Lanetli Kızlar – Katie Alender

İlk kitabı okumamışlar için de küçük bir yorum yapıp öyle Lanetli Kızlar’ın yorumuna geçeceğim. İlk kitap Kötü Kızlar Ölmez’de Alexis ve kız kardeşi Kasey ile tanışıyoruz. Alexis vurdumduymaz, pembe saçlı, asi bir karakter fakat kız kardeşi Kasey’nin bulundukları korkutucu evde bulduğu bir bebekle oynadıkça davranışlarının değişmesi onu korkutuyor. Ailesinin bu durumdan hiç haberi olmaması işi daha da zorlaştırıyor. Annesini ve babasını ne kadar uyarmak istese de kimse ona kulak asmıyor. Kasey bebeğin büyüsü altına giriyor ve insanlara zarar vermeye başlıyor. Alexis de yeni tanıştığı arkadaşı Megan ve fark etmeden çekildiği Carter’ın yardımıyla olayı çözmeye yaklaşıyorlar.
Bazıları kitabı okurken korktuğunu bazıları ise korkmadığını hatta hiç gerilmediğini söylüyor. Ama niyeyse ben fena halde gerildim okurken. Kitabın kapağını kapatıp kapatıp kalbimin yavaşlamasını bekledim. O derece hissettirdi bana yani. Dili inanılmaz basitti. Hatta hatalar vardı. Yine de olayların ve durumun klasikliğine rağmen ben hızla okumuş ve etkilenmiştim. Bu yüzden ikinci kitap çıkar çıkmaz okumak istedim.

Lanetli Kızlar sadece bir konuda beni hayal kırıklığına uğrattı. O da ilk kitap kadar (hatta hiç) korkutmadı. Ama aynı zamanda güzel sürprizler de yaşattı bana. Dili çok çok iyiydi. Konusu çok çok iyiydi. İlk kitabın klişeliğini geride bırakmış heyecanlı bir kitap sunmuştu bize. Beğenilen fantastik kitaplar arasında değerlendirilecek kadar ustaca konu kitaba yerleştirilmişti.

Yattığı hastaneden çıkan Kasey ‘nin gelişiyle normale bindirdiği hayatı bir nebze bozulan Alexis kız kardeşine karşı bayağı sert davranıyor başlarda. Devamlı onu kontrol ederek tekrar ruhlara bulaşmasını engelleme çalışıyor. Ama bu kitapta Kasey ondan daha akıllı çıkıyor. Çünkü Alexis ve arkadaşı Megan Kasey’yi kurtaralım derken kendileri bu garip olayların ortasına düşüyor. Kendilerine Gün ışığı kulübü diyen bir grup kız eski bir kitaba ve içindeki ruha yemin ediyorlar. Alexis yanlış bir şekilde yemin ederek işin içinden kurtulmaya çalışsa da işe yaramıyor. Bu kızlar gün geçtikçe güzelleşiyor ve modaya düşkün oluyorlar. Ama nedense hep kendilerini çirkin olarak görüyorlar, kendilerini hep düzeltme çabasına giriyorlar. Aralt denen bu ruh onları etkisi altına aldıkça daha da saldırganlaşmaya ve çevrelerine zarar vermeye başlıyorlar.

İlk kitaptaki olaylar kapanıp sona ermişti ama ikinci kitapta bulunan eski kitap ve Aralt’ın ruhuyla ilgili bu durum bir bakıma kapanıyor bir bakıma yarım kalıyor. Serinin sanırım son kitabı olan As dead as it gets ‘de yarım kalan olayların devam ettiği konusundan anlaşılıyor. Çevrilmesini dört gözle bekliyorum.
Alexis Warren ruhunu satmasını bekleyeceğiniz son insandı. Hâlihazırda tatlı bir erkek arkadaşı, muhteşem bir dostu ve kötü bir ruhtan kurtulmuş, iyileşmekte olan bir kız kardeşi vardı zaten. Kız kardeşi Kasey’nin bir kulübe katılıp yeni arkadaşlar edinmesi Alexis’i hem endişelendiriyor hem de rahatlatıyordu.

Gün Işığı Kulübü’ndeki kızların hızla şapşal ve anti-sosyal tiplerden aşırı güzel ve popüler tiplere dönüşmeleri biraz garipti tabii. Ama geçen sene bu tür olaylar yüzünden başlarına gelenlerden sonra Kasey tekrar doğaüstü şeylere bulaşıyor olamazdı, değil mi?

Eh, Alexis yakın bir zamanda bunun cevabını alacak ve kızların iyi bir ruh olan Aralt’a yemin ettiklerini öğrenecekti. Kasey’nin durumu düzeltebileceğini pek de güvenmeyen Alexis ve en yakın dostu Megan, kulübe katılarak olayı araştırmaya karar vermişlerdi. Bu amaçla asi kıyafetlerinden ve pembe saçlarından feragat eden Alexis, yeni sıradan görüntüsünün getirdiği zarafet ve başarının bağımlısı olacaktı.

Çok geçmeden Alexis kulübe neden katıldığını bile unutmuştu. Yani, kendisine şimdiye kadar çok yardımcı olan ve karşılığında ufacık iyilikler isteyen Aralt’ı yok etmek için olamazdı ya?

“Lanetli Kızlar, beni nefis bir şekilde ürküttü. Son sayfayı çevirdiğimde tek düşündüğümden şey ‘fazla, fazla ve daha fazla’ydı!”

-Heather Brewer, New York Times çoksatanı The Chronicles of Vladimir Tod serisinin yazarı-

“Genç edebiyatı hayalet hikâyelerinden hoşlanan okurlar bu kitabı ellerinden bırakamayacak.”
-Publishers Weekly –

“Dozunda korku, gerilim ve aşk ile sayfaları hiç durmadan çevireceğiniz, umut vadeden bir ilk roman.”
-Booklist-
(Tanıtım Bülteninden)

Lanetli Kızlar
Katie Alender
Yabancı Yayınları
360 sayfa

[youtube id=”NRnUz4fLNQw” width=”560″ height=”315″ position=”left”]

 

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir