Korkudan Güçlü Bir Duygu – Marc Levy

Kitap heyecanlı ve ölümcül bir dağ yolculuğuyla başlayarak heyecanlı bir giriş yapıyor. Sonrasında ise heyecan ve gizem hiç azalmadığı gibi artıyor. Suzie Baker vatan haini ilan edilen büyükannesinin masumiyetini kanıtlamak için zorlu bir dağ yolculuğuna çıkıyor. Ama orada bulduğu belgeler yeterli olmuyor. Gözü pek gazeteci Andrew Stilman’ı araştırmasına dahil etmek için tesadüf görünen bir takım karşılaşmalar ayarlıyor. Ama Andrew’un da Suzie’den kalır yanı yok. O da Suzie’nin amacının farkında. Ve kartlar ortaya döküldüğünde yani ikisi de canla başla bu dosyaları araştırmaya karar verdiklerinde hem ortaya çıkan büyük devlet sırrıyla şok oluyor, hem de peşlerinde onları öldürmek isteyen ve bu sırrı sonsuza dek gömmek isteyenler olduğunu fark ediyorlar. Bir yandan kaçarlarken bir yandan ipuçlarını çözmeye çalışıyorlar. Bu sırada en güvendiklerinin bile tanıdıkları gibi olmadıklarını anlıyorlar.

Gerçek olaylar ele alınarak yazılan bu kitap gerçekten hepimizin bilmesi gereken gerçekte de olası büyük bir ulusal sorunu kapsıyor. Buzullar gerçekten eriyor mu? Yoksa başka güçler tarafından eritiliyor mu ? Petrol için, yol açmak için, daha fazla toprak için ?

Kitabın bir sayfası bile olaysız geçmiyordu. Ve her seferinde birinin aslında başka biri olduğunu fark ediyorsunuz, bu da sizi asla tahmin edilemeyen sürpriz sona yaklaştırıyor.

Marc Levy benim en sevdiğim yazardır. Bütün kitaplarını okuduğumdan adil bir karşılaştırma yapabiliyorum ve uzun zamandır yazdığı birkaç kitaptan çok daha iyi bir iş çıkardığını söyleyebilirim. Her tarz yazabilen bir yazar olarak(fantastik, dram, aşk, aksiyon, bilim-kurgu…) kendi tarzı arasında en iyi kitabının bu olduğunu düşünüyorum. İlk Gün ve İlk Gece serisinde, Dönmek mümkün olsa kitabında da yine aynı şekilde bir gizemi çözmeye çalışan ve peşindekilerden kaçan bir çift söz konusuydu. Aslında Sonsuzluk için 7 gün kitabı da buna benzerdi ama daha çok fantastik ağırlıklıydı. Bunların arasında en iyisi Korkudan güçlü bir duygu’ydu. Ama yine de benim için Gelecek Sefere, Özgürlük için ve Dostlarım ve aşklarım kitaplarını geçemedi. Dediğim gibi benim favorilerimden farklı tarz olduğunu unutmazsak mükemmel bir kitaptı.

Kitap Açıklaması
Suzie Baker, Mont Blanc’ın buzları arasına hapsolmuş bir uçakta vatana ihanetle suçlanan ailesini temize çıkaracağını umduğu bazı belgeleri araştırırken, peşine takılan düşmanlarla birlikte dünyanın öbür ucuna sürükleneceğini aklından bile geçirmemişti. Oysa bu tehlikeli keşfi onu, Amerikan gizli servislerinin bir numaralı hedefi haline getirecekti. Ama Suzie’nin de bir planı vardı; The New York Times’ın ünlü araştırmacı gazetecisi Andrew Stilman’ı gizemi ve cazibesiyle etkileyip oyuna dahil edince bu belgelerin sırrını daha kolay ortaya çıkaracağını sanıyordu. Ne var ki bu araştırma, ikisinin de hayatta kalması için mutlaka çözülmesi gereken uluslararası bir davaya dönüştü. Peşlerindeki gizli servislerin sıkıştırdığı, zaman zaman acımasızca maniple ettiği Suzie ve Andrew, kendilerine kurulmuş tuzaklardan kaçmaya çalışırken, günümüzün en iyi korunmuş sırlarından birini ortaya çıkardıklarını fark ettiler.

Romanları kırk dokuz dile çevrilen ve dünya çapında otuz üç milyon satan başarılı yazar Marc Levy, bu kez okurlarını gerçek bir olaydan yola çıkarak kaleme aldığı soluk soluğa bir maceranın peşinden sürüklüyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Korkudan Güçlü Bir Duygu
Marc Levy
Can Yayınları
328 sayfa, Ekim 2015

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir