Kraliçe Victoria Hakkında Bilinmeyenler

Tarihin en ikonik hükümdarlarından biri olan Kraliçe Victoria (1819-1901) 60 yıldan fazla bir süre boyunca hüküm sürdü. Dünyanın en büyük imparatorluğundan etkilenmişti ve adı İngiliz tarihinin bütün bir dönemini kapsıyordu. Merak edilen bu kraliçe kimdi? Şimdi sizlere Kraliçe Victoria Hakkında Bilinmeyenler konusunda bilgi vereceğiz.

Kraliçe olduğunda sadece 18 yaşındaydı.
20 Haziran 1837’de sabah saat 6’da, genç prenses, yatağından, amcası Kral William ın gece öldüğü konusunda bilgilendirilmek için uyandırıldı. Bu, o sırada yalnızca 18 yaşında olan Victoria’nın şimdi İngiltere kraliçesi olduğu anlamına geliyordu.
Genç yaşına rağmen sakin kaldı. Birkaç saat sonra özel konseyiyle ilk toplantısında Victoria’nın yeni bakanları onun üzerine yığıldı, onun görülebilmesi için yükseltilmiş bir platforma oturması gerekiyordu.

Mutsuz bir çocukluk geçirdi
Victoria, en güzel yıllarını, Mayıs 1819’da doğduğu Kensington Sarayı’nda geçirdi. Ancak, birçok yönden, saray, prenses için bir hapishane olduğunu kanıtladı ve çocukluğu, mutluluktan çok uzaktı.
Babasının, sadece sekiz aylıkken zatürree den dolayı ölümünden sonra Victoria’nın erken yaşamına, annesi, Kent Düşesi ve iddialı danışmanı Sir John Conroy hakim oldu. Conroy, bir Regency durumunda kendisini tahtın arkasındaki güç olarak kurmaya istese de başaramadı. Hem kendisi hem de Düşes, Victoria’nın amcası King William ile düşmanca bir ilişki kurdu ve sonuç olarak Victoria’yı amcasının taç giyme törenine katılmasını bile engelleyerek kraliyet sarayından izole etti.
Genç Victoria’ya “Kensington Sistemi” olarak bilinen boğucu bir disiplin yasası getirdi. Ahlaki ve entelektüel titizliğini geliştirmek için kesin bir ders çizelgesinin yanı sıra, bu boğucu rejim, prensesin diğer çocuklarla neredeyse hiç vakit geçirmediğini ve sürekli yetişkin gözetimi altında olduğunu belirtti. Kraliçe oluncaya kadar Victoria, annesiyle bir yatak odasını paylaşmaya zorlandı. Hiç kimsenin yalnız kalmaması, hatta birinin elini tutmadan yürümesi bile yasaktı.

19. Kraliçe Victoria ve Prens Albert

Birkaç dil konuştu
Belki de kısmen, ‘Kensington sistemi’ altındaki sıkı eğitiminden dolayı Victoria, oldukça usta bir dilbilimci olduğunu kanıtladı. Hem İngilizce hem de Almanca bilmenin yanı sıra, Fransızca, İtalyanca ve Latince de konuştu.
Annesi ve hükümdarlığı hem Almanya’dan selamlanırken, Victoria farklı diller konuşarak büyüdü. Daha sonra Alman kuzeni, Saxe-Coburg Prensi Albert Gotha ile evlendiğinde çift düzenli olarak Almanca konuştu. Albert, İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşsa da, Victoria ile kendisi özel olarak Almanca konuşabiliyordu
Victoria, aynı zamanda geniş imparatorluğunun karşısındaki bazı egzotik dilleri de öğrendi. Ağustos 1887’de Hintli hizmetlilerin Windsor Şatosu’na gelmesini takiben, en sevdiği Hintli yardımcısı Abdul Karim tarafından Hindustani ve Urduca cümleleri öğrendi.

“Avrupa’nın büyükannesi” olarak biliniyordu.
21 yıllık evlilikleri boyunca Victoria ve Albert birlikte dokuz çocuğu büyüttüler. İngiltere’nin nüfuzunu arttırmak ve uluslararası bağlılıkları inşa etmek için, oğullarının ve kızlarının birçoğu çeşitli Avrupa monarşileriyle evlendi ve birkaç kuşak içinde Victoria’nın torunları kıtaya yayıldı. 42 torunu Almanya, Rusya, Yunanistan, Romanya, İsveç, Norveç ve İspanya’nın kraliyet ailelerinde bulunmaktadır.
Birinci Dünya Savaşı kraliyet kralları Kaiser Wilhelm (Almanya), Çar Alexandra (Rusya) ve George V (İngiltere) hepsi Victoria’nın torunlarıydı. Kaiser Wilhelm’in büyükannesinin hala hayatta olduğunu, Birinci Dünya Savaşı’nın asla gerçekleşmeyebileceğini, çünkü akrabalarının birbirleriyle savaşa girmelerine izin vermeyeceğini belirtti.
En az altı suikast girişiminde hayatta kaldı
63 yıllık saltanatı boyunca Victoria, bazıları korkunç derecede yakın suikastlere maruz kalan ve yaşamı üzerine yapılan en az altı ciddi girişimden sıyrıldı.
1840 Haziran’ında, ilk çocuğuna dört aylık hamileyken Victoria, Prince Albert’le bir akşam araba yolculuğu sırasında vuruldu. Bir an kraliçe vurulmuş gibi gözüküyordu, ancak Albert sürücüyü güvenliğe götürmek için teşvik etti. Ve vuran kişi tutuklandı.

19. Kraliçe Victoria ve Prens Albert

Prens Albert’e 40 yıl yas tuttu
14 Aralık 1861’de, Victoria’nın hayatı, sevgili kocası Albert’in ölümü ile sarsıldı. Prens sadece 42 yaşındayken ve genel olarak sağlıklı olduğu için tifodan dolayı hayata gözlerini yumdu. Ölümü kimse tarafından beklenmeyen bir durumdu. Eşinin pratik, politik ve duygusal olarak desteğine yoğun bir şekilde bağımlı olan kraliçeye, onun ölümü büyük bir darbe oldu.
Albert’in ölümünün ardından Victoria, halkın yaşamından çekildi ve hızla saplantı haline gelen ayrıntılı yas ayinlerini benimsedi. Zaman geçtikçe, durum kontrolden çıkmaya başladı. Kederinden tükenmekte olan Victoria, bir depresyon durumuna düştü ve kraliyet görevlerini ihmal etmeye başlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir