Jane Mount ödüllü bir illüstratör ve tasarımcıdır. İnsanların hayatlarını değiştiren bazı kitapların resimleri de tasarlamıştır. Ayrıca kitapları seven insanlar için güzel şeyler yapmaya çalışan Ideal Bookshelf’i de o kurmuştur. Eserleri, The New Yorker, The Paris Review, BuzzFeed ve InStyle tarafından yayınlandı.

Hepimiz yaparız bunu sanırım: Kitapları kapaklarına göre yargılamak. İlgimizi çeken kitap, ilk etapta mutlaka kapağı ile dikkat çekmiştir. İşte görseller bu kadar önemliyken Jane Mount tarafından tasarlanan 20. yüzyıldan kalma kayda değer bu kitapların potrelerine bir göz atalım. Jane Mount sadece Ideal Bookshelf’in kurucusu ve sevilen bir sanatçı değil aynı zamanda tanınmış bir yazar. Çıkacak olan kitabı Bibliophile, her şeyin kitap haline getirildiği bir aşk mektubu; içerisi dünyanın en güzel kitapçıları, kütüphaneleri, kitap kedileri, küratörlüğünü yaptığı kitaplıklar, yazar çalışma alanları, daha pek çok güzel şeyle dolu. Bütün bunların hepsi kitaplarla yaşayan ve  onlarla nefes alan insanlar için.

1. The Great Gatsby – F. Scott Fitzgerald

Sanatçı: Francis Cugat | Scribners 1925 hardcover

Bir İspanyol sanatçı olan Cugat, Muhteşem Gatsby kitabın kapağını tasarlamış ve işe alınmıştı. Fakat Fitzgrald’ın romanı henüz bitmemişti. Yazar onu sevdi ve yayıncısına “kitaba yazıldı” diye anlattı. Cugat’ın şimdiye kadar tasarladığı tek kapaktı ve ona bunun için tam olarak 100 dolar ödenmiştir.

2. Moby Dick -Herman Melville

Sanatçı: Rockwell Kent | Random House 1930 hardcover

3. Üç Yaşam – Gertrude Stein

Sanatçı: Alvin Lustig | New Directions New Classics hardcover 1945
Lustig, Yeni Yollar ‘Yeni Klasikleri dizisi için 70’den fazla şaşırtıcı modern kapak tasarladı (bkz. The Locust The Dayust).Dizide, 1955’te, gençliğinde sahip olduğu şeker hastalığı yüzünden ölmeden önce de çalışıyordu. 

 

4. Çekirgenin Günü – Nathanael West

Sanatçı: Alvin Lustig | New Directions New Classics hardcover 1950

5. Kırmızı Harf-Nathaniel Hawthorne

Sanatçı: Nell Booker | World Publishing Co. 1946 hardcover

6. Çavdar Tarlasındaki Çocuklar – J. D. Salinger

Sanatçı: E. Michael Mitchell | Little, Brown 1951 hardcover

Salinger, kitaplarının kapakları hakkında güçlü fikirlere sahipti ve üzerinde görünen tek kopya onun adı ve kitabın başlığıydı (tanıtım yazısı, biyografi kısmı veya özet bulunmuyordu). Salinger, atlı karıncayı çizen Mitchell ile Westport, Connecticut’ta komşu olarak tanışmış ve 40 yılı aşkın bir süre arkadaş olmuşlardı.   

7. Görülmeyen Adam – Ralph Ellison

Sanatçı: Edward McKnight Kauffer | Random House 1952 hardcover

McKnight Kauffer, Londra Metrosu ve Amerikan Havayolları için birçok reklam afişleri tasarlamıştır. Tasarladığı kitap kapaklarını mini-poster olarak kabul etti.

 8. Talih – Joseph Conrad

Sanatçı: Edward Gorey | Doubleday Anchor 1957 paperback

Gorey, Gashlycrumb Tinies gibi hem yazdığı hem de resimlediği kitaplarıyla daha iyi tanınmaktadır. Ayrıca 1950’lerde Doubleday sanat bölümünde çalışırken birçok kapağı tasarlamıştır. 

 

9. Atlas Silkindi- Ayn Rand

Sanatçı: George Salter | Random House 1957 hardcover

10. Dublinliler – James Joyce

Sanatçı: Ellen Raskin | Compass 1959 paperback

11. Bülbülü Öldürmek- Harper Lee

Sanatçı: Shirley Smith | Lippincott 1960 hardcover

12. Guguk Kuşu – Ken Kesey

Sanatçı: Paul Bacon | Viking Press 1962 hardcover

Bacon, 6,500’den fazla kitap için kapaklar tasarlamıştır ve büyük stil yazı tipi, basit ve renkli görüntüler ile “büyük kitap görünümü” olarak bilinmektedir. Tasarım süreci hakkında bir keresinde şöyle dedi: Her zaman kendime söylüyorum,’ Sen gösterinin yıldızı değilsin. Yazar üç buçuk yılını lanet şeyi yazarak geçirdi ve yayıncı ona bir servet harcıyor, bu yüzden geri çekil.

13. Sırça Köşk- Sylvia Plath

Sanatçı: Shirley Tucker | Faber 1966 hardcover

Tucker daha geniş ve daha geniş çevreler oluşturmak için ve unutulmaz kapak görüntüsünü yaratmak için bir çizim pusulası kullandı ve daha sonra mükemmel bir şekilde ürün verdi.

14. Otomatik Portakal- Anthony Burgess

Sanatçı: David Pelham | Penguin 1972 paperback