziçi film festivalindeki konuşmasında ‘’Yaklaşık bir yıl kadar öncesinden başlayıp seçtiği amatör oyunculara uzun süre eğitim vererek ortaya çıkardığını belirtti.’’

Okul başkanı Elif’tir günün birinde kahyanın torunu Hasan gelene kadar. Müdür okul başkanlığını Hasan’a verir. Ali bırakmaz peşini belki mavi bisiklet pedalı çeviremeyecektir ama umuda çevirmeye karar verir pedalları. Elif’in hakkı için mücadele verir harcar bütün parasını Hak, Özgürlük, Adalet yolunda.

Film müziği tam bir geçiş şeklinde ki konuları birbirine bağlamakta, tek perde ve doksandört dakika sürmekte.

Yönetmen Ümit Köreken’in hedeflerinde aynı yaştaki bütün çocuklara seyrettirebilmek ve bu kelimelerin onlara anlattıklarını bilmek, onlarla aynı pencereden bakabilmek.

Mavi Bisiklet
Vizyon tarihi: 2 Aralık 2016
Yönetmen: Ümit Köreken
Oyuncular: Selim Kaya, Bahriye Arın, Fatih Koca devamı
Tür: Dram
Ülke: Türkiye, Almanya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir