Leonardo da Vinci’nin etkisi olduğunu bilmediğiniz 15 şey

Leonardo da Vinci birçok iş ile uğraşmıştır. Bunlar arasında ressam, matematikçi, mucit, paleontolog onu açıklayacak lakaplardan bazılarıdır. İşte 15. yy. dâhisinin modern hayatta etkisi olduğunu büyük ihtimalle bilmediğiniz 15 alan.

1. Paleontoloji
Leonardo Paleodictyon isimli nadir olan bir fosili ilk bulan kişi olabilir, tortusunda 6 kenarlı bir şekle sahiptir. Bu günlerde bile, bilim adamları bu fosil şekillerinin nasıl oluştuğunu araştırmaktadır, düşünceye göre bir hayvanın deniz dibine olan kazısı sonucudur. Fosillerin antik hayattan kalıntılar olduğunu anlayan Leonardo ilk modern fikirlerini paleontoloji üzerinden vermiştir. Aynı zamanda hayvanların ve bitkilerin davranışsal izlerini araştıran iknolojiyi bulan kişi olduğu düşünülmektedir.

2. Robotik Araştırmalar
15. Yy sonlarında, Leonardo ilk insansı robot olarak düşünülen şeyi tasarladı. Bir şövalye görünümüne sahip olan robotun karmaşık şekilde yapılmış aktifleştirilince ellerini kaldırabildiği ve eklemlerini oynatabildiği kasnak ve yay mekanizmasına sahipti. Aynı zamanda birkaç tane kendi zamanının ötesinde bir saat benzeri sistem ile kendileri yürüyebilen aslanlarda yaptı. 2009’da Venedikli bir tasarımcı bu aslanların gerçek boyutlu bir kopyasını meydana getirdi, yürüyebilen, kafasını oynatabilen ve kuyruğunu sallayabilen 2 metreye yakın boyutta kurmalı bir oyuncak meydana getirdi.

3. Uçuş Güvenliği
Leonardo 1480’lerin başlarında defterlerinden birinin kenarına ilk paraşütün planlarını yapmıştı. O yazdıki; ‘’bir adama 11 metre uzunluğunda ve 11 metre genişliğinde yapıştırılmış bir çamaşır verilirse, o adam istediği herhangi bir yükseklikten atlayıp hasar almadan kurtulabilir.’’ 2000 yılında, bir İngiliz bir sıcak hava balonundan Leonardo’nun planladığı özelliklere ait olan bir paraşüt ile atladı ve başarılı bir şekilde zemine kadar süzüldü. (Ama yapılan planlara sahip olan paraşüt 86 kilo ağırlığında olduğu için altında ezilmemek adına yere değmeden bağlantıları kesip kendi kaçışını yapması gerekmişti.)

Helikopterler

4. Helikopterler
Uçan makinelerin mümkün olduğu zamanlardan çok daha önce, Leonardo helikopter için basit bir fikir üretti. Onun ‘’hava vidası’’ yerden kalkmasını sağlayan bir aygıta sahipti. 2013’te Kanadalı mühendisler Leonardo’nun fikrinden gelen bir insan gücüyle çalışan helikopter yaptılar. Kanatlı bisikleti uluslararası bir yarışmada sürdüler.

5. Teleskoplar
Tam olarak bir teleskop yapmamış olsa da Leonardo potansiyel lenslerin ve aynaların göksel varlıkların detaylarını zeminden görebilme imkanı verdiğinin farkına vardı. Defterlerinden birinde ayna teleskopuna benzer bir açıklama kısmı vardı: ‘’gezegenlerin doğasını görmek için’’ yazdı, ‘’çatıyı açın ve bir gezegenin resmini içbükey bir aynanın ortasına koyun. Yansıyan gezegenin merkezindeki görüntü o gezegenin yeryüzünü daha yakınlaşmış olarak gösterecektir.’’

6. Kontak Lensler
1509’da Leonardo bir gözün optik gücünün nasıl değiştirilebileceğinin modelini çizdi. Kafasını suya sokan biri daha net görür. Göze takılan su dolu lenslerin görmeyi iyileştirebileceğini düşündü. Bir prototip yapılması için bu fikir yeterince pratik değildi, ama 19. Yy. bilim adamlarının yaptığı ilk kontak lenslerin yapılmasında yardımı olmuştur.

7. Scuba Diving (Derin Dalış)
Jacques Cousteau scuba divingin babası olabilir, ama Leonardo 16. Yy’ın ilk dönemlerinde dalış kıyafetlerini düşünüyordu. Su üstündeki mantar şamandıraların kamış tüpleri su üstünde tutacağını, aşağıdaki dalgıca hava sağlayacağını öngörmüştür. Ayrıca havayı depolayacak bir deri çantayı ve dalgıçın içine tuvaletini yapabileceği bir çantayı hayal etmiştir.

8. Freud Yanlısı Psikolojisi
1916’da Sigmund Freud konusu Leonardo da Vinci’nin biyografisinden yola çıkarak tarihsel bir figürü analiz ettiği bir kitap yayınladı. Leonardo’nun çocukluk anılarıyla ilgili olan küçük notlardan ve kısa açıklamalardan fikir alan Freud, Leonardo’nun psikoanalizini yaptı. Bunun sonucu olaraktan Leonardo’nun merakının, sanat yeteneğinin ve genel tavırlarının açıklamalarını yaptı.

sanatsal perspektif

9. Sanatsal Perspektif
Da Vinci optikler ve perspektifle aşırı ilgiliydi. Uzakta olan şeylerin flu (bulanıklılık) gözükmesi tekniği olan atmosferik perspektifi İtalya’ya getirmiştir. Rönesans resimlerinde popülerliği görülmüştür. Mona Lisa gibi eserlerinde bu teknik görülmektedir. Chiaroscuro gibi gölge ve ışığın arasındaki kontrastın kullanıldığı teknikler üretti. Sfumato tekniği ise yağlı boyaların renkler arasındaki çizgileri flu(bulanıklılık) göstermesi üzerinedir.

10. Anatomi
İnsan organları üzerindeki keşiflerine ek olarak Leonardo da Vinci omurganın şeklini düzgün açıklayabilen ilk kişiydi. Sırt kemiğinin “S” şekilli eğiminin portresini çizdi ve ilk olarak sakrumun birleşik omurga kemiklerinden yapıldığını tasvir etti.

11. Dişçilik
Leonardo ağız içindeki diş yapısını ilk doğru tasvir eden kişiydi, Da Vinci’nin diş sayılarını ve kök yapılarını anlattığı çalışması günümüzdeki çalışmalara ışık olmuştur..

Kalp Ameliyatı

12. Kalp Ameliyatı
Leonardo kalp konusunda çok meraklıydı ve nasıl çalıştığını görmek için gerçek kalpleri incelemişti. Kalbin vücuda kan pompalamasının bulunmasından yüzyıl önce, Leonardo dolaşım sisteminin hayati bir parçası olduğunu fark etmişti, ve kan damarlarının diyagramını çizmişti. Leonardo koroner arter hastalığını ilk açıklayan ve kalbi bir kas olarak tanımlayan ilk kişidir.

Doğum

13. Doğum
Leonardo’nun bir çok resminde kadın anatomisi hatalı bir şekilde insanların ve ineklerin üreme organları benzerlikler göstermiştir. Ama bir kadının rahmini içindeki fetüsün konumunu gösteren çalışması hamilelik ve doğumun daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamıştır.

Sokak sanatı

14. Optik İlüzyon
Leonardo da Vinci’nin defterleri anamorfozun en erken örneklerini taşıyordu. Bir çizimin bir taraftan bakılınca tuhaf gözükmesi ama asıl taraftan bakılınca bir resim gibi gözükmesini sağlayan görsel bir numara. Bu illüzyon düz resmin 3 boyutlu gözükmesini sağlayan tekniktir. Günümüzde bazı sokak sanatçıları kaldırımlarda bu tekniği kullanarak resimler yapmıştır.
b

15. Popüler Kültür
Leonardo’nun Vitruvius Adamı dünyanın en çok hatırlanan resimlerinden biridir. Bu resim birçok televizyon programının başlangıcında ya da t-shirtlerde ve bir çok filmde insanoğlunu temsil ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir