Konuş Benimle – Laurie Halse Anderson

Melinda başarılı, mutlu bir genç kızdır. Liseye başlayacaktır. Arkadaşları vardır, popülerdir. Liseye başlamadan kutlama yapmaya karar verirler ve arkadaşlarıyla bir partiye giderler. Bu partide yaşanan olaylar sonucu Melinda polise haber verir. Polis partiyi bastığı için en yakın arkadaşı dâhil herkes Melinda ’ya sırt döner. Melinda’nın yaşamış olduğu travma yetmezmiş gibi bir de arkadaşsız kalmıştır. Değişen psikolojisine ve davranışlarına ailesi anlam veremez. Okulun başlamasıyla Melinda’nın ruhsal durumu daha da kötüye gider. Eskiden iyi olan notları giderek düşmeye başlar. Resim öğretmeni Bay Freeman dışında kimse onunla bağ kuramaz. Giderek dibe batıyordur. Bunun nedeni ise ortaya çıkar. Partide üst sınıflardan bir çocuk Melinda ‘ya tecavüz etmiştir. Bunu yazmakla kitabın sürprizini bozmuyorum çünkü film ya da kitap açıklamalarında bu durum yazıyor. Bu kitabın önemli kısmı Melinda’nın nasıl dibe battığı ve nasıl güçlendiği. Melinda’yı okulda gördükçe gülümseyen, onu daha da rahatsız etmek için yanında dolaşan, oturan bu çocuğu gördükçe Melinda kendini iyi hissetmemeye başlar. Giderek sessizleşir. Çok gerekli olmadıkça konuşmaz. Bay Freeman’ın verdiği proje sayesinde, Melinda ağaç çizmeye başlar. Onlarca ağaç çizimi yaparak, öğretmeninin sayesinde kendine güveni gelmeye başlar. Bu çukurdan kurtulacaktır.

Filmini daha önce izlediğim bu kitabı bir günde okudum. Akıcı, heyecanlı ve etkileyiciydi. Her yaştan insana hitap ettiğini düşünüyorum. Gençlere kendilerini nasıl korumaları gerektiğini veya istismar sonucunda nasıl tepki vermeleri gerektiğini anlatan bu kitap, ebeveynlerine çocuklarına nasıl yaklaşmaları gerektiğini gösterirken öğretmenlere ise ilham verici bir kılavuz olacaktır. Kitabın en arkasındaki bilgilendirici kısım ise harikaydı. Yazarın ne kadar zor ve bıçak üstü bir konunun nasıl güzel üstesinden geldiği belli oluyordu.

[youtube id=”ySpPkHZ66aI” width=”560″ height=”315″ position=”left”]

Kitap Açıklaması
Konuşmak gittikçe zorlaşıyordu. Boğazım sürekli acıyor, dudaklarım kuruyordu. Geceleri uyurken çenemi o kadar sıkıyordum ki sabahları başım ağrıyordu… Ne zaman annemle, babamla ya da öğretmenlerden biriyle konuşmaya çalışsam ya kekeliyor ya da donup kalıyordum. Sorunum neydi benim? Melinda Sordino’nun bir sırrı var. Ama sırrını paylaşabileceği kimsesi yok. Bütün arkadaşları, hatta tanımadığı insanlar bile ondan nefret ediyor. Ve günden güne içine kapanan Melinda, çareyi susmakta buluyor. Yalnızlaştıkça susuyor, sustukça yalnızlaşıyor. Ta ki O ŞEY’den kaçıp saklanamayacağını, O GECE’yi unutamayacağını anlayana dek…

(Tanıtım bülteninden)

Baskı Bilgileri
Konuş Benimle
Laurie Halse Anderson
304 sayfa, 2015
Go!kitap tarafından yayınlandı

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir