Kitap Okurken İşinize Yarayacak Hızlı Okuma Teknikleri

Hızlı Okuma Ve Anlama Teknikleri

Hızlı okumanın ilk şartı okumak. Okumayı ne kadar iyileştirirseniz bu alanda uzmanlaşırsınız ve okumanız da hızlanır. Aslında hızlı okuma olarak adlandırılan sistem iki ana esasa dayanır.

1. Gözlerin hızlı hareket etmesi
2. Bir bakışta görülen, okunan kelime sayısı

En basit haliyle okumanızı ‘gözlerinizi eğiterek’ hızlandırabilirsiniz. Ancak hem okumanızın hızlanması hem de anlamanızın gelişmesini istiyorsanız bildiğiniz kelime sayısını arttırmanız gerekiyor. Gözler görüntüyü yani kelimeleri çok hızlı alır ve beyne gönderir ama aynı hızda kelimenin anlamını görüntüyle eşleştiremezse okuduğunu anlayamama sorunu ile karşılaşır.
Öncelikle ‘okuma sırasında neler oluyor’ona bakalım. Bunu bildiğinizde okumanızı nasıl daha iyi hale getirebilir ve herkes için aynı olan zamanınızı nasıl daha iyi değerlendirebileceğinizi de fark edersiniz.

Okuma sırasında ne oluyor?

Okuma sırasında gözler soldan sağa doğru kısa sıçramalar yaparak hareket eder. Durduğu sırada görüntülenen kelimeleri beynin görme merkezine iletir. Çok kısa süre durakladığı (yaklaşık 0.25 saniye) bu olaya ‘fixation’ denir. Göz yine hareketine devam ederek diğer kelime veya kelime gruplarına bakmaya devam eder. Buna gözün sıçraması ya da ‘saccade’ denir. Gözün bu hareketleri ile görüntülenen kelimeler okumanın teknik, fizyolojik boyutunu oluşturur. Anlamak, çıkarım yapmak gibi düşünsel aktiviteler içinse beyinde farklı bölümler aktif hale geçer.

Göz kaslarını geliştiren egzersiz

Gözlerin sağlığı ve gözlerde bulunan kasların güçlenmesi bu anlamda çok önemli. Göz kaslarınızı güçlendirmek için evinizde oturduğunuz yerde çeneniz yere paralel olacak şekilde sadece gözlerinizi hareket ettirerek bir egzersiz yapabilirsiniz.
Başınızı sağa sola çevirmeden gözlerinizle sol üste bakın, duraklamadan sol alta bakın. Şimdi de sağ üst, sağ alt olarak devam edin. Bu egzersizleri 1 dakika ile başlayarak 3 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.
Gözleriniz yorulabilir, özellikle göz kasları zayıf olanlarda gözlerde batma, yaşarma, kızarma gibi etkiler oluşabilir. Palming tekniği denilen bir dinlendirme ile gözlerinizi rahatlatabilirsiniz.

Palming Tekniği

Avuçlarınızı birbirine sürterek ısıtın. Avuçlarınız iyice ısınıncaya kadar devam edin. Sonra elinizi çukurlaştırarak gözlerinize kapatın. Gözlerinizi de kapatın ve siyah renk düşünün. Bu tekniği normalde kitap okurken gözleriniz yorulduğunda da yapabilirsiniz.

Kitap okurken nelere dikkat etmelisiniz?

Kitap okurken ilk dikkat edilmesi gereken şey gözlerin sağlığı.
• Bunun için okuma materyali ile gözler arasında 30-40 cm mesafe olmalı.
• Işık göze dik olarak değil başın arkasından gelmeli.
• Kitap okurken arada gözlerinizi dinlendirmelisiniz.
• Uzun süre aynı mesafeden okuma yaparsanız gözün yakın-uzak uyumunda sorunlar çıkabilir. Bu sebeple arada kitaptan başınızı kaldırıp daha uzak noktalara bakmalısınız.
• Okumalarınızı oturarak yapmaya dikkat ederseniz, daha dikkatli okuma yaparsınız.

Anlamanın Gelişmesi için

Özellikle kelime dağarcığı gelişmiş olmalı. Bunun için sözlük okuyabilirsiniz ya da okuma yaparken kelimeleri hangi anlamlarda kullanıldığına dair bilinçli bir dikkatle okuma yapabilirsiniz. İlk olarak okuma hızınızı düşürse de sonrasında anlamanız gelişeceğinden okumanız hızlanır.

Bunun dışında yazılarda;
• başlık,
• alt başlık,
• tanımlar,
• tarihler,
• isimler,
• bilimsel araştırmalar,
• koyu yazılmış kelimeler,
• italik yazılmış olan kelimeler,
• tırnak işaretine alınan kelimelere özellikle dikkat edilmesi gerekir.

5N1K ile okuyun

• Kim
• Ne
• Nasıl
• Neden
• Nerede
• Ne zaman

Sorularını zihninizde tutmaya kendinizi alıştırın. Bu sayede okunanları çok kolay hatırlarsınız, geri dönüp tekrar tekrar aynı cümleleri okumadığınızdan yine okumanız hızlanır ve anlamanız gelişir.

Okuduğunuz kitapları ailenizle, arkadaşlarınızla paylaşın. Sohbet ortamı oluşturun. Anlamanızın gelişmesi için okunanların diğer duyuları da kapsayacak şekilde tekrar edilmesi önem kazanıyor. Anlattığınızda okuduklarınız üzerinde tekrar düşünüp yeni bir anlam çerçevesi oluşturduğunuz için okunanların sizdeki yansımalarını da içselleştireceksiniz.

Mutlu okumalar

Öznur Karaeloğlu kimdir?

2000 yılında İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitede pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Beş yıl özel bir eğitim kurumunda Biyoloji öğretmeni olarak çalıştı. Bu çalışmalara ek olarak öğrencileri ile hedef bilinci, zaman yönetimi ve motivasyon çalışmaları yaptı.

Öğrencilerdeki okuma sorunlarının sınav başarılarını olumsuz etkilediğini fark ederek hızlı okumaya yöneldi. Hızlı okuma ile ilgili sertifikalar aldı. 2005 yılında profesyonel olarak “Hızlı Okuma ve Anlama Eğitmeni” olarak çalışmaya başladı.

2007 yılında Türkiye’ de çocuklara yönelik alanında yazılan ilk kitap olan ” Çocuklar İçin Anlayarak Hızlı Okuma ” kitabını yazdı. Kurumsal ve bireysel çalışmalar yaptı. 2010 yılında “Sınavlar İçin Hızlı Okuma” kitabını yazdı. Bu kitapta öğrencilerin sınav süresini verimli ve etkin değerlendirmesini amaçladı. Kitapta öğrenme temaları ve sınav taktiklerine de yer vererek, öğrencilerin kendi kendine çalışabilmelerini hedefledi.

Öğrencilerin dikkat ve algılama sorunlarını fark ederek ” Fark etmeden Öğrenme Metodunu ” uyguladı. Bu metot ile öğrenciler, uygulama ve etkinliklerle verimli okuyarak daha hızlı anlamaktadır. Bu eğitimlerde algılamanın genişlemesi ve dikkatin artışını sağlamak amacıyla özel çalışmalarda yapılmaktadır.

Birçok kurumda ” Hızlı Okuma, Anlama ve Algılama “, ” Öğrenci Koçluğu “, ” Sınav Stratejileri ” başlıklı eğitimleri verdi. Hızlı okuma, anlama ve algılama eğitimlerindeki tecrübesi 3000 saatin üzerindedir.

Yayımlanmış kitapları:

Çocuklar İçin Hızlı Okuma

Liseler için Hızlı Okuma

Köpek Olmak İsteyen Kedi

Öznur Karaeloğlu
Hızlı Okuma ve Anlama Uzmanı
http://oznurkaraeloglu.com
E-mail: oznur@oznurkaraeloglu.com
instagram.com/oznurkaraeloglu

One thought on “Kitap Okurken İşinize Yarayacak Hızlı Okuma Teknikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir