Kitaplar İyidir, Bazı Kitaplarsa Daha Değerlidir: Bookstagram Önerileri

@1film1kitap Belkıs Balcı Önerileri

Cinler

Cinler
F. M. Dostoyevski

Dostoyevski, Cinler’i edebiyat dünyasında yazılmış en iyi siyasi roman olarak kabul görmektedir. Eserde sosyalizm, ateizm gibi konular ele alınırken batıdaki düşünce sistemlerinin Rus halkı üzerindeki olumsuz etkileri de irdelenir. Bu eser Albert Camus tarafından tiyatro oyunu olarak sahnelenmiştir.
“Eğer bütün dünyayı fethetmek istiyorsanız önce kendinizi fethetmelisiniz.”

Diriliş

Diriliş
Tolstoy

Tolstoy’un kiliseden kovulmasına neden olan bu eser vicdan, adalet ve inanç konularını sorgulayan yazıldığı dönemdeki etkilerinin günümüzde bile hissedilecek kadar güçlü kurgusuyla önemli bir başyapıt.
“Yalnız insanlar, yani büyükler, yetişkinler, boyuna birbirlerini aldatmaktan, azaba sokmaktan geri durmuyorlardı. Onlar için önemli olan ne bahar sabahı ne de Tanrı’nın tüm yarattıklarına bağışladığı, evrenin bu güzelliğiydi. Bu güzellik herkesi sükûna, birliğe, sevgiye çağırıyordu ama insanlar için önemli, kutsal olan tek şey, kendi benzerlerine hükmetmek için kendi icat ettikleri şeylerdi.”

Teke Şenliği

Teke Şenliği
Mario Vargas Llosa

RafaelTrujillo yani Teke Dominik Cumhuriyeti’ni uzun yıllarca yönetmiştir. Kitabın öyküsü Teke’nin bir suikast sonucu ölümüyle başlar. Teke, ülkesini baskı ve şantajla yöneten biridir. Ölümünün üzerinden yaşanılanlar farklı kişilerce anlatılan eser, üzerinde oldukça düşündürücüdür.
“Döneme ait birçok şeyi zamanla anladın; bazı şeyler başlangıçta çok karmaşık geliyordu ama okuya okuya, dinleye dinleye, kıyaslamalar yaparak, kafa yorarak anladın ki propaganda dişlileri arasında ezilerek, bilgi yokluğunda zorla kafalarına sokulan öğretilerle aptallaştırılmış, yalnızlığa mahkûm edilmiş, korku ve kölelikle özgür iradesi yok edilmiş milyonlarca insan, Trujillo’yu tanrılaştırmıştı.”

büyücü

Büyücü
John Fowles

İnsanı, kadını erkeği ile karanlık ve aydınlık yanları ile savaş, inanç ve özgürlük temaları içinde anlatan, gerçeği sorup sorgulatan bir kurguya sahiptir. Okunduktan sonra uzun süre aklınızda kalabilir.
“Tüm korkuların, tüm dehşetin, asıl kötülüğün sonsuz kaynağı, insanın bizzat kendisi.”

Kırmızı ve Siyah

Kırmızı ve Siyah
Stendhal

Karakterlerinin tasvirleri ve duygu durumları üzerindeki derin analizleri ile psikolojik roman olarak kabul edilen kırmızı ve siyahı okurken kendi kendinizi de analiz eder bulabilirsiniz.
“Bir dehanın başlıca özelliklerinden biri sıradan düşüncelerin peşinden gitmemektir.”

One thought on “Kitaplar İyidir, Bazı Kitaplarsa Daha Değerlidir: Bookstagram Önerileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir