Küçük Dünya Üzerinde Big Brother Okuması; Snowpiercer

Distopik eserlerin sanırım en bilinenleri 1984 ve Cesur Yeni Dünya adlı eserlerdir. İki eserde de toplumun belirli sınıflardan oluştuğu ve görünmez duvarlardan bahseder. 1984 okuyanlar ya da filmini izleyenler onun ne kadar ilham kaynağı olduğunu bilir ve o görünmez lider yani Big Brother algısını birçok filmde hissettirir.

Bir Tren ve Bütün Dünya
İlk önce Snowpiercer filminin konusundan biraz da olsa bahsedelim ve filmi incelemeye başlayalım. Gelecekte başarısızlığa uğrayan bir deney büyük bir felaketle sonuçlanır ve yeryüzündeki yaşamı büyük ölçüde bitiren bir küresel ısınma olur. Dünyanın çevresinde kesintisiz bir güçle dönen bir tren hayatta kalan insanların son sığınağı olacaktır. Fakat güç bela yaşamın sürdüğü bu yeni dünyada sınıfsal farklılıklar halen en büyük silahtır.

Snowpiercer

Filmde kullanılan ana öge trendir. Tren her şeydir ve tren hiçbir şeydir. Tren dışında gözle görülmeyen sınıfsal ayrımlar bir mekanın içerisine tıkılmış insanlar için artık net bir şekilde görünür hale gelmiştir. Bütün dünya trenden ibarettir ve bu trenin gitmesi için bütün ayak takımının çalışması gerekmektedir.

Burada kullanılan ana metafor elbette trendir. Yönetmen tren üzerinden dünyadaki sınıf farklılıklarına açık ve net bir şekilde eleştiri getirmiştir. Trenin arka kısmı ezilen ve çalışmaya zorlanan fakir kişilerden oluşuyor ve bu kitle kalabalık bir grubu oluşturuyor. Trenin arkalarında olmaları da onların sınıfsal olarak en altta olmalarının tezahürüdür. Trende baş vagonlara gittikçe popülasyonda azalma hatta ilk vagonda tek kişiye düşen bir yapıya sahip olduğunu gözlemliyoruz.

SnowpiercerAyrıca filmde dinsel ögelerin de kullanıldığını söylemek yanlış olmaz. Her ne kadar din konusundan bahsetmeseler de Wilford bir tanrı, Mason peygamberidir ve aşağıdaki insanları idare etmesi gerekiyordur. Wilford’un yarattığı ise trendir.

“Wilford ilahidir”, “Wilford merhametlidir”

“Lokomotif kutsaldır”, “Lokomotif ebedidir”, “Lokomotif daimidir”

Bu sözlerden Wilford’un Tanrı konumunda kabul edildiğini anlıyoruz. Mason’ın görevi ise aşağıdaki insanları kontrol altında tutmak ve onların isyan etmesini önlemektir. Her isyan tanrıya isyandır.

Sınıfsal ayrımları din ögeleri kullanmadan ancak dinin üzerinden değerlendirme yapmamıza müsaade eden bir film Snowpiercer, ütopyalara ilgi duyanların mutlaka izlemesi gerek. Özellikle Cesur Yeni Dünya gibi sınıfsal ayrımların kesin ve net olduğu bir esere ilginiz varsa bu filmi de seveceksiniz.

Yönetmen Bong Joon-Ho
Oyuncular: Chris Evans, Jamie Bell, Tilda Swinton
Tür Dram, Bilim-kurgu
Ülke Güney Kore, Fransa, ABD, Çek Cumhuriyeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir