Kitap Okumaya Zaman Ayırmanın 11 Yolu

Okumak bireyi entelektüel anlamda geliştirirken aynı zamanda da rahatlatıcı bir etkinliktir. Bunun bilincinde olarak mümkün olduğunda okumak istesek de farklı sebeplerle yeterince gerçekleştiremediğimizi dile getiririz.

Yapılan birçok istatistikte ki buna Türkiye de dâhil olmak üzere yıllık okuma ortalamasının oldukça düşük olduğunu göstermektedir.

Yıllık okuduğunuz kitap sayısını artırmak ve okumaya zaman ayırmak istiyorsanız, yazıyı okumaya devam edip önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

1. Okuduğunuzdan daha fazla kitabı ödünç alın

Kütüphaneden kitap ödünç almaktan hoşlanıyorsanız, okuyabileceğinizden daha fazla ödünç kitap alın. Evinize yığılmış kitapların bulunması ve zorunlu olarak geri gönderilmesi gerektiğini bildiğinizden sizi başlangıçta planlamış olduğunuzdan daha fazla okumaya teşvik edecektir.

Dijital bir okuyucuysanız, e-okuyucunuza bir yığın kitap indirdiğinizden emin olun; böylece okumaya hevesli olduğunuz zamanlar için parmaklarınızın ucunda her zaman bol miktarda seçenek olacaktır.

2. Aynı anda birden fazla kitap okuyun

Bazı insanlar aynı anda birkaç kitap okumayı tercih eder. Bazı kitaplar, geceleri okumak (kurgu romanları gibi) için daha uygundur; ancak kurgu dışı analizler gibi diğer kitaplar, işe giderken okuduğunuz kitaplar için daha uygun olabilir. Farklı ortamlara göre belirlediğiniz kitapları okumak da daha fazla okumanızı sağlayabilir.

3. Okuma oturumu başına bir hedef belirleyin

Bir seferde büyük metin parçalarını okuma alışkanlığınız yoksa, oturum başına okuma hedefi belirleyin. Örneğin, kitabınızı bir kenara koymadan önce 50 sayfalık okuma yapmak veya başka bir işle meşgul olmaya geçmeden önce bir bölümü bitirmek için kendinize meydan okuyabilirsiniz. Hedefi her seferinde biraz daha yükseltin. Her gün biraz fazladan kitap okumak, eskisinden daha fazla sayıda kitap okumanıza imkan verecektir.

4. Popüler kitapları görmezden gelin

“En iyi” kitapların listelerinden ilham alsanız da kendiniz için okuma tercihleriniz olsun. Kendi keyif ve eğitiminiz için okuyun. Dünyanın geri kalanının okumak istediğini okumak için kendinize baskı yapmak sizi olduğunuz yerde saydırır. Kendi ilgi ve tercihinize dayanarak okursanız, kitap veya konunun sürükleyiciliği sebebiyle okumaya daha fazla zaman ayırdığınızı göreceksiniz.

5. Hızlı okuma tekniklerini uygulayın

Kısa bir sürede daha çok kitap okumak isterseniz, daha hızlı okumayı öğrenebilirsiniz. Kendinizi eğitmek için hızlı okumada farklı teknikler vardır. Bu teknikler, sözcük başına kelimeyi okumak yerine kelimeleri gruplamak, bir cetvel ya da kalemi sayfa boyunca ilerletmek ya da nefesinizi tutmak ve belli bir sürede paragrafı bitirmeye çalışmak gibi olabilmektedir. Konuyla ilgili uzmanlardan ve kaynak kitaplardan yararlanabilirsiniz.

6. Tüm mobil aygıtlarınızda dijital okuyucu programı olsun

Dijital olarak okursanız, tüm mobil cihazlarınızda bir okuyucu uygulamanız olduğundan emin olun, böylece boş anınız olduğunda okuyabilirsiniz. E-okuyucu üzerindeki kitaplarınızı, akıllı telefon ve tablete senkronize ettiğinizde işte, yolda, okulda vb farklı ortamlarda boş bulunduğunuz anlarda okumanız kolaylaşacaktır.

7. Yatmadan önce kitap okuyun

Uykuya dalmadan önce kurgu veya keyifli herhangi bir kitabı okumak, dinlenmek, rahatlatmak ve kendimizi iyi bir gece uykusuna hazırlamak için kanıtlanmış bir yöntemdir. Aynı şekilde sabahları veya öğlen yemeğinizi bitirip dinlendiğiniz sırada ve öğleden sonraki verimli bir çalışma oturumuna hazırlanırken de birkaç sayfa okumayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

8. Grupla okumalar yapabilirsiniz

Belli bir okuma grubunda veya kitap sitelerinde aynı kitabı okuyan insanlar arayın. Okumayla ilgili tartışmalara ve fikir paylaşımlarına katılım sağlamanız okumada ilerlemenize yardımcı olur.

9. İlerlemenizi çevrimiçi takip edin

Yıl boyunca okuma sürecinizi izlemek için web sitesi kullanabilirsiniz; GoodReads, Ne Okur, 1000Kitap gibi sitelerde okuduğunuz kitaplara ilişkin genel bakışınızı tuttuğunuz bir çevrimiçi hesap, ilerlemenize ve okumaya odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, daha sonra okumak istediğiniz kitapları takip edebilir ve okuduğunuz kitapların yorumlarını ekleyebilirsiniz. Bu sitelerin birçoğunda, okuduğunuz ve beğendiğiniz kitaplara dayalı öneriler de yapabilirsiniz.

10. Rastgele haber makalelerini okumayı bırakın

Kitap okumaya daha fazla zaman ayırmak için diğer etkinliklerden zaman ayırmanız gerekir. Takip edebileceğiniz yöntemlerden biri, okuduğunuz sosyal medya platformlarında paylaşılan rastgele makalelerin sayısını azaltmak ve bu sürenin yerine, üzerinde çalıştığınız kitaplarla ilgili olarak daha derinlemesine analizler okumaktır.

11. Bir okuma maratonuna katılın

Üçüncü kısma benzer şekilde, bir okuma maratonuna katılabilir ve belirli bir yılda okumak istediğiniz kitap sayısına yönelik hedef belirleyebilirsiniz. Kendinize gerçekten meydan okumak için sınırı, mümkün olduğunu düşündüğünüzden biraz fazla ayarlayın. Belirli bir zorluk seviyesi oluşturmak, kendinizi sorumlu tutma ve hedefinize ulaşmada motive edebilir. Bir yılda ne kadar çok kitap okumaya çalıştığınıza şaşırabilirsiniz.

3 thoughts on “Kitap Okumaya Zaman Ayırmanın 11 Yolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir