Lanthimos’un Kutsal Evreni

Yunan sinemasının son dönemde ismini en çok duyuran yönetmeni Yorgos Lanthimos, çektiği son filmi Kutsal Geyiğin Ölümü (The Killing of a Sacred Deer) ile dünya sinemasına bir kez daha muazzam bir eser kazandırıyor. Kral Agamemnon ile Tanrıça Artemis arasındaki ‘kurban meselesini’, örnek bir Amerikan ailesi üzerinden irdeleyen Lanthimos, birbirlerine bağlı aile bireylerinin, üzerine saatlerce yorum yapılabilecek bir değişimle birbirlerinden vazgeçişlerini keskin bir şekilde izleyiciye yansıtıyor.

Başarılı bir kalp cerrahı olan Steven Murphy (Colin Farrell) eşi Anna Murphy (Nicole Kidman) ile Bob ve Kim adında ‘harika’ iki çocuğa sahiptirler; Fakat bu güzel aile, Steven’ın yakın ilişki kurduğu garip bir çocuk yüzünden derinden sarsılır. Bu çocuk, yıllar önce alkollü bir şekilde ameliyatını gerçekleştirdiği ve bu nedenle ölümüne sebep olduğu adamın oğlu Martin’dir. Martin (Barry Keoghan), Steven dışındaki aile bireylerine sırayla bulaşan, kanamalar, yatalaklık ve sonunda da ölüm barındıran tuhaf bir lanetin sorumlusudur. Bu lanetten kurtulmak için, Martin basit bir çözüm sunar; Diğerlerini kurtarmak için birini kurban et!

Kutsal Geyiğin ÖlümüLanthimos ve ortağı Efthymis Filippou’ya Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülünü kazandıran Kutsal Geyiğin Ölümü, sinema salonundan çıktığınızda suratınızın tam ortasına sert bir yumruk yemiş gibi hissetmenize neden olacak bir film. Konusunun dışında, yönetmenin, ortamı hissizleştiren ışık kullanımı, hikaye içindeki gergin yapıya oldukça uygun mekan seçimleri ve bu doğrultuda uygulanan sanat yönetimi oldukça başarılı. Öyle ki final sahnesinde kararsız ve seçimini şansa bırakan Steven’ın eylemi adeta günümüze uyarlanmış bir Rembrandt resmi içinde geçen Kubrickvari bir gerilim sunuyor bizlere.

Bu enfes gerilimden bahsederken oyunculara değinmezsem büyük bir haksızlık yapmış olurum. Colin Farrell’ın The Lobster’dan da hatırlayacağımız gibi Lanthimos’un soğuk ve mekanikleşmiş karakter yapısını kusursuz bir şekilde canlandırmasının yanında Anna Murphy karakterinin şefkatli anne rolünden ölüm korkusu ile çocuklarından vazgeçerek ‘yenilerini yaparız’ cümlesini söylediği ana kadar geçen süreyi ince bir işçilikle sunan Nicole Kidman’ın ve ailemizin psikopatını ustaca canlandırıp bizleri soğuk bir duş etkisi altına sokan Barry Keoghan’ın performansları filmin değerine değer katıyor.

Sonuç olarak, suç, ceza, kefaret üçgenini mitolojik referanslar ile izleyiciye sunan Kutsal Geyiğin Ölümü, insan ilişkileri, masumiyet ve vicdan konuları ekseninde mutlaka izlemeniz gereken ve izledikten sonra da uzunca bir süre üzerine düşünmeniz gereken bir film.

FİLM KÜNYESİ
Kutsal Geyiğin Ölümü
Orijinal Adı: The Killing of a Sacred Deer
Oyuncular: Alicia Silverstone, Nicole Kidman, Colin Farrell
Süre:2sa. 1dk.
Tür: Dram, Korku, Gizem, Gerilim – İngiltere, İrlanda
Yönetmen: Yorgos Lanthimos
Senaristler: Yorgos Lanthimos, Efthymis Filippou

One thought on “Lanthimos’un Kutsal Evreni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir