Manyak Anne

Bir kadının içinden bin çeşit kadın çıkabilir mi? Söz konusu annelik hormonlarıysa içinizden bir dev bile çıkabilir.

Şebnem Seçkiner’in hamileliğine ve anne olduktan sonra ki hayatına konuk oldum. Hamileliğin ve anneliğin hiç de öyle güllük gülistanlık bir yol olmadığını kendimden biliyorum. Daha hamile kalmadan devreye giren hormonların biz kadınlara neler çektirdiğini ve sonrasını Şebnem Hanım ile tescillemiş olduk.

Şebnem Seçkiner, hamileliği ile birlikte gazetecilik mesleğini bırakmasını ve çocuğunu kendi büyütmek istemesini, bir annenin gözünden hikâyesini sansürsüz bir şekilde anlatıyor.

“Çünkü doğuran bir kadının bir daha asla eskisi gibi olamayacağını düşünüyorum… Biliyorum aslında sen de öylesin, siz de öylesiniz. Ama ya söylemek istemiyorsunuz ya da o tepkiler var ya hani bizi yıldıran, onlardan çekiniyorsunuz. Çünkü ortalık bizi eleştirmek için bekleyenlerle dolu. Bunun aile büyükleri var, senden önce doğuran arkadaş kısmı var, sosyal medyası var, sokaktaki teyzeler var. Var oğlu var, anasını satayım… Tek kelime yüzünden taşlanmak nasıl bir duygu, bilir çoğu anne.”

Bir bakıştan bin mana çıkaran, koruma içgüdüsü tavan yapan, herkesi düşman, her şeyi kendinize bir tehdit olarak algılamaya başlıyorsunuz. Bir sözden binlerce mana çıkarabiliyorsunuz. Sizi kıran insanların kalbini ellerinizle çatır çatır kırmak istiyorsunuz. Her şeyin muhteşem olmasını istiyorsunuz ama o güllü yoldan geçerken dikenlerin size batmasına da engel olamıyorsunuz.

Manyak AnneBakmayın böyle yazdığıma, aslında çok eğlenceli bir kitap. Anneleri mükemmelleştirmeden olduğu gibi anlatıyor. İşte gerçekler bunlar diyorsunuz. Sizin cesaret edemeyip söyleyemediklerinizi ya da mantık dışı yaptığınız hareketlerin hepsini kabul ediyor Manyak Anne. Suçu size değil hormonlara yıkarak, size destek oluyor aslında.

Eşiyle çocuk sahibi olmaya çalışırken devreye girip beyin yakan düşünceleri…

Hamileyken yaşadığı değişimleri…

Çocuk doğduktan sonra aile, arkadaş, iş ve sokaktaki teyzelerle yaptığı söz düellosunu…

Asla yapmam dediklerini bir bir yapmasını ve nasıl bir Manyak Anne olduğunu kabullenmesini, yaşanmış gerçek olayları ile sansürsüz bir şekilde anlatıyor.

Kitapta anlattığı her bölüme bir not eklemiş ve size de konu ile ilgili sorular sormuş. O durumda siz neler hissettiniz, yazın bana yalnız değilsiniz, diyor. Kitap sonuna da boşluk doldurmaca olarak birçok yarım cümle bırakmış. Yazarken hem hatırlayıp hem eğleniyorsunuz. Sadece anne adaylarının ve annelerin değil, baba olacak ya da baba olmuş erkeklerin de okuması ve eşini anlaması yönünden bilgilendirici bir kitap.

Manyak Anne
Şebnem Seçkiner
Destek Yayınları
183 Sayfa, 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir