Küçük Kemancı

Eleanor H. Porter’ın çocuk klasikleri arasına girmeyi başarmış Pollyanna ve Küçük Kemancı romanları çocuklara karşılıksız sevmeyi ve hoşgörüyü aşılayan kitaplardan.
Yazarın, orijinal adı “Sadece David” olan romanı dilimize çevrilirken “Küçük Kemancı” diye geçmiş. Yanlış hatırlıyor olabilirim ama benim hatırladığım kitapta küçük kemancının Adı Enriko değil David’ti ve çıktığı yolculuğu teyzesinin zulmünden kaçmak için değil babasının hastalığı sonrası birlikte çıktıklarınıhatırlıyorum. Bu kitapta farklı detaylar var ama sonuçta vermek istediği mesaj aynı sonuca çıkıyor.

Silis-Maria köyünce İtalyan olarak tanınan Henriko Trevelle, Enriko’yu insanlara, doğaya, hayvanlara, sanata saygılı bir biçimde büyütüyor. O’na kendi memleketinin güzelliklerini ve orada bulunan gölü defalarca anlatarak çocuğunun hayal gücünü güçlendiriyor. Baba oğul arasında ki sıcak sevgiye inat, babasının işe gidip haftalarca gelmediği zamanlar da ona huysuz teyzesi bakıyor. En yakın arkadaşı ise İvet adında bir kız. Onunla ormana gidip gölü seyretmeyi, müzikten konuşup keman çalmayı çok seviyor.

Demiryolu işinde çalışan babasının talihsiz bir kaza sonucu ölmesi ile hem yetim hem öksüz kalan Riko, teyzesinin zulmünden kaçmak ve babasının anlattığı o göle ulaşmak için öğretmeninin ona hediye ettiği kemanla birlikte bilmediği umutlu bir yolculuğa çıkıyor.

“Ben rüya görmüyorum ki” diye yanıt verdi Riko. “İnsan gözleri açıkken rüya görür mü? O göl her zaman gözlerimin önünde. O göl, o çiçekler ve mor dağlar…”

Bu yolculukta zoru başaran ve müzik sevgisinin verdiği duygularla daha 10 yaşında olan Riko’nun insanlarla nasıl kaynaştığını görüyoruz.İnsanların kimsesiz bir çocuğa nasıl sahip çıktığını, küçük yüreğinde ki yuva hasretini dindirmek için nasıl yardım eli uzattığını okuyoruz.

Küçük KemancıVe Garda Gölü kıyısında ki Peskiyera’ya varan Riko’nun yeni maceraları başlıyor. Yatalak bir çocuğa kemanı ile umut olması, kaldığı han sahiplerinin onu kullanarak müşteri çekmeye çalışması, “Küçük Kemancı” diye ün yapması, geçen yıllarda olgunlaşıp hayatına yön vermesi ve en sonunda babasının geçmişteki sırrını öğrenmesi ile devam ediyor.

Bir çocuğun yaşayabileceği bütün duyguları barındırıyordu kitap. Annesiz ve babasız oluşunun verdiği hüzün, istenmeyen bir yerde kalmak durumunda olması okurken hüzünlendiriyor. Ama ana karakterin tutunduğu umuda sizde tutunuyorsunuz. İstemekle başlar her şey diyerek cesaretle onun çıktığı gizemli yolculuğa arkadaş olup, bitmeyen umudu, insanlara ve müziğe olan sevgisi ile hayatın güzelliklerini yeniden görüyorsunuz.

Küçük Kemancı, 10 yaş üstü çocuklarınızın okuyabileceği, yaşamın her alanında güzelliği bulma fikrini destekleyen keyifli bir hikâye…

Küçük Kemancı

Eleanor H.Porter
Yakamoz Çocuk
Türkçesi: Selim Yeniçeri
96 Sayfa, 2010

One thought on “Küçük Kemancı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir