Mabet

Mabet, Doruk Ateş’in ilk kitabı olup Ege’de Muğla ve civarındaki antik kentlerin ve eski uygarlıkların üzerine yazılan bir polisiye romandır.

Kitabın kahramanı Halil Başkomiser olup polisliğe günümüzde de tartışılan cemaat örgüsü ile getirilmiştir. Kitap sadece bir polisiye anlatım değil aynı zamanda da cemaat-din-devlet bağlantısı konularının eleştirildiği detaylara sahiptir.

Halil başkomiser kendisine gelen isimsiz telefonlarda uyarılmakta ve akabinde bir cinayet işlenmektedir. Başkomiser için cinayetleri çözmek sadece mesleki sorumluluk değil aynı zamanda unuttuğu geçmişini hatırlamak içinde gereklilik haline dönüşmüştür.

Arkeolog Yasemin ikinci ana karakterdir. Yasemin içinse mutlu olduğu iki gerçek, mesleği ve sevgilisi veteriner Onur’dur. Çalışma bölgesi olan Kral Mezarlığında işlenen cinayet sonrasında bilirkişi olarak emniyete yardım etmekle görevlendirilir. Karya Uygarlığı ve Eski Yunan Mitolojisine ait tarihi eserlerin araştırılması ve cinayet mahallinde bulunan Karca metinlerin çözülmesinde yardım ederken, yazıların kendine bir mesaj verdiğini düşünmeye başlar. Ancak Yasemin için zorlu olan, tedavi gördüğü psikolojik rahatsızlığının sanrıları ile gerçek dünyanın mesajlarını ayırt etme güçlüğüdür.

Cinayetlerin ilginç kılan özellik mitolojiye göre sahnelenmeleridir. Yani her maktul mitolojideki bir kişiyi temsil eden şekilde olay mahalline bırakılmaktadır. Cinayet mahallinde bir de Kur’an-ı Kerim’den cehennemi anlatan sûre sayfaları ve Karca metinler bulunmaktadır.

Katil veya katillerin, birbirleriyle haberleşmek için ccc.incisozluk.com üzerinden görüşmeleri, arkeolojik bilgilerin cinayetlerle örtüştüğü, maktullerin birbiriyle ve katille olan bağları gibi ince ince düşünülerek yazılan roman, kurgusuyla göz doldurmaktadır. Kitapta yer alan karakter ve olaylarda dışarıda kalan bir öğe bulunmamaktadır.
Kitabın geneline baktığımızda psikolojik, mitolojik, polisiye ve fantastik boyutlarda ele alındığı görülmektedir. Akıcı bir anlatıma sahiptir.

Olumsuz eleştirimse bu kadar iyi bir yapıya sahip kitabın fantastik kurgu ile mantık dışı gelen şekilde tamamlanmasıdır.

Kitabı okurken, ilk 100 sayfasnda katil/katilleri tahmin etmeme rağmen olayların gidişatı ilgi çektiği için merakla sonuna kadar okudum. Bakalım siz katili/katilleri tahmin edebilecek misiniz?

Mabet
Doruk Ateş
Ez-De Yayınları
572 sayfa, 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir