Lola Ve Komşu Çocuk – Stephanie Perkins

Stephanie Perkins ‘in ünlü üçlemesi Anna and the French Kiss, Lola and the boy next door, Isla and the happily ever after tüm ülkelerde çok sevilen kitaplardan. Anna and the French kiss “Paris’te Aşk” adıyla Türkiye’de yayınlandı. Hâlbuki orijinal ismi “Anna ve Fransız Öpücüğü” olmalıydı. Yabancı yayınları ikinci kitabı alarak orijinal kapağıyla ve orijinal ismiyle bizlere sundu. Lola ve Komşu Çocuk ! Üçüncü kitabı da çıkarttıktan sonra ilk kitabı da kendi bünyelerinde çıkartacaklarını yani yeniden basacaklarını duydum. Bu üç kitabın aslında pek birbiriyle alakaları yok. Farklı karakterler ama hayatları çok olay yaratmayacak şekilde birbirleriyle kesişiyor. Yani ilk kitabı okumadan direk Lola’yı okuyabilirsiniz.

Ben gerçekten bir ara gençlik kitaplarından sıkılmıştım. John Green’in Aynı yıldızın altında kitabına bayılmamla birlikte her kitabını deneme gibi bir hataya düştüm. Diğer kitaplarını pek beğenemedim. O da yetmedi, Sophie Kinsella yazmışsa güzel yazmıştır dedim ve Audrey’i Bulmak kitabını okudum. Ve artık bunaldığımı hissettim. Sanırım yaşım geçti diye düşündüm. Belki artık karakterlerin ergen hallerine katlanamıyorumdur fikri bile aklıma düştü. Çünkü karakterler genelde bu sevmediğim kitaplarda kendi kendilerine triplere girmekte, olmayacak şeylere kafayı takmakta bu yüzden intihar etmekteydiler. Sinirlenmeye başlamıştım artık bu kitapları okurken. Çünkü o yaştaki kişiler tarafından daha çok rağbet gören kitaplardı bunlar ve onlara umut aşılayacağına “cool” görünmek uğruna depresyonda olmayı, sigara içmeyi örnek gösteriyorlardı.

İşte Lola’ya da bu düşüncelerle başladım. Hatta ilk iki bölüm bana o izlenimi verdi bile. Ama sonra ne oldu dersiniz ? Cricket oldu. Cricket Bell !
” Eğer ben yıldızlarsam, Cricket Bell koskoca galaksiler eder.”

Allah’ım bir genç yetişkin kitabında ne kadar da bad boy olmayan ya da depresyonda olmayan bir erkek karaktere hasretmişim. Her yanından tatlışlık, anlayış, asalet, yetişkinlik akıyordu. Cricket’i ve Cricket’in Lola’yı getirdiği hali çok sevdim.

Karşılıklı evlerde oturan Lola ve Cricket 15 yaşlarındayken birbirlerinden hoşlanırlar. Fakat hem yanlış anlaşılmalar hem de Cricket’in ailesinin taşınması bu çifti iki yıl süreyle birbirinden ayırır. Lola bu sırada Cricket’e kızgındır. Bu süre zarfında kendinden yaşça büyük bir sevgilisi bile olur. Lola her gün giydiği kostümleri ve taktığı rengârenk peruklarıyla, tasarladığı elbiselerle bir yandan kendini ifade edebilse de diğer yandan Cricket’in açtığı boşluğu dolduramaz. Ki bu durum iki sene sonra Cricket ve ailesi tekrar aynı eve taşınınca iyice netleşir. Cricket’in asilce ve azimle Lola’yı sevmesi, her zaman onun iyiliğini düşünmesi Lola’nın tam olarak kendini bulmasını sağlar. Gerçekten çok çok beğendiğim kitaplar arasında yer aldı.

Ciltli olmasından dolayı, iç kapağı, dış kılıfı, ayracı her şeyi mükemmeldi. Anna and the French Kiss kitabını Yabancı Yayınları basmadan okumayı bile düşünmüyorum.

Kitap Açıklaması
New York Times Çoksatan:
-2012 YALSA En İyi Genç Edebiyatı
-2013 ALA Rainbow Seçkisi
-2012 The Inky Awards Silver Inky Ödülü Adayı
-2011 Goodreads Choice Award En İyi Genç Yetişkin Romanı Adayı

Lola ve Komşu Çocuk, hem tatlı bir aşk hem gerçekçi bir dostluk hem de John Green ve Rainbow Rowell sevenlerin zevkle kucak açacağı bir kendini bulma hikâyesi.

Geçmişinde kalan çocuk, gelecekteki aşkı olabilir mi? Henüz kendini geliştirme aşamasındaki tasarımcı Lola Nolan modaya inanmıyordu… O, kostümlere inanıyordu. Kıyafet ne kadar parıltılı, eğlenceli ve farklı, yani etkileyiciyse o kadar iyiydi. Ve Lola’nın hayatı, özellikle de seksi rockçı erkek arkadaşı varken mükemmele gayet yakındı. Ta ki Bell ikizleri olarak da bilinen Calliope ve Cricket mahalleye tekrar taşınıp Lola’nın derinlere gömdüğünü düşündüğü acı verici geçmişini gün yüzüne çıkarana kadar.

“Stephanie Perkins bizim neslimizin Jane Austen’ı. Hikâyeleri kısa sürede unutamayacağınız kadar büyüleyici.”
-Tahereh Mafi, Bana Dokunma romanının çoksatan yazarı-

“Büyülü… Âşık olmanın nasıl bir şey olduğunu gerçek anlamda hatırlatıyor.”
– Cassandra Clare, New York Times çoksatan yazarı-

“Zekice diyaloglar, taptaze karakterler ve bir sürü yakıcı temas… Sarah Dessen hayranları, aşk ve gerçekliği incelikle birleştiren Stephanie Perkins’i zevkle okuyacaklar.”
-Kirkus Reviews-

“Perkins, insanların farklılıklarını kabullenmenin ancak aşk ile mümkün olduğunu son derece iyi bir şekilde gösteriyor.”
-Booklist-

“Zekice kurgulanmış diyaloglar ve seksi bir romantizm… Lola’nın fazlasıyla mütevazı espri anlayışı ve Perkins’in, onun gelgitli duygularını yazmaktaki becerisi birleşince ortaya elinizden bırakamayacağınız bir kitap çıkıyor.”
–Publishers Weekly-

“Çok modern, çok eğlenceli ve tartışılacak sorularla dolu.”
-Romantic Times Book Reviews-
(Tanıtım Bülteninden)

Lola Ve Komşu Çocuk
Stephanie Perkins
Yabancı Yayınları
320 sayfa

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir