Kutu Değil

Hiç çocuğunuzun eline bir kutu verip onun neler hayal ettiğini sordunuz mu? Minik hayalperestler bir kutuyla neler düşünüyormuş bakın ve görün.

Elimdeki incelemeye aldığım “Kutu Değil” kitabı öyle güzel tasarlanmış ki ilk olarak kitap kapağının sağ üst köşesinde “organik kitap” logosu dikkatimi çekti. Nedir bu “organik kitap” diye bakarken kıymetli yayınevi kitabın içerisine “Sevgili Anneler-Babalar” diye başlayan nezaketlerinden dolayı ayrı hoş olduğum, güzel bir bilgilendirme mektubu koymuş. Okuyunca gerçekten gurur duydum. Böyle bir anlayışa sahip insanların var olması; gelecek nesillerin sağlığını önemseyen bir yayınevinin varlığı mutlu etti, umut verdi.

“Sevgili anneler, babalar çocuklarımızın yaşını ve gelişim özelliklerini dikkate alarak, titizlikle seçtiğimiz kitaplarımızdan oluşan serimizi Pedagog Tolga Canay danışmanlığında yine çocuklarımızın sağlığına ve çevreye zararı olmayan, çevreyle ilgili, kokusuz, natürel matbaa malzemeleri ile ürettik. Ve sayfaların yüzeyindeki koruyucu laminasyon uygulaması ile çocukların mürekkebe temasını engelledik. Elinizdeki kitap her yeni projede olduğu gibi büyük bir heyecan ve mutlulukla yayına hazırladığımız kitaplarımızdan biri. Çocuklarımıza ve sizlere de aynı heyecanı ve mutluluğu vermesi dileğiyle.” Demişler. Bu paragrafı özellikle not olarak buraya eklemek istedim. Çünkü biz ebeveynle; çocuklarımızın zihnen ve bedenen sağlıklı olabilmesi için artık her şeyi araştırmaya mecburuz. O kadar çok kirlenmiş, kirletilmiş bir dünyada yaşıyoruz ki dikkat etmezsek miniklerin sağlıkları hemen bozulabilir. Nasıl ki doğumundan itibaren bir yaşına kadar tuzdan esirgeyip bir yaşından sonraki dönemlerde şeker vb. gıdaları en minimumda veriyorsak, ambalajlı bütün gıdalardan esirgemek için çaba gösteriyorsak aynı şey sürekli olarak temas halinde bulundukları kitaplar içinde geçerlidir. Her konuda titiz davranmak gereklidir.

Yayınladıkları “organik kitap” serisinde biz anne-babaların çocuklarına gösterdiği özeni minik okuyucularına gösteren yayınevine minnettarım, buradan yayıncılara kalbi teşekkürlerimi sunarım. Her alanda gelecek nesillerimizin sağlığı için kimyasallardan arındırılmış çalışmaları görmek bizi mutlu edecektir. Gerekli mercilere umarım mesajımız iletilmiştir.

Kutu DeğilKüçükken sizler neler hayal ettiniz peki elinize bir kutu geçtiğinde? Hepimizin olmuştur illaki kutunun içinde bir araba sürdüğü oyunu. Ya da ev yapmışızdır kesinlikle; içinde bebeklerimiz uyutup oynadığımız, tadına doyulmaz evcilik oyunlarımız… Hadi, sizlerde minik mucitlerin tertemiz zihinlerini ve hayallerini besleyecek o kutuları verin ellerine. Kutudan bir robot, bir dinozor, bir ev, bir araba, bir tren ya da kocaman bir dağ yapacaktır. Engel olmayın hayallerine, hayalleri hayatlarının zeminini oluşturacaktır.

Kitabın resimleri öyle güzel ki; kahraman olarak tatlı bir tavşan seçilmiş ve tavşanın kutuyla kurduğu hayalleri resmedilmiş. Resimlerin de iki yaşındaki çocukların seviyelerine göre net çizilmesini daha çok beğendim. Karmaşadan uzak sade çizimler…

Küçük kitap kurtları için arayışta olan annelere şiddetle tavsiye edeceğim kitaplar arasında yerini aldı bu “organik kitaplar”. “Kutu Değil” kitabı da gönlümde ayrı bir yere yerleşti. Alın okuyun bu kitabı miniklere. Hatta okumayın sadece ellerine verin kitabı minik kâşiflerin, gerisini onlar halleder. Size sadece oyunlarına dâhil olmak kalır. Ha birde kitabı inceledikten sonra güzel de bir kutu edinmeyi ihmal etmeyin. Kitabı okuduktan sonra oyunun ayrı bir eğlencesi oluyor.
Sağlıklı bir dünyada yaşamak umuduyla.

ORGANİK KITALAR SERİSİ- KUTU DEĞİL
Beyaz Balina Yayınları
Antoniette Portis
Türkçesi: Nurten Hatırnaz
32 sayfa, 2018

One thought on “Kutu Değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir