Kitaplığını düzenlemek isteyenler için öneriler

Kitaplar hepimizin oda arkadaşıdır aslında. Yeni bir kitap edindiğimizde o yazar da bizimle yaşamaya başlar; odamıza, hayatımıza ortak olur.  Kitaplıklarımız kimimiz için en düzenli kimimiz için en karmaşık yerlerdir. Kimimiz için başkaları tarafından dokunulmayacak hatta dokunulması teklif dahi edilemeyecek kırmızı alanlardır.J

Ödünç verilen kitaplar, giden kitaplar, gidip geri gelmeyen kitaplar, gidip geri gelip kullanma imkanı olmayan kitaplar…  silsile halinde süren bu süreçte elimizde olanlarla neler yapabiliriz diye düşündüm.

1. Kütüphanelerde olduğu gibi sınıflandırma sistemini kullanabiliriz.

Kendi kitaplığımdan yola çıkarak söyleyebilirim ki bölümümle alakalı teorik kitaplarım sadece bu sınıflandırma içinde yer alıyor. Kütüphanelerde olan genel ayrıştırmayı yapmak istersek de siyaset, tarih, şiir, antropoloji, felsefe, roman, kişisel gelişim gibi bölümlere ayırabiliriz.

2. Kitaplığınız katlı şekilde bölmelere ayrılıyorsa en sevdiğiniz kitapları en üst rafa koyabilir ve aşağı raflara doğru bu aşamaya göre bir sıralama yapabilirsiniz.

İşin teorik değil de biraz roman kısmına baktığımda benimde ilk 10 listem vardır ki bunlar her yıl en az 1 kere baştan okuduğum en çok altını çizdiğim ve hayatımı oldukça etkileyen kitaplardır.

3. Kavgalı yazarları karşılıklı olarak koyabiliriz.

İşin belki de en manidar kısmı budur. Tamamıyla size özel bir yaklaşımı yansıtır. Orhan Veli bir tarafta Nazım bir taraftadır.  Nıetzsche bir tarafta Hilibeli Ahmet Hilmi bir taraftadır.

4. Basım yıllarına göre dizim yapabiliriz.

Her ne kadar eski basım kitaplara çok fazla ulaşamasak da sahaflarda bulduğumuz içinden bazen notlar bazen fotoğraflar bazen de adresler çıkan o eşsiz kitapları kitaplığımıza ekleyebilir ve eski tarihli kitapları tek bir yerde toplayabiliriz.

5. Okunanlar ve okunacak olanlar şeklinde bir ayrıma gidebiliriz.

Okunan kitaplarımızı daha önce bahsettiğim şekillerden herhangi bir şekilde yerleştirebilir kitaplığın bir bölümüne okunacak olan ve yeni aldıkça ekleyeceğimiz kitapları koyabiliriz. Böylece haftalık ya da aylık kaç kitap bitirebildiğinizi de görebilirsiniz.

6. Bırak dağınık kalsın!

Burası bizim dünyamız dağınık yerleştirmek de bir seçim. Kafanı çevirdiğinde dostunu o rafta istediğin yerde anında görebiliyorsan bu da bir düzendir.

Keyifli okumalar dilerim.

Tuğba Ayar

"Okumak iptiladır, müptelalara selam olsun."

One thought on “Kitaplığını düzenlemek isteyenler için öneriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir