Kurtulan kız olmaya cesaretiniz var mı?

Riley Sager gazeteci, editör ve grafik tasarımcısı olarak çalışmış ve artık tam zamanlı yazarlık yapmaktadır. İlk gerilim romanı “Kurtulan Kızlar” 25 dile çevrilmiş, uluslararası çok satan bir kitap olmuştur. Bizim ülkemizde de Yabancı Yayınları tarafından harika kapak tasarımı ve Aslıhan Kuzucan ın çevirisi ile okuyuculara sunulmuştur.

Gerilim, korku, polisiye türünde en sevdiğim usta yazarlar Stephen Kıng ve Lısa Gardner’ ın kitap hakkındaki düşüncelerini de okuyunca okuma listemi altüst edip bu kitabı hemen okumaya başladım. Bitirince bir film karesinden ve ormanın en derinlerinden nefes nefese çıkmış gibiydim. Tek kelime ile ürkütücü, merak uyandırıcı, gerilim doluydu. Şok edici sonu ile tüm övgüleri hak ettiğini düşündüğüm bir kitap oldu.

“…hayatta kalmanın bir asaleti, bir nezaketi var, acı çektikleri ve bundan hayatta kaldıkları için acı çekenlere ilham verme gücüne sahipler…”

Üç kız Quincy, Lisa ve Sam…. Tek ortak noktaları büyük bir felaketten, katliamdan, acımasız bir katilden kurtulmalarıdır. Ama hepsinin olayı yaşadığı mekan ve zaman farklıdır.

Basın ve toplum, bu üç kişiden bahsederken “kurtulan kızlar” diyor, çünkü o dehşetten sağ çıkmak bir mucize. Quincy en yakın arkadaşının doğum günü partisi için ormandaki çam eve gidiyor. Her şey normal seyrindeyken tüm arkadaşları acımasızca katlediliyor. Kurtulan Quincy’ in bedensel yaraları iyileşse de ruhu bir türlü iyileşmiyor. O zamanı hatırlamamak, tamamı ile zihninden silmeye çalışmak da bu ruhu iyice yoruyor. Bu zaman zarfında Quincy tüm gücünü, zamanını hamur işlerine veriyor ve ürettikleri ile epey tanınan bir blogger oluyor.

“Pişirmek, kimya ya da fizik kadar titiz bir bilimdir. Takip edilmesi gereken kurallar vardır. Bir şeyden çok fazla koyarken diğerinden yeterince koymazsanız her şey mahvolabilir. Ben bunu rahatlatıcı buluyordum. Dışarıdaki dünya, insanların bilenmiş bıçaklarla sinsice dolaştığı başa çıkılmaz yerdi. Bir şey pişirirkense düzen vardı.”

Kurtulan KızlarLisa, pozitif enerji ile dolu, çevresine ilham saçan, psikolojik danışmanlık yaparak harika bir hayat sürüyor.

Sam ise yaşadığı olaydan sonra sırra kadem basıyor.

Bir gün Lisa’ nın cesedinin bulunması ve Sam’ in ortaya çıkıp Quincy ile iletişime geçmesi ile her şey sarpa sarıyor. Bilinenler yanlış, yanlışlar doğru, en yakınlar şüpheli, en şüpheliler yakını oluyor. Hatta okurken bile Quincy dahil herkesten şüphelendim. Bir kişi hariç! Bu türü çok okuyan biri olarak gönül rahatlığı ile çok şaşırdığımı ve hakkını vere vere bol bol gerilerek okuduğumu söyleyebilirim.

“Ancak ben tam tersini yaptım. İnsanları güvenli bir mesafede tuttum. Gerektiğinde onları ittim. Yakınlık, bir kez daha kaybetmeyi göze alamayacağım bir lükstü.”

İlk başlarda okurken, e normal neden bu kadar övüldü ki ,diyeceğinize, sayfalar ilerledikçe, Sam ortaya çıktıktan sonra yaşananları okudukça hak vereceğinize, eminim. Quincy’in anlatımları ile çam eve, geçmişe gittiğiniz zaman olduğunuz yerden kımıldamayacaksınız. Son 100 sayfayı okuma zamanını ve yerini iyi ayarlamanız tavsiyedir. Bitirince, tüm yazılanları birleştirince en başta söylediğinizi bile unutacaksınız.

Filmi de çekiliyor, vizyona girmeden okuyun, derim.

Sevgilerimle.

Kurtulan Kızlar
Riley Sager
Yabancı Yayınları
Türkçesi: Aslıhan Kuzucan
395 Sayfa, 2018

One thought on “Kurtulan kız olmaya cesaretiniz var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir