Kolera Günlerinde Aşk

Kolera Günlerinde Aşk, bir aşk romanı değil asla! Aşkı anlatan bir destan! 19.yüzyılda başlayıp 20.yüzyıla değin yarım asırlık bir aşkın öyküsü. Peki bu aşk hiç tensel bir birlikteliğe dönüşemediyse ve onca yıl imkansız bir aşkı içinde barındırdıysa bir zavallı! Evet yüzyıllık aşkı, Fermina Daza,zavallı adam diyerek terk ettiğinde Florentino Ariza’yı hiç buluşmamıştı elleri, ne de gözleri! Mektuplarla yaşamışlardı aşklarını! Sosyal farklılıkları nedeniyle hiç birleşemeden ayrıldı yolları.

Florentino Ariza sadık bir koca gibi gizledi tüm gizlerini ondan! Fermina başka bir hayata yelken açmış,evliliğine sadakatle bağlıyken, o yaşadığı tüm birlikteliklerini hiç var olmamış gibi gizlilikle sürdürdü. Şu hayatta tek bir umudu,yakarışı vardı. O da Fermina Daza’nın dul kalması! Bir sohbet sırasında yanındakiyle ölümü konuşurlarken, Daza’nın kocası için :” Herkes ölecek. Ama o herkesten daha çok ölecek” diyerek yarım yüzyıllık arzusunu böyle dile getirdi Florentino Ariza!

Kitabın gidişatını sonunu söylemeden anlattım ancak siz yine de hiçbir bilginiz yokmuş gibi hissedin, zira asla bu kadarla sınırlı değil bu kitap. Anlatımıyla devleşiyor sanki ve çok daha fazlasıyla bekliyor sizi. Aşk, toplumsal sorunlar,ilişkiler, yaşlılık ve ölüm…!

Mutlaka okuyun bu destansı aşk hikayesini…

Kolera Günlerinde Aşk
Gabriel Garcia Marquez
Can Yayınları
Türkçesi: Şadan Karadeniz
442 sayfa, 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir