Maraton (2005)

Şu ana kadar izlediğiniz tüm ‘otizm’ konulu popüler filmleri bir kenara koyup gerçekten otizmli bir çocuğun hikayesini ve gerçekten “otizm”i tanımak için bu filmi izleyin.

Maraton (2005)Otizm spektrum bozukluğu yelpazesinde en fazla %10 luk kesimi kapsayan üstün yetenekli otizmli bireylerle ilgili birçok film yapılmıştır. Yağmur Adam, Tempel Grandin gibi… Bu filmlerle birlikte ‘otizm’ denince üstün zekalı ama içine kapanık birey gelmeye başladı akıllara. Kimse, otizmdeki çoğunluğun böyle uçlarda özel yeteneklerinin olmadığını, ailelerin yaşadığı ciddi sorunları, eğitim konusunda yaşanılan zorlukları konuşmadı.

Maraton filmi benim için bu yüzden önemli! Çünkü gerçekleri anlatan bir film. Hem eğitici hem de düşündürücü hem de ‘inanmayı’ anlatan bir film.

Filmin kahramanı olan Otizmli Cho-won, otizmli çocukların devam ettiği bir okula gitmektedir. Tipik otizmlidir. Göz kontağı zayıf, takıntıları olan, neden sonuç ilişkisi kurmakta güçlük çeken, zebralara ilgili duyan (bu özellik Cho-won için geçerli) bir çocuktur.

Onun en iyi öğretmeni annesidir. Annesi oldukça hırslıdır ve oğlunun bir şeyleri başardığını görmek istemektedir. Oğluna o kadar çok bağlıdır ki eşinin ve diğer oğlunun da ilgiye ihtiyacı olduğunu hatta kendinin de biraz nefes alması gerektiğini unutur. Bu süreçte tüm ilgisi Cho-won olmuştur, oğlunun koşmayı sevdiğini görür ve bu alanda kendini geliştirmesini ister.

Anne oğlu için öğretmen arayışında iken, işlediği suç sebebiyle toplum hizmeti cezası alan eski bir atlet ile tanışır. Anne adamı belli bir ücret karşılığında oğlunu çalıştırması için ikna eder. Antrenör ilk başlarda Cho-won’u çok önemsemese de zamanla aralarında özel bir bağ oluşur.

Maraton (2005)Otizmli çocuklarda normalde bu tür bağlar sık karşılaşılan durumdur. Onları tanımayanlar önce garipserler ama zamanla o bağı kurarlar, özel bir bağdır o.

Annenin evliliği ve diğer oğluyla ilgili yaşadığı sorunlar, Cho-won için harcadığı enerji tükenmesiyle sağlığı bozulur. Artık oğlunun başaracağına dair ümidi ve isteği kalmamıştır. Oysa Cho-won, Maraton’a katılmak istemektedir. Evet, otizmli bir birey ama onun da istekleri var. Odaklandığı bir hedefi var.

Cho-won, tek başına yarışlara gider. Ancak tam hazır değildir. Yarışma kurallarını da. O kadar uzun mesafeyi ( Maraton yarışları 42195 metre uzunluğundadır) nasıl koşacağını da bilmez. O sadece rüzgarı hissederek koşmayı bilmektedir. Cho -won, kalp atışlarını duya duya, rüzgara dokunarak koşar .. Alabildiğine koşar… Bir zebra gibi…

Eee sonuç mu? Filmi izleyince göreceksiniz… Dünyada bir ilki göreceksiniz… Otizmli bir çocuğun maratonu kazanmasını… Sadece o mu? Değil.. Ailesine ve antrenörüne inanmayı öğretmesi de cabası…

Ben filmi tüm ebeveynlere, spor ile uğraşanlara ve öğretmenlere kesinlikle tavsiye ediyorum. Benim başucu filmlerimden biridir.

Keyifli izlemeler…

Tür : Dram
Gösterim Tarihi: 27 Ocak 2005
Yönetmen: Yoon-Chul Jeong
Senaryo: Yoon-Chul Jeong

Oyuncular:
Seung-woo Cho … Cho-won
Mi-suk Kim … Cho-won’un annesi
Gi-yeong Lee … Jung-Antrenör
Seong-hyeon Baek … Yun Jung-Kardeşi
Nae-sang Ahn … Cho-won’un Babası

Dilek Özcan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/dilekin_guncesi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir