Konstantiniyye Oteli – Zülfü Livaneli

“Aslında yıllardır bu şehri anlatan bir roman konusu dönüp duruyor zihnimde ama öyle bir biçim bulmalıyım ki şehrin hem bugününü kapsamalı, hem de geriye giderek Osmanlı’yı, Roma’yı, Bizans’ı içine almalı. Tarihsel değil ama tarihi içeren bir roman.”
-Konstantiniyye Oteli, Sy 415, Zülfü Livaneli-

Muhteşem bir tarih araştırması ve güncel gözlem becerileriyle harmanlanmış şekilde ince ince işlenerek yazılmış olan Konstantiniyye Oteli, tam da yazarın yukarıdaki alıntıda Emre isimli karakterinin ağzından ilettiği tatta bir kitap olmuş.

Mutluluk, Serenad, Kardeşimin Hikayesi gibi içinde tarihi derinden etkileyen trajik olayların güncel hayata bağlanmasıyla devam eden romanlarından sonra sevenlerini aynı şekilde etkileyecek bir roman ile geri dönüş yapan Zülfü Livaneli’nin yeni kitabının konusu ise şöyle:

2014 yılının Aralık ayının son günlerinde oldukça zengin ve elit kesimden olan dostlarına hem yılbaşı kutlamasını hem de yedi yıldızlı otelinin açılışını bir arada sunmak isteyen Bereket Holding sahibi Ergun Bereket otelde büyük bir davet verir. Elbette davet düzenlemeleri ve herşeyin düzgün ilerlemesi konusunda yardımına koşacak olan kişi ise asistanı ve sağ kolu olan Zehradan başkası değildir. Konstantiniyye Oteli adının bizlere sunduğu ipucundan da anlaşılacağı gibi Sultanahmet’te yapılmış ve semtteki binlerce yıllık tarihin görkemini ilk elden konuklarına sunan bir oteldir.

İstanbul tarihinin tam kalbinden başlayan hikayemiz otel açılışını bahane sunarak açılışa katılan ünlü mü ünlü zengin mi zengin insanlardan mutfakta çalışan emektarlara varana kadar herkesi ele alarak Türkiye’nin insanları arasındaki yaşamsal uçurumu, Gezi olaylarını, bir insanın nasıl bir kafa yapısıyla İŞİD’e katılmak istediğini, kadının nasılda bu dünyaya bir-sıfır yenik geldiğini, günümüz gençlerinin nasıl da ellerindeki telefonlara gömülmüş edebiyat yoksunu insanlar haline dönüştüğünü, dini, edebiyatı, ülke zihniyetini, güncel yaşamı ve daha bu ülkede olduğunu olacağını düşündüğünüz ne varsa herşeyi gayet uyumlu, akıcı ve okuru sıkmayan bir dille kaleme almış durumda.

Güncel yaşantıların arasına serpiştirilmiş tarihsel dedikodular, öylesine bir kitapta duyamayacağınız ince ve dip bilgiler normal bir aksiyon veya fantastik kitaptaki olay örgüsünde öğrendiğiniz sürpriz bir bilgi gibi karşınıza çıktığı için, kitap, bilinmezliğini koruyarak sizleri okumaya devam etmeniz için sürekli teşvik etmekte.

Ancak kilit olayı bir davet olarak belirleyerek her bölümde bir kişinin hayatından kesit sunan ve herkesi harmanlamaya çalışan bir gözlem kitabı niteliğinde olmasının diğer kitaplarında olduğu gibi baştan sona süre giden bir olay örgüsü bekleyen kimi Zülfü Livaneli hayranlarını hayal kırıklığına uğratmış olması aşikardır.

Alışılagelmişin dışındaki yazım tarzı sebebiyle kitap elimde normalden daha fazla bir süre kalmış olsa da anlattığı her hikayede kendisine hak verdiğim için okumaktan gayet mutlu olduğum ve herkese de önerdiğim kitaplar arasına girmiş durumdadır.

2014 yılı Aralık ayının son günleri… Yedi yıldızlı Konstantiniyye Oteli’nin açılış günü ve erken bir yılbaşı kutlaması… İstanbul’un seçkin, kalburüstü simaları, Sultanahmet’teki eski Bizans sarayının kalıntıları üzerine yapılan otelde bir araya geliyor. Aralarında kimler yok ki? Politikacılar, belediye başkanları, Amerikan büyükelçisi, Fener Rum patriği, ünlü gazeteciler, gazete patronları, televizyon “yıldızlar”ı, eski ve yeni zenginler, büyük işadamları…

İstanbul’un yüzlerce yıldır yeraltında yatan ölüleri de davete çağrılmadıkları halde arzı endam etmekte sakınca görmeyip bu cümbüşe dahil oluyorlar. Ve elbette, bir otelin olmazsa olmaz çalışanları, garsonları, komileri, güvenlik görevlileri…

Velhasıl Konstantiniyye Oteli, aslında binlerce yıllık koskoca bir şehir olarak çıkıyor karşımıza.

Değişen, dönüşen, ama barındırdığı şiddet nedense aynı kalan bir şehir…

(Tanıtım Bülteninden)

Konstantiniyye Oteli
Zülfü Livaneli
Doğan Kitap
476 sayfa”

Büşra Öksüzkaya
https://www.instagram.com/bushra.kaya/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.