Komik Bir Hikaye

Kitabımızın kahramanı Craig Gilner 15 yaşında zor bir lisenin giriş sınavını kazanmış ama oradaki yoğunluk, arkadaşlık ilişkileri onu içinden çıkılamaz bir buhrana sürüklemiştir. Bu sorununun farkına varıp birkaç doktora görünse de hiç olumlu yönde değişimler olmamıştır. Ve en sonunda Craig intihar etmeye karar verir. Yine de intihar edeceği anı beklerken eline aldığı bir kitap sayesinde destek hattını arar ve orada acile gitmesi gerektiğini öğrenir. Yakınlarda bir hastaneye intihar edeceğini söyleyerek giden ve yardım isteyen Craig’in burada hayatı değişecektir.

Gençler için olan psikiyatri kliniği tadilatta olduğundan yetişkinlerle birlikte birkaç gün geçirecektir. Makasla yüzünü kesen bir kız, yer çekiminden korkan çocuk, odasından çıkamayan bir adam gibi ilginç hastaların yanında kalacaktır. Normal hayatında üstüne yüklenen sorumluluk ve ödevlerden birazcık da olsa kaçma şansı yakalayan Craig burada düşünmeden hareket edebiliyor ve doğal davranabiliyordur.

Craig, normal hayatında onu sıkan ve kendini sorumlu hissettiren şeylere dokunaç ve hayatını idame ettirmesini sağlayan şeylere ise çapa adını takar. Bu klinikte dokunaçlarından arınan Craig çapasını bulmaya ve intihar etme isteğinden kurtulmaya çalışır.

Gençlik romanlarında intihar hassas bir konu olmakla birlikte çoğu kitapta, dizide, filmde onu izleyecek, okuyacak kimi sorunlu gençlerin nasıl etkileneceklerini düşünmeden hareket ederler. Şimdiye kadar okuduğum birçok kitabı bu yüzden kimseye tavsiye etmemişimdir. Sorunu olan bir genci iyi anlamda etkileyecek bu konuda kitap bulabilmişliğim de çok azdır. İşte bu, o kitaplardan biri oldu. Kapağında depresyon hakkında olup da insanı depresyona sokmayan bir kitap olduğu yazıyor. Sonuna kadar katılıyorum. Depresyon ve intiharın ne kadar yüzeysel geçiştirilebileceğini, böyle şeyleri insanların kendi kafasında büyüttüğünü ve yardım almaktan her zaman kaçınarak yanlış yaptıklarını söyleyen bir kitap olmuş. Eğlenceli olması da cabası. Karakterler o kadar iyi ki, oraya götüren sonuç kötü olsa bile insan o kliniğe gidip biraz kafa dinlemek istiyor.

Gerçekten bu hayatta insanın her gün yakasına yapışan bir sürü dokunaç var ve bir çapa bulmadan bunların üstesinden gelmek mümkün değil. Burayı okuyorsanız bizim gibi insanların en büyü çapasının okumak olduğunu düşünüyorum. Okumayan insan nereye kadar hayatındaki olumsuzluklardan kaçabilir ya da onları düzgün analiz etmeyi başarabilir.

Her yaştan insanın okuması gereken o dönemlerdeki belirsizliği ve kafa karışıklığını anlayabileceğiniz bir hikâye. Yazarın dili ise akıp gidiyor. Umarım diğer kitapları hızla dilimize çevrilir. Okumak için sabırsızlanıyorum.

Komik Bir Hikaye
Ned Vizzini
Go Kitap
Türkçesi: Ebru Sürmeli
448 sayfa, 2016

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir