Küçük Ağaç

Beyaz Balina Yayınları’nın “organik kitap” konusundan bahsetmiştim bir önceki yazımda ve yinelemek istiyorum bu “ince mevzuu”. Organik Kitapların üretiminde çocuklarımızın sağlığına ve çevreye zararı olmayan ekolojik, kokusuz, natürel matbaa malzemeleri kullanılmıştır. Ve sayfaların yüzeyindeki koruyucu laminasyon uygulaması ile çocukların mürekkebe teması engellenmiştir.

İncelemeye aldığım kitap, organik kitap serisinden “Küçük Ağaç”.

Küçük ağaç kitabında neler bulabiliriz? Okumak bize ne kazandıracaktır? Aslında biz fikri geniş ebeveynlerin nasıl uyarlarsak o kalıba girebilecek bir kitap. Şöyle ki; bir zamanlar küçük bir ağaç vardı ve bu küçük ağaç yapraklarını dökmekten çok korkar. Yanındaki diğer ağaçlar sonbahar geldiğinde sararmış yapraklarını döker, kış geldiğinde dinlenmeye geçer, ilkbaharda yeni yapraklarla, yeni mevsime merhaba derler, ancak Küçük Ağaç bütün bu mevsim geçişlerinde sımsıkı tutunur yapraklarına, bir türlü bırakmak istemez yapraklarını. Yine mevsimler geçer, diğer yapraklarını döken ağaçların boylar da uzamaya başlar, her yeni mevsimde onlar da yenilenir.

Küçük ağacın önceden dallarına tırmanan sincaplar artık küçük ağacın yanında büyüyen diğer ağaçları tercih ederler ve onların dallarına tırmanır, kumru ise şarkılarını büyüyen ağaçların dallarında söyler. Hal böyle olunca Küçük Ağaç kendini yalnız hisseder. Günün birinde ceylan yanına gelip;-“artık bırak gitsin, simsiyah olmuş yaprakların” der ve bir kış günü Küçük Ağaç bir cesaretle bırakır yapraklarını. Yaprakları olmadan önce çok üşüse de hemen alışır. Ve ilkbaharda yepyeni yapraklarla ve uzayan boyuyla “merhaba” der o da diğer arkadaşları gibi güneşli günlere… Bir sevinç kaplar cesaretinden dolayı içini.

Küçük AğaçKitap, çocuklarımızın kazanmasını istediğimiz birçok yöne çevrilebilir. Örneğin; sancılı bez bırakma dönemlerine “nazikçe” çevirilebilir. Ya da çocukların yemek yemediği dönemlerinde yemek yemenin faydalarını anlatılabilecek tatlı bir hikâyeye dönüşebilir Küçük Ağaç. Büyüme sancısı çeken, bazı durumları bir türlü kabullenmeyen ve cesaretini bir türlü toplayamayan miniklere bir rehber niteliği taşıyor benim gözümde. Hatta daha da ileri gideyim, içindeki birçok olumsuz duyguyu atamayan biz yetişkinlere bile hitap ediyor. Bırakın gitsin giden…
3 yaş ve üzeri için kitap aslında ama bence siz araştırmacı aileler en güzelini bilirisiniz ve daha erken döneme uyarlayabilirsiniz. Görselleri zaten öyle güzel ki, çocuklarımızın anlatılanı kavrayamaması bence imkansız. Sade-net-anlaşılır. Sizin evlerinizde de yapraklarını dökemeyen küçük ağaçlar varsa bu kitap tam size göre. Okuyun ve okutun, bırakın gitsin gidenler ne kadar hafiflediğinizi göreceksiniz.

Küçük Ağaç
Loren Long
Beyaz Balina Yayınları
Türkçesi: Zarife Biliz
2018, 40 sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir