Mahalleden Arkadaşlar – Selçuk Aydemir

Herkesin özlemini çektiği 90’larda geçiyor kitabın hikâyesi. Selçuk imrenerek baktığı, hayran olduğu mahallenin çetesinin reisi İsmet ‘le arkadaş olmayı, çetesine girmeyi çok ister. Ama İsmet onu geri çevirince yazarın tabiriyle öpemediği bileği bükmeye karar verir. Madem İsmet’e itaat edemiyordur, çetesinde olamayacaktır o zaman kendi çetesini kuracak ve İsmet’le düşman olacaktır. Çünkü Selçuk’un istediği nasıl olursa olsun İsmet’le, hayran olduğu insanla ilişki içerisinde olmaktır.

Selçuk yani karakterimiz dokuz yaşında, İsmet ise ondan sadece iki ya da üç yaş büyüktür. Küçük bir çocuğun dünyasına misafir olmakla kalmıyor, onun o kendine has havasının, laflarının hayranı oluyoruz. Zaten o böyle ağdalı cümlelerle ifade ettiği için kendini, kafası her şeye çalıştığı için İsmet onu çetesine almamıştır. “Sen okuyacaksın Selçuk. ”demiştir ama Selçuk ‘un tatlı inadı Mete ve Serkan adlı iki arkadaşıyla çete kurmasına kadar gider. Çetesi için önce para kazanacaklardır. O çocuk aklıyla Selçuk onu da başarır, bazı zamanlar şansı yaver gider, bazen yapmak istediğinin tam tersi sonuçlanır olaylar. İşte kitabı tatlı ve esprili hale getiren bu kısımlarıdır.

Konunun çok içine girmeyeceğim. Birkaç alıntı bırakacağım. Ama öncelikle şunu söyleyeyim kitabın tüm geliri Koruncuk’a gidiyor. Selçuk Aydemir’i zaten başarılı işlerinden tanıyoruz. Kardeş Payı, Düğün Dernek, İşler Güçler, Çalgı Çengi gibi…O filmlerde ve dizilerdeki eğlencenin aynısını hatta daha fazlasını kitapta bulabiliyorsunuz. Sanırım yazarın gündeminde şimdi Liseden Arkadaşlar kitabı var. Bize de merakla beklemek düşüyor.

“Kolay gelsin hocam, Allahü ekber!” Konuyu kazasız belasız kurtarmanın şokuyla tekbir getirmiştim. Biraz dinlenmem gerekti , belliydi.

“Kitap alacaz biz!”

“Özellikle aradığınız bir şey var mı?”

“Yoo… Allah ne verdiyse artık.”

“Tevrat, Zebur, İncil, Kuran. Hepsini Allah verdi. Hangisini vereyim? Kuran diğerlerine nazaran oldukça yeni.”

“Öyle değil Remzi Abi, dini kitap, içinde dualar falan olan. “dedim.

“Dalga mı geçiyorsunuz lan benle? Bunlar ne?”dedi. Haklıydı. Mal gelmiştik. Mal gidecektik. Tek güvencemiz henüz buluğ çağına ermemiş olmamızdı galiba.

“Kim kimi bıçaklıyor lan? Nerde yaşıyoruz oğlum?”
“Çekmece ’de yaşıyoruz Selçuk. Bıçaklanarak ölmenin doğal ölüm sayıldığı, bıçağın ecel sanıldığı bir yerde yaşıyoruz. Ecel diye bıçak markası var lan! Bittik biz.”

Tabletlerin, akıllı telefonların olmadığı 90’lar… Belki de çocukların “çocuk “olduğu, “çocuk gibi” oynadığı son yıllar… Küçükçekmece’nin küçük bir mahallesinde kendisine idol olarak gördüğü “mahallenin reyisi” İsmet’in gözüne, dahası çetesine girmek için bin bir takla atan Selçuk’un, bu uğurda iki arkadaşıyla birlikte çete kurup mahallenin altını üstüne getirmesinin mizah dolu hikâyesi… Kardeş Payı, Düğün Dernek, İşler Güçler, Çalgı Çengi gibi unutulmaz film ve dizilerin senaristi Selçuk Aydemir, 9 yaşındaki bir çocuğun para kazanmak için bulduğu akıl almaz yöntemleri, yediği kazıkları, hayal kırıklıklarını, başarma hırsını ve bu hırs uğruna yaşadığı trajikomik anıları yine 9 yaşında bir Mahalleden Arkadaşlar, bakkalı, camisi, tozlu sokakları, terk edilmiş evleri, tatlı rekabetleri, has abileri, dırdırcı kadınları, fırlama çocukları, Amigaları, renkli civcivleri, fragmanlı sinemaları, halı saha maçları ile 90’ların mahalle hayatına kısa bir zaman yolculuğu vaat ediyor.

“Hey gidi günler…” demek de, “Bak, bunu ben de hatırlıyorum,” demek de, “Ayy, bunu biz de yapmıştık!” demek de serbest. Selçuk Aydemir’den eğlenceli, heyecanlı, doludizgin akan bir kitap…
(Tanıtım Bülteninden)

Mahalleden Arkadaşlar
Selçuk Aydemir
Sayfa6 Yayınları
222 sayfa

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.