Küçük Prens

Küçük Prens
Antoine de Saint-Exupéry

Dünyada dini kitaplardan sonra en çok çevirisi yapılan kitap. Bana sorarsanız bu bir çocuk kitabı değil. Bu büyümeyen çocukların ya da büyüyüp de çocukluğun masum ruhunu kaybetmek istemeyenlerin kitabı. Okurken sizi başka bir aleme sürükler. Ruhunuzu yumuşatır,içinizi ısıtır. Beraberinde içinde derin bir hayat dersi ve felsefe barındırır. Sanırım bunun içindir her okuduğumuzda farklı çıkarımlarda bulunuruz. Bu yüzden arkadaşlarım, kitabı okumayanlar okusun, okuyanlarda ilk fırsatta tekrar okusun.  🙂

Kahramanlarımız:Bir pilot ve Dünya’ya Asteroid B-612 gezegeninden gelen Küçük Prens. Hepi topu 100 sayfa olan bu kitabın olay örgüsünden bahsetmeyeceğim, masalın büyümesi bozulmasın. Kitaptan alıntılar yapacağım belki biraz gülümser biraz da hüzünleniriz.
Keyifli okumalar…

“Büyükler sayılara bayılırlar. Tutalım, onlara yeni edindiğiniz bir arkadaştan söz açtınız, asıl sorulacak şeyleri sormazlar. Sesi nasılmış, hangi oyunları severmiş, kelebek biriktirir miymiş, sormazlar bile. Kaç yaşında derler, kaç kardeşi var, kaç kilo, babası kaç para kazanıyor? Bu türlü bilgilerle onu tanıdıklarını sanırlar.
Deseniz ki: “Kırmızı kiremitli, güzel bir ev gördüm. Pencerelerde saksılar, çatısında kumrular vardı”. Bir türlü gözlerinin önüne getiremezler bu evi. Ama “Yüzbin liralık bir ev gördüm.” deyin, bakın nasıl: “Aman ne güzel ev.” diye haykıracaklardır.”

“Sevdiğiniz çiçek milyonlarca yıldızdan yalnız birinde bile bulunsa yıldızlara bakmak mutluluğumuz için yeterlidir.”

“Evet, güzelsiniz; ama boşsunuz. Sizin için kimse yaşamını feda etmez. Yoldan geçen herhangi biri, benim gülümün de size benzediğini söyleyebilir. Ama benim gülüm sizin her birinizden çok daha önemlidir. Çünkü ben onu suladım ve onu camdan bir korunakla korudum. Önüne bir perde gererek rüzgarın onu üşütmesini engelledim. Onun şikayetlerini ve övünmelerini dinledim ve bazen de suskunluklarına katlandım. Çünkü o benim gülüm.”

“Sustu tilki ve uzun bir süre küçük prensi izledi.
-Senden rica ediyorum,lütfen beni evcilleştir, dedi.
-Elbette,dedi küçük prens.Ama pek fazla vaktim yok.Yeni arkadaşlar edinmem ve birçok şeyi anlayabilmem gerekiyor.
-Sadece evcilleştirdiğin kişiyi anlayabilirsin,dedi tilki.İnsanlarınsa hiçbir şeyi anlayacak vakitleri yoktur.
Her şeyi dükkandan hazır alırlar ve arkadaşlar dükkanlarda satılmadığı için de, hiç arkadaşları olmaz.
Eğer bir arkadaşın olsun istiyorsan, evcilleştir beni!”

Gamze Taşın
Kitap Cafe
https://instagram.com/aylak_kiz/

3 thoughts on “Küçük Prens

 • 7 Kasım 2015 tarihinde, saat 17:36
  Permalink

  Çok güzel bir kitap olduğunu o kadar çok duydumki mutlaka azaman ayırıp okuyacağım.

  Yanıtla
 • 8 Kasım 2015 tarihinde, saat 03:12
  Permalink

  birazda çok satmayan iyi kitaplardan bahsetseniz.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir