Kitapları Kadar Etki Yaratmayan 6 Film

Kitaplar büyülü bir dünyanın kapılarını sonuna kadar biz okuyuculara açıyorlar. Bize vaat ettikleri dünyaları sunarken birçok insanı etkiliyor. Bunların arasında ünlü yönetmenler, yapımcılar da oluyor ve etkilendikleri eserlerin filmini çekip beyaz perde ile buluşturmak istiyorlar. Bu konuda zaman zaman oldukça başarılı işler çıksa da bazı zamanlar hayal gücünün verdiğinin önüne geçemeyen filmler ortaya çıkıyor. Böyle durumlarda okuyucular kitabı filme tercih ediyor ve büyük hayal kırıklığı yaşıyorlar. Bu listemizde beyaz perdeye aktarılmış ve eserlerin hayranlarına hayal kırıklığı yaratmış kitap uyarlamalarını ele aldık.

1- Cennete Yolculuk

Todd Burpo’nun oğlunun ölüme yakın deneyiminin hikayesini anlattığı ve 2010 yılında çıkarttığı romanı, en çok satanlar listesine hızla tırmanan bir kitap oldu. Ne yazık ki, 2014 yılında film uyarlaması bu başarıyı yakalayamadı ve kitapkurtlarının %62’si kitabı tercih etti.

 


 

2- Jack Reacher

Benzer şekilde, okuyucuların % 62’si, 2012 film uyarlaması Jack Reacher’dan çok Lee Child’ın kitabını tercih etti. Sebep? Oyuncu kadrosu seçimiydi. Bir okuyucu, “Tom Cruise’un karakter için uygun olmadığını hissettim” derken, bir başka okuyucu da Tom Cruise’un filmdeki karakterin ölçüleri ile alakası olmadığını söyledi.

 


 

3- Kitap Hırsızı

Bir roman olarak Kitap Hırsızı, The New York Times’ın en çok satanlar listesinde 230 haftadan fazla kaldı. Bir film olarak, gişede iyi karşılandı, ancak okuyucuları tatmin etmedi % 59 romanı tercih etti.

 


 

4- Uyumsuz

Uyumsuz, yapıma 150 milyon dolar harcadı, ancak romanın hayranları etkilenmedi. % 58’i kitabı tercih etti. Bazı okuyucular filmi beğenirken, ankete katılan çoğu kişi filmin kitaptan daha iyi olduğunu düşünmedi.

 


 

5- 12 Yıllık Esaret

Benzer şekilde, dokuz Oscar adaylığı kazanmasına rağmen, okurların % 56’sı bir filmden ziyade kitabı tercih etti ve hiç kimse bu filmin dayandığı yıllardan daha iyi olduğunu düşünmedi. Bu nedenle kitap filmin önüne geçti.

 


 

6- Uzay Oyunları

Kitabın ilk çıkışından yaklaşık 25 yıl sonra, Uzay Oyunları uzun metrajlı bir filme dönüştü. Ancak bilim kurgu hayranları hiç eğlenmedi. % 54 kitabı filmden daha çok sevdi ve bu da kayıtlara bu şekilde geçti.

Siz ne düşünüyorsunuz? Kitap her zaman filmden daha mı iyidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir