Lisede Alan Seçimi

Çocuklara “Büyüyünce ne olmak istiyorsun?” diye neden sorarlar? Çünkü hemen her çocuğun bir meslek hayali vardır… Sonra ne olur o hayallere? Lisede ise alan seçiminde bu hayaller ve kendi gerçekleri arasında kalarak alan seçimi yapmak zorunda kalıyorlar.

10.sınıflar alan tercihlerini yapıp 11.sınıfa hangi bölümde devam edeceklerini seçiyorlar. Bu yazı; hem onların tercihleri üzerine tekrar düşünmelerini sağlama hem de önümüzdeki yıl aynı tercihi yapacak olan 9. sınıf öğrencilerini bilgilendirme amaçlıdır.

Bölüm Seçimi Erken Kariyer Seçimidir

Bölüm seçimi öğrencinin hayatında büyük öneme sahiptir. Ancak bu konuda yeterli bilinçlendirme ve yönlendirme yapılmadığından ileriki yıllarda öğrencinin hayatında önemli problemlere yol açmaktadır. Nasıl mı? Biraz bahsedeyim:

Alan Tercihi Yaparken En Sık Yapılan Hatalar:

  • Öğrencinin ilgi ve yeteneklerine değil öznel düşüncelerine göre karar alan ve baskı yapan aileyi dinleyerek tercih yapma,
  • Arkadaşlarından ayrılmamak adına onların tercihlerine yönelik karar alma,
  • “Fen yapamıyorum, TS’de güzel meslek yok, en iyisi TM’ye gideyim!” gibi ilgiyi değil, değişken şartları baz alarak bilinçsiz tercih yapma.

Bunlar ve benzeri nedenlerle aslında hayalinizde olan mesleğe ulaşmanızı sağlayacak bölümü seçmediyseniz henüz vakit varken tekrar düşünün, derim.

Sizin İçin Doğru Olan Alana Karar Vermek

İşte, kararınızı test etmenizi sağlayacak birkaç soru:

  • En sevdiğiniz ders hangi bölümde?
  • Tüm derslerde başarı gösterseydiniz hangi bölümü seçerdiniz?

Bu iki sorunun cevabı da aynı, sizin tercih etmeniz gereken bölümü işaret ediyor. Bu durumda hemen size yardımcı olabilecek birine ulaşın. Çalacağınız ilk kapı rehber öğretmeniniz ya da bu konuda size tarafsız yol gösterebilecek bir yakınınız olabilir. Çünkü başarı gösteremediğiniz derste başarı yolunu keşfedebilir, ailenizi sevdiğiniz bölümde başarılı ve mutlu olacağınıza ikna edebilir, arkadaşlarınızla sınıflarınızın ayrılmasına alışabilirsiniz; ama yanlış bölüm tercihi sizi kazanamayacağınız bir üniversite sınavına veya yapmak istemediğiniz mesleklere sürükleyebilir.

5 thoughts on “Lisede Alan Seçimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir